Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Konkurs Sony World Photography Awards, będący obecnie największą na świecie imprezą tego typu, jak co roku zwieńczyła huczna gala finałowa. na której wręczone zostały nagrody laureatom kategorii profesjonalnych. W tym roku jury miało pełne ręce roboty, na konkurs nadesłano bowiem ponad 227 tys. zgłoszeń ze 183 krajów świata.
Kilka tygodni temu poznaliśmy zwycięzców kategorii Otwartej, dziś ogłoszono nazwiska zwycięzców sekcji profesjonalnej, w której rywalizowały ze sobą cykle fotograficzne. Spośród nich wybrano także Fotografa Roku. Decyzją jury, tytuł ten otrzymał belgijski fotograf Frederik Buyckx, który zwyciężył także w kategorii krajobrazowej. Oprócz nobilitującego tytułu, fotograf otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. dolarów oraz sprzęt fotograficzny Sony.
Z racji na tematykę serii, nie była to jednak decyzja łatwa. Wybrałam cykl zdjęć krajobrazowych, byśmy mogli powrócić do istoty patrzenia na fotografię - mówi przewodnicząca jury Zelda Cheatle o motywach wyboru pracy Buyckxa spośród dziesięciu cykli, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach profesjonalnych. - Krajobraz jest często ignorowany, a przecież zajmuje centralne miejsce w naszej egzystencji. Tu widzimy piękne obrazy autorstwa doświadczonego fotografa, które będą cieszyć oko. Mam nadzieję, że ta nagroda zachęci znacznie więcej fotografów do robienia zdjęć, które nie są prostym przedstawieniem strasznej strony życia w tych niespokojnych czasach, lecz ukazują także przyjemności i uroki obecne w każdym bez wyjątku środowisku.
Przewodniczącej jury wtóruje Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. - W tej edycji jestem szczególnie dumny z wyboru fotografa roku. Sądzę, że w wielu przypadkach łatwo jest szokować, za to niezwykle trudno bywa utrwalić wyrafinowaną elegancję, która ma w sobie tyle piękna, że ukazuje fotografię jako środek przekazu w najlepszym świetle - mówi.
Podczas finału nagrodzono także fotografów, którzy stanęli na podium w 10 kategoriach sekcji profesjonalnej. Niestety w gronie laureatów kolejny raz zabrakło Polaka. Zdjęcia ze zwycięskich cykli wraz z opisami możecie obejrzeć w poniższej galerii.
Jury wyłoniło także Fotografów Roku spośród finalistów sekcji Otwartej, Studenckiej i Młodzieżowej, nagradzającej młodych fotografów w wieku 12-19 lat. W pierwszym przypadku, nagroda przypadła moskiewskiemu foto-amatorowi Alexandrowi Vinografowi za portret “Mathilda” inspirowany filmem “Leon Zawodowiec”. Fotograf otrzymał także nagrodę pieniężną w wysokości 5000 dolarów.
fot. Alexander Vinograd, "Mathilda", zwycięzca tytułu Fotografa Roku w sekcji Otwartej
W sekcji młodzieżowej triumfowała z kolei 16-letnia Katelyn Wang z Los Angeles. Zdaniem jury zdjęcie “Na szczycie świata” najlepiej wpasowało się w temat przewodni jakim w tym roku było “Piękno”.
fot. Katelyn Wang, "Na szczycie świata", zdobywczyni tytułu Fotografa Roku w sekcji Młodzieżowej
Tytuł Fotografa Roku w kategorii studenckiej wywalczyła 21-letnia Michelle Daiana Gentile, której poruszający cykl “Only Hope” jest owocem 10 dni spędzonych wśród robotników w starej papierni w Argentynie.
fot. Michelle Daiana Gentile, z cyklu "Only Hope", zdobywczyni tytułu Fotografa Roku w sekcji studenckiej
Podczas gali przyznano także nagrodę za wybitny wkład w fotografię. W tym roku jej laureatem został znany wszystkim dobrze, kultowy fotograf agencji Magnum, Martin Parr, którego wyróżniono za niepowtarzalny język wizualny i ciągłe pokonywanie ograniczeń tego środka przekazu.
Zdjęcia, książki i filmy fotografa wraz z pracami tegorocznych finalistów będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej w londyńskim Somerset House, od 21 kwietnia do 7 maja 2017 roku. Prace zwycięzców i wybrane zdjęcia finalistów znajdą się także w podsumowującej tegoroczną edycję konkursu książkowej publikacji.
Więcej informacji i wszystkie nagrodzone prace znajdziecie pod adresem worldphoto.org.