Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Sony World Photography Awards 2024 to kolejna edycja konkursu, do której finału zakwalifikowali się fotografowie z Polski. Tym razem to czterech twórców, którzy zostali wyróżnieni w kategoriach Portfolio (Paweł Bojarski), Sport (Piotr Sadurski) oraz Architecture & Design (Karol Pałka i Maciej Czarnecki).
Wśród nich największym sukcesem może pochwalić się Karol Pałka, który będąc jednym z trzech finalistów swojej kategorii walczy także o nagrodę główną. Ta zostanie przyznana 19 kwietnia 2024 roku, podczas gali wieńczącej tegoroczną edycję SWPA. Przyjrzyjmy się bliżej polskim projektom, wyróżnionym przez jurorów.
Mimo niewielkich rozmiarów, Słowacja obfituje w źródła naturalnej wody leczniczej. Kultura uzdrowiskowa jest częścią słowackiego stylu życia od setek lat, a dla niektórych stała się częścią świeckiego rytuału. W 1947 roku specjalny kongres balneologiczny postanowił podzielić około 50 słowackich uzdrowisk na trzy kategorie: o znaczeniu międzynarodowym, krajowym i lokalnym. Niniejszy projekt bada sposoby, w jaki architektura uzdrowisk staje się przestrzenią rytuału i budowania społeczności.
Ta seria przedstawia modernistyczne wnętrza w byłej Czechosłowacji, wraz z unikalnym dziedzictwem epoki komunizmu, które zachowało się w Czechach i na Słowacji lepiej niż gdziekolwiek indziej. Zdjęcia zostały wykonane podczas sześciu podróży do obu krajów i obejmowały zarówno starannie zaplanowane, jak i przypadkowo odkryte lokalizacje. Seria obejmuje kilkadziesiąt miejsc, z których każde odzwierciedla kulturową tendencję mieszkańców Czech i Słowacji do zachowania oryginalnego wyglądu wnętrz. Przestrzenie nasycone są niuansami związanymi z architekturą ery kosmicznej i zimną wojną. Odzwierciedlają autentyczną atmosferę epoki, zachowując szczegóły, takie jak oryginalne meble, dekoracje i kolory. Razem tworzą unikalny obraz modernistycznego dziedzictwa obszaru, będącego świadectwem historycznego i kulturowego bogactwa Czech i Słowacji.
W ciągu sześciu dni w lipcu 2023 roku Leszek Naziemiec, polski poszukiwacz przygód i pływak lodowy został pierwszą osobą, która przepłynęła 250 km rzeką Jukon (największą rzeką Alaski) z Eagle do Circle. W samych kąpielówkach, goglach, czepku, zatyczkach do uszu i z boi bezpieczeństwa - pływał codziennie od 8.00 do 20.00, robiąc przerwy na jedzenie i rozgrzewkę. Po zakończeniu wyzwania wyjaśnił: "Chciałem się sprawdzić; dotknąć czegoś pierwotnego, co utraciliśmy. Kontakt z naturą nietkniętą przez człowieka był niesamowitym doświadczeniem”.
Seria „Short Histories” to zbiór czarno-białych portretów i migawek w życia. „Moje zdjęcia zawsze dotyczą ludzi; ich emocji i historii” - komentuje autor.