Stefano Schirato – oko za oko

Setki rodzin w Albanii cierpią przez tzw. zemstę krwi (gjakmarrje). Dzieci ukrywane są w domach, również dorośli boją się wyjść na ulicę z powodu waśni sprzed lat. Krwawa zemsta, to zjawisko wciąż dobrze zakorzenione w społeczeństwie północnej Albanii.

Autor: Julia Kaczorowska

11 Maj 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Pochodzi ona od średniowiecznego kodeksu, „Kanun of Lek Dukagjini”, który zawierał zasady regulujące życie społeczne i kulturowe ludności albańskiej w górach. Honor został tam uznany za konstytutywny czynnik relacji między jednostką a wspólnotą, a każde haniebne działanie nosi znamiona przestępstwa. Jedna z zasad gjakmarrja pozwala na zemstę nawet po kilkudziesięciu latach („krew się nie starzeje"). Według „Kanun”, dyshonor może być jedynie odwrócony poprzez zemstę krwi lub przebaczenie w obrzędzie pojednania.

Stefano Schirato swój projekt fotograficzny o albańskiej vendecie, „Eye for an Eye”, zaczął przez przypadek w 2009 roku. Jego znajomy, wolontariusz w Szkodrze w Albanii, opowiedział mu o problemie i pokazał dokument Elviry Dones na temat prawa zemsty na północy Albanii. Następnie, fotograf skontaktował się z albańską dziewczyną, która pisała pracę na ten temat i poprosił, aby została jego asystentką przy projekcie. Schirato odwiedził Albanię trzy razy: najpierw by stworzyć sieć kontaktów, dwa pozostałe poświęcił już na fotografowaniu. W sumie, spędził w kraju miesiąc.

Dzięki mojej wykwalifikowanej asystentce, która dogłębnie znała problem zemsty w obrębie rodzin, nie było trudno przekonać ludzi do zwierzania się. Od razu zdobywała zaufanie większości moich bohaterów – wyjaśnia fotograf.

Schirato niestety nie był świadkiem żadnego pojednania, ale miał okazję zapoznać się z nim z perspektywy czasu. Poznał kobietę, której syn został zamordowany w bójce. Zajęło jej dziesięć lat, aby przekonać całą rodzinę do wybaczenia. Pokazała fotografowi nagrania z rytuału pojednania.

Wyraźnie pamiętam też historię szesnastoletniego Ediego. Jego ojciec zabił dwóch sąsiadów w sporze o linie energetyczne sprzed czterech lat. Pomimo, że tata został później zabity przez rodziny wrogów, Edi wciąż obawia się drugiej zemsty - opowiada Schirato.

Edi nie jest sam. Około 2800 albańskich rodzin żyje w izolacji, chcąc uniknąć stania się ofiarami zemsty krwi. Na jednej z fotografii widać nogę, oszpeconą blizną, a w zasadzie dziurą. To Halil, który został ranny w bójce. Strzelili do niego z kałasznikowa. Po trzech operacjach chirurgicznych, udało się uratować nogę. Jego rodzina miała dokonać zemsty, ale dzięki mediatorowi, wybaczyli rodzinie wroga.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

W fotografii najbardziej cenię sobie możliwość poznania ludzi i opowiedzenia ich historii, co często oznacza umożliwienie wypowiedzenia się tym, którzy na co dzień nie mają głosu – mówi fotograf.

Stefano Schirato obecnie pracuje nad dwoma projektami długoterminowymi. Jeden z nich dotyka tematu kryzysu związanego z uchodźcami. Fotograf był na szlaku bałkańskim już trzy razy i planuje kolejną podróż w bardzo krótkim czasie. Drugi projekt dotyczy katastrofy ekologicznej. W Campanii, na południu Włoch, znajduje się obszar o nazwie „Land of fires”, dotknięty ciężkimi zanieczyszczeniami, które mogą spowodować śmierć mieszkańców. Jest to jeden z tematów, w które Schirato jest obecnie najbardziej zaangażowany.

www.stefanoschirato.it

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia krajobrazowe!
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia...
Już po raz 11 przyznano nagrody w jednym z najważniejszych konkursów fotografii krajobrazowej. Zwycięzcą International Landscape Photographer of the Year 2024 został Andrew Mielzynski. Jury nie...
15
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Rozstrzygnięto konkurs fotografii miejskiej Urban Photo Awards 2024. Wśród nagrodzonych z całego świata Krzysztof Bednarski zwycięża serią zdjęć z Meksyku.
14
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Za nami 50. edycja konkursu fotograficznego nagradzającego najlepsze zdjęcia wykonane… pod mikroskopem. Finałowa galeria to jak zwykle zachwycający przekrój abstrakcyjnych kadrów,...
12
Powiązane artykuły