Basia Sokołowska "Mroczne Przejście"

Mroczne Przejście to najnowszy projekt Basi Sokołowskiej zrealizowany w Anglii, w parku starej arystokratycznej posiadłości. Zdjęcia wykonane w gęstwinie rododendronów przedstawiają kolorowe 'tkanki' próbujące adaptować się do otaczających gałęzi, korzeni i kłączy. Zapraszamy do naszej galerii, w której prezentujemy kilka wybranych prac z projektu artystki.

Autor: ms

31 Marzec 2009
Artykuł na: 4-5 minut

Fascynowało mnie to miejsce, ten ciemny, prawie kilometrowy "tunel" starych rozrośniętych rododendronów - mówi autorka - Lubię las, ale było tam trochę strasznie na początku, dopóki nie znalazłam jednego miejsca, które uznałam za "studio" i zaczęłam fotografować. Tak mnie to pochłonęło, że nawet nie zauważyłam, gdy po kilku "sesjach" zaczęły blisko podchodzić lisy i jelenie.

fot. Basia Sokołowska Tunel

Projekt "Mroczne Przejście" można było do niedawna oglądać w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wystawa obejmowała serię fotografii "Tkanki/Adaptation", które prezentowano na ścianach galerii oraz trzy duże albumy z dokumentacją kilkuletniej pracy nad cyklem.

W pierwszym z nich zatytułowanym "Miejsce" znalazły się fotografie angielskiej posiadłości, zdjęcia wnętrz, ogrodowych alei, drzew, zacienionych zaułków. Fotografie zostały wykonane aparatem średnioformatowym, Nikonem, amatorską cyfrą, a czasem również telefonem komórkowym.

fot. Basia Sokołowska Z albumu Miejsce

Było to dla mnie dziwne, obce miejsce, więc zanim zaczęłam poważnie nad czymś pracować, musiałam je fotograficznie "oswoić" - czyli sobie po prostu pofotografować otoczenie, tak bez stresu i żadnego innego celu - mówi fotografka.

W dwóch kolejnych księgach zatytułowanych "Czas" i "Proces" znalazły się fragmenty notatek autorki, próbne fotografie oraz szkice i rysunki. Księgi pozwalały prześledzić ewolucję projektu. Pokazywały ile czasu i pracy zabrała realizacja zdjęć. Ujawniały na jak wielu płaszczyznach rozgrywał się proces ich tworzenia.

fot. Basia Sokołowska Notatki do zdjęć z książki "Czas"

Wszyscy, którzy nie mogli obejrzeć wystawy, mogą zapoznać się z projektem sięgając po album "Mroczne Przejście". Książkę wydało CSW Zamek Ujazdowski.

W ponad 150 stronicowej, ładnie wydanej i bogato ilustrowanej publikacji znalazła się krótka prezentacja 20 letniego dorobku artystki (pokazywane są prace z cykli: Carmen Infinitum, Interior / Mieszkanie, Poza powierzchnię, Ars Moriendi oraz Chrysalis, projektów zrealizowanych przed 2004 rokiem), praca "Mroczne Przejście" oraz trzy obszerne eseje Adama Mazura, Karoliny Lewandowskiej i Agaty Araszkiewicz.Oglądanie albumu to wprawdzie nie to samo przeglądanie dużych, ręcznie wykonanych ksiąg z dokumentacją. W tej wersji jednak również gorąco polecamy. W książce w poszczególnych rozdziałach znalazły się fotografie, fragmenty stron z notatników, wstępne szkice pomysłów, próbne zdjęcia oraz rysunki.

album "Mroczne Przejście / Dark passage" Basia Sokołowska

Basia Sokołowska urodziła się we Wrocławiu w 1961 roku. Studiowała Historię Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Do Australii trafiła w pierwszych miesiącach stanu wojennego, przedzierając się przez Mongolię i Chiny. Tam ukończyła University of Sydney. Swoje prace fotograficzne zaczęła wystawiać na początku lat 90-tych. Zadebiutowała na prestiżowej wystawie Blake Prize for Religious Art Exhibition w Blaxland Gallery w Sydney cyklem Carmen Infinitum. Do najważniejszych jej zestawów należą: Carmen Infinitum, Interior / Mieszkanie , Poza powierzchnię , Cienie nieśmiertelności , Ars Moriendi, Chrysalis oraz Gdzie Indziej. Większość była premierowo pokazywana w Polsce w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie. Projekt "Gdzie indziej" prezentowano podczas miesiąca Fotografii w Krakowie oraz w Yours Gallery w Warszawie (2006). Autorka brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in.: "Antyfotografia" (Galeria Arsenał, Poznań 2007), Teraz Polska (Warszawa, Kraków, Poznań 2007), XX wiek fotografii polskiej z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi (Shoto Museum of Art, Tokio 2006). Wykłada w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie.

Strona autorska: www.sokolowska.com

{GAL|25868
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
Sony World Photography Awards ogłosiło nazwiska finalistów sekcji studenckiej i młodzieżowej. O główną nagrodę powalczą w tym roku Albert Słowiński z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz...
10
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
10
Powiązane artykuły