Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Do finału tegorocznego konkursu studenckiego zakwalifikowano prace 10 studentów z czołowych uczelni. W tym roku uczestnicy mieli za zadanie stworzyć cykl od pięciu do dziesięciu zdjęć będących ilustracją tematu Home (Dom). Wyróżnione projekty ukazują różnorodność spojrzenia młodych fotografów na problemy związane z miejscem, społecznością, tożsamością i przynależnością. Ich autorzy w subtelny sposób przedstawiają historie i interakcje podejmowane w ramach rozwoju warsztatu.
Kluczowymi motywami wielu nominowanych serii zdjęć są relacje rodzinne i osobiste historie. Cykl And Taste the Dirt Below (Smak ziemi) Brayana Enriqueza (USA, Georgia State University, Ernest G. Welch School of Art & Design) odkrywa rodzinne historie przekazywane z pokolenia na pokolenie, skupiając się głównie na imigracji rodziców autora z Meksyku do Stanów Zjednoczonych; Gaoge Ouchen (Chiny kontynentalne, Communication University of Zhejiang) w swojej serii The Orange Tree (Drzewo pomarańczowe) przedstawia kronikę powrotu do rodzinnego domu podczas pandemii, po dłuższej nieobecności; projekt Don't Trust Pretty Girls (Nie ufaj ładnym dziewczynom) Kayina Luysa (Belgia, LUCA School of Arts, Sint Lukas, Bruksela) to intymny portret jego teściów, skupiający się na ich codziennych rytuałach i rozrywkach.
Fotografowie, którzy znaleźli się na liście finalistów, skupiali się także na swoich społecznościach i tym, jak można odnaleźć poczucie domu w większej wspólnocie. Seria Chatal Home (Dom chatal), autorstwa Kaziego Arifujjamana (Bangladesz, Counter Foto — a Center for Visual Arts), to spojrzenie na wspólnotowe życie w „chatal” — miejscach, gdzie rodziny z całego Bangladeszu mieszkają i pracują razem przy przetwarzaniu ryżu. W serii Ihubo Ikhaya (Hymn do domu) Makaziwe Radebe (RPA, Michaelis School of Fine Art, University of Cape Town) przywołuje wspomnienia z dzielnicy Emdeni w Soweto, gdzie spędzała czas z sąsiadami, przyjaciółmi i rodziną; z kolei w serii Horses and Caravans (Konie i wozy) Frederik Rüegger (Niemcy, Ostkreuzschule für Fotografie) uchwycił zwyczaje i tradycje angielskich i irlandzkich społeczności „trawelerów”, czyli nomadów, koncentrując się na corocznych uroczystościach odbywających się na targach koni w Ballinasloe i Appleby.
Niektórzy z nominowanych fotografów starali się także przyjrzeć temu, w jaki sposób można odnaleźć w sobie poczucie domu na drodze introspekcji. Seria Intermission (Przerwa) autorstwa Yufei Ma (Chiny kontynentalne, School of Visual Art, USA) to kontemplacja chwil spokoju i wyciszenia, którymi przetykane jest nasze codzienne życie; autor ukazuje je poprzez serię specyficznych martwych natur — obrazów odzieży suszącej się na słońcu. Z kolei projekt Siphosethu Sanelisiwe Sikhosany (RPA, University of Pretoria) Resting In Unfamiliar Places (Odpoczywając w nieznanych miejscach) śledzi zmieniające się relacje autorki z religią i seksualnością w serii artystycznych autoportretów wykonanych za pomocą z kamery otworkowej.
Na liście finalistów znalazły się również projekty badające wyzwania związane z próbami tworzenia domu w niepewnych lub niebezpiecznych warunkach. W serii Lake Poopó's Disappearance: The Uru Community's Tale of Resilience (Zniknięcie jeziora Poopó: opowieść o przetrwaniu ludu Uru) Gaston Zilberman (Argentyna, Motivarte) bada, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpłynęły na styl życia i kulturę społeczności Uru, która ma obecnie bardzo ograniczony dostęp do swoich naturalnych zasobów. Przejmująca seria czarno-białych fotografii autorstwa Juana Davida Aguirre (Kolumbia, Universidad EAFIT), zatytułowana No Home No Future (Bez domu, bez przyszłości) ukazuje życie w kamienicy w Andes w Medellin — miejscu schronienia wielu ludzi w kryzysie bezdomności.
Spośród 10 finalistów jury konkursu wybierze zdobywcę tytułu Fotografa Roku 2024 w konkursie studenckim. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone 18 kwietnia 2024 r., na gali Sony World Photography Awards 2023 w Londynie. Uczelnia laureata otrzyma cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony o wartości 30 000 euro.
Jurorem tegorocznego konkursu studenckiego był Ravi Ghosh, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „British Journal of Photography”.
Na liście finalistów konkursu młodzieżowego znalazło się dziesięcioro młodych fotografów poniżej 20. roku życia. W tegorocznym konkursie uczestnicy mieli nadsyłać prace na temat Through Your Eyes (Twoimi oczami).
Niektórzy z finalistów potraktowali to jako zaproszenie do zastanowienia się nad osobistymi doświadczeniami związanymi ze światem przyrody i środowiskiem. Zdjęcie, którego autorem jest River Lewis-Gosch (USA, 15 lat), ukazuje początki dużego pożaru lasu w Parku Narodowym North Cascades w stanie Waszyngton, tuż po tym, jak pojawiły się pierwsze śmigłowce biorące udział w akcji gaśniczej. Poruszający, nocny obraz Kasa Christiaensa (Belgia, 19 lat) przedstawia zanieczyszczenie światłem na belgijskiej wsi, pokazując, jak latarnie uliczne wpływają na przejrzystość nocnego nieba. Sebastián Fernández Lora (Hiszpania, 15 lat) zdołał sfotografować kometę C/2023 P1 (Nishimura), która była widoczna z Hiszpanii we wrześniu 2023 roku; z kolei Daniel Murray (Wielka Brytania, 15 lat) skierował swój aparat na samotnego surfera na pustej plaży, jakby medytującego nad surową scenerią kornwalijskiego wybrzeża.
Fotografowie z listy finalistów poruszali także w swoich pracach kwestie tożsamości i indywidualności. Shayna Cuenca (USA, 15 lat) stworzyła stylizowany autoportret przy użyciu wyciętego wydrukowanego obrazu i torebek herbaty; Joyce Xu (Australia, 18 lat) wykonała studyjny autoportret przedstawiający ją w chwili refleksji. Finaliści wykazali się kreatywnym podejściem do kompozycji, dokumentując swoje otoczenie. Obraz Zy Grei Zandera M. Esperanzy (Filipiny, 16 lat) przedstawiający stado gołębi w locie podkreśla ich ruch dzięki technice stawiającej na celowe poruszenie aparatu. Chengchen Wang (Chiny kontynentalne, 18 lat) uchwycił pokryte śniegiem szczyty góry Yala Peak, błyszczące w świetle zachodzącego słońca; Afiq Sharkawi (Malezja, 18 lat) sportretował rzemieślnika wykonującego w swoim warsztacie tradycyjną broń — sztylet znany jako „kris”; z kolei Isaac Friend (Wielka Brytania, 18 lat) zrobił pełne dramatyzmu zdjęcie formacji skalnych na tle zachmurzonego nieba i odległych fal oceanu.
Fotografa Roku w kategorii młodzieżowej wskaże Daniel Blochwitz, kurator Foto Festival Lenzburg (Szwajcaria). Nagrodą dla zwycięzcy będzie cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, który pomoże mu rozwijać talent.
Zwycięzcy konkursów studenckiego, młodzieżowego, otwartego i profesjonalnego w ramach Sony World Photography Awards zostaną ogłoszeni 18 kwietnia 2024 r. Więcej informacji o nadchodzących ogłoszeniach i zwycięzcach można znaleźć na stronie www.worldphoto.org.