Wydarzenia
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Producent jednych z najciekawszych oświetlaczy LED prezentuje oryginalny panel dyfuzyjny, który bazując na technologii ciekłokrystalicznej pozwoli nam płynnie regulować zmiękczenie światła.
Pomysł na wykorzystanie paneli LCD w celu regulacji przepuszczania światła nie jest nowy. Szklane panele z możliwością elektronicznego „zmatowienia” stosowane są chociażby w budownictwie, a bazujące na tym pomyśle softboxy już lata temu chciała wprowadzić na rynek firma Zylight (choć najwyraźniej nie wyszło). Z podobnej idei korzysta nawet regulowany filtr dolnoprzepustowy w aparacie Sony RX1R II.
Pomysł też wykorzystywał już wcześniej także sam Rotolight, oferując regulowane panele dyfuzyjne w swoich lampach klasy kinowej. Wygląda jednak na to, że idea regulowanego softboxa wreszcie skrystalizowała się w formie gotowego i kompletnego produktu dla zwykłych śmiertelników, który ma szansę odmienić pracę na mniejszych planach i przy sesjach fotograficznych.
Rotolight SmartSoft Box bazuje na warstwie ciekłego kryształu, który pod wpływem napięcia porządkuje się w określony sposób, pozwalając nam na regulację zmiękczenia światła. Jak pisze producent, opracowanie technologii pozwalającej na dokonywanie tego w sposób płynny zajęło inżynierom 2,5 roku.
SmartSoft Box oferowany jest w formie nakładki na lampę Rotolight AEOS 2 i pozwala na sterowanie dyfuzją z poziomu jej interfejsu, lub też za pomocą aplikacji mobilnej. Dodatkowo lampa automatycznie wyreguluje balans bieli, by zachować odpowiednią kolorystykę światła w zależności od stopnia dyfuzji.
Regulowany softbox Rotolight trafi do sprzedaży pod koniec sierpnia 2022 roku, w cenie 499 dolarów (ok. 2150 zł). Będzie to więc z pewnością sprzęt poza zasięgiem amatora, ale może okazać się popularny np. w przypadku mniejszych produkcji czy wśród fotografów pracujących ze światłem ciągłym.
Więcej informacji znajdziecie na stronie rotolight.com.