Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
“Mechaniczna Pomarańcza”, “2001: Odyseja kosmiczna”, “Oczy szeroko zamknięte” czy “Full Metal Jacket” to filmowe klasyki, znane niemal wszystkim. Znacznie mniej osób wie, że Stanley Kubrick swoją karierę zaczynał jako fotograf.
Film i fotografia od zawsze były ze sobą związane, nieczęsto jednak zdarza się, by obydwa te światy uosabiał jeden twórca. Stanley Kubrick, jeden z najbardziej uznanych reżyserów w historii, swoją przygodę z obrazem zaczął w wieku 13 lat, gdy otrzymał w prezencie aparat fotograficzny Graflex. W liceum wybrany został oficjalnym szkolnym fotografem, a w wieku 17 lat sprzedał swoje pierwsze cykle dokumentalne magazynowi “Look”, z którym niedługo później zaczął stale współpracować.
Reportażowe serie Kubricka obracają się wokół życia miasta i portretów zwykłych ludzi. Oglądając tamte zdjęcia od razu zwraca uwagę zmysł reżyserski autora. Zdjęcia są przemyślane, świetne skomponowane i doskonale opowiadają historie. Widać też zafascynowanie kondycją człowieka - motywem, który eksplorowany jest w większości jego późniejszych dzieł.
Prace z czasów fotograficznej kariery Stanleya Kubricka aktualnie prezentowane są na wystawie retrospektywnej “Through a Different Lens: Stanley Kubrick Photographs” w Museum of the City of New York, które jest w posiadaniu 12 tys. negatywów i 10 tys. stykówek z tamtego okresu twórczości reżysera. Aktualnie, muzeum zajmuje się digitalizacja zbioru, prawdopodobnie więc, już niebawem będziemy mogli obejrzeć w całości zapomniane archiwum fotograficzne reżysera.
O tym jak praca fotograficzna wpłynęła na późniejsze dokonania reżysera możemy posłuchać w powyższym filmie, w którym występują kuratorzy ekspozycji: Alec Baldwin, Donald Albrecht i Sean Corcoran.
Wystawa prezentująca prace z wczesnego okresu twórczości Kubricka otwarta będzie jeszcze do 28 października. Jeśli będziecie w tym czasie w Nowym Jorku, nie zapomnijcie jej odwiedzić. Wszystkim innym pozostaje towarzyszący ekspozycji album, wydany przez wydawnictwo Tashen. Publikacja zawiera około 300 fotografii, z których wiele nie było wcześniej publikowanych. Do tego wycinki z magazynów i obszerne wprowadzenie autorstwa Luca Sante tak, by jak najlepiej przestawić sylwetkę młodego twórcy, który niebawem podbić miał srebrny ekran. Album zakupić możemy w cenie 70 dolarów (około 265 zł).
Na stronie muzeum możecie też obejrzeć dwie serie reportażowe, które Kubrick stworzył w latach 40. XX wieku. Jedna z nich skupia się na nowojorskim metrze, druga opowiada historię 12-letniego pucybuta.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem mcny.org.