FOTOFESTIWAL 2016: Adél Koleszár – wiara zrodzona z przemocy

Autor: Maciej Zieliński

4 Czerwiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Adél Koleszár to prawdziwe odkrycie – młoda artystka w swoich projektach koncentruje się na grupach marginalizowanych, ich statusie mentalnym i kulturowym oraz warunkach życia. Jej zdjęcia będzie można zobaczyć podczas zbliżającego się Fotofestiwalu w Łodzi.

Pochodzi z Węgier, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuk pięknych na specjalizacji fotografia na MOME. Wcześniej obroniła licencjat z socjologii w Budapeszcie i studiowała fotografię w Portugalii. Przyjechała do Mexico City w ramach półrocznej rezydencji artystycznej i mieszka tam już od ponad dwóch lat.

W tym czasie pracowała nad swoimi artystycznymi projektami dokumentalnymi, mającymi na celu zapewnienie wglądu w meksykańską rzeczywistość i panującą w kraju przemoc. Tworzy swoje prace dzięki wsparciu programów rezydencji artystycznej i stypendiów. Jej ostatni projekt sponsorowały londyńska fundacja Ideastap i Magnum Photos.

fot. Adél Koleszár

Meksyk słynie z przemocy. Nieustannie powiększające się różnice w poziomie zamożności, nierówności społeczne i brutalne wojny narkotykowe sprawiają, że nierówne traktowanie uderza przede wszystkim w bezbronnych. Ze względu na swój status społeczny, stanowią oni łatwy cel i często stają się przestępcami lub ofiarami przestępstw takich jak maltretowanie, porwania, wymuszone przesiedlenia i regularne stosowanie przemocy. Pozbawieni ochrony prawnej, zmuszani do milczenia i wykluczeni z oficjalnych struktur społecznych, szukają pomocy u rozmaitych bóstw.

Wiara jest niezbędna do przetrwania. Ich ogromna potrzeba religijności często zaspokajana jest przez alternatywne kulty i rytuały, dopasowane do ich konkretnych potrzeb i sytuacji. Wierzenia dają ochronę w kraju nękanym przemocą, a wyznawców nie potępia się za ich grzechy: niezależnie od tego, kim są i co zrobili wcześniej, mogą znaleźć ukojenie w modlitwie o życie i zaspokojenie doczesnych potrzeb.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Aby obserwować intymne przeżycia religijne wyznawców, autorka odwiedziła obszary Meksyku najbardziej dotknięte przemocą. Dzięki uchwyceniu symboliki i rytuałów, udało jej się ukazać rozmaite sposoby wyrażania wiary istniejące w Meksyku i sposób, w jaki ukształtowała je przemoc.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Znany fotoreporter Paul Lowe zamordowany. Zarzuty postawiono 19-letniemu synowi
Znany fotoreporter Paul Lowe zamordowany. Zarzuty postawiono 19-letniemu synowi
Nagradzany brytyjski fotoreporter Paul Lowe, który dokumentował najważniejsze wydarzenia przełomu lat 80. i 90. został znaleziony martwy na szlaku turystycznym w Kalifornii. Zarzut...
6
Nagość wraca do kalendarza Pirelli - zajrzyjcie za kulisy nadchodzącej edycji
Nagość wraca do kalendarza Pirelli - zajrzyjcie za kulisy nadchodzącej edycji
Historia zatacza koło, a kalendarz Pirelli powraca do swoich korzeni. W edycji na rok 2025 po raz pierwszy od lat ponownie zobaczymy „nagie” zdjęcia. „Jeśli mam robić kalendarz...
8
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Urodzony na styku stuleci, należał do wąskiej grupy twórców, którzy wprowadzili fotografię modową w nową erę. Przy okazji premiery najświeższej monografii jego twórczości przypominamy...
21
Powiązane artykuły