Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
W 2008 roku konkurs "Orientuj się!" poświęcony był tylko społeczności wietnamskiej w Polsce. Na konkurs wpłynęlo blisko 120 zgłoszeń. Z nagrodzonych i wyróżnionych prac powstała wystawa pokazywana podczas 2. Festiwalu Filmów Wietnamskich Kino w Pięciu Smakach oraz na stacji Metra Centrum w Galerii "Pociąg do Sztuki".
Przez ostatnie dwa lata kwestie związane z funkcjonowaniem mniejszości wietnamskiej w Polsce coraz częściej goszczą w debacie publicznej, są tematem imprez kulturalnych oraz badań. Wydaje się też, że w prywatnym kontakcie otwieramy się coraz bardziej na siebie nawzajem. Coroczne "Sylwestry Wietnamskie" gromadzą tłumy, a śniadania na nieistniejącej już "uliczce barów" na Stadionie X-lecia zyskały miano kultowych. Jednocześnie coraz chętniej też za cel naszych zagranicznych podróży wybieramy kraje Azji.
Fundacja Sztuki Arteria postanowiła w tym roku poszerzyć formułę festiwalu filmowego o prezentację kina z innych krajów Azji Południowo-Wschodniej. W ślad za tym idzie konkurs "Orientuj się!" proponując uczestnikom dwie sekcje konkursowe: czyli fotografia poświęcona społecznościom azjatyckim mieszkającym w Polsce;
II sekcja "Milion zdjęć z każdej podróży" - zachęcająca do namysłu nad statusem tzw. fotografii turystycznej, kwestiom etyki fotografa i ponowoczesnej nadprodukcji obrazów w kontekście Azji.]Czy lubimy być fotografowani? Czy lubimy być obiektem zainteresowania turystów z innych krajów, czyjąś pamiątką z wakacji? Anonimowymi - Polakiem/Polką/Europejczykiem/Europejką w albumie równie anonimowej dla nas osoby? Fotografia podróżnicza słusznie bywa krytykowana jako akt swoistej agresji, a przynajmniej przejaw nieuprzejmości i niewrażliwości - mówi Joanna Wasilewska, kustosz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, jedna z jurorek konkursu, nawiązując do tematu drugiej sekcji.
W kategorii "Azja - made in Poland" stawiamy autorów niejako w odwrotnej sytuacji, licząc jednak, że ich prace będą owocem autentycznego i wrażliwego zetknięcia z azjatycką kulturą w naszym kraju.
Prace można zgłaszać do 12 października 2010.
Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie: www.piecsmakow.pl/orientujsie.
W jury konkursu zasiądą: Max Cegielski (dziennikarz, pisarz, podróżnik), James Maxton-Graham (fotograf, filmowiec), Rafał Milach (fotograf, laureat nagrody World Press Photo), Thu Thuy Vu (projektantka, absolwentka warszawskiej ASP) i dr Joanna Wasilewska (kustosz i wicedyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku).
W każdej z konkursowych sekcji zostanie przyznana jedna gówna nagroda pieniężna w wysokości 1500 zł oraz nagrody rzeczowe (m.in. zestawy książek wydawnictwa W.A.B. i karnety na festiwal "Pięć smaków").
Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie w kinie Muranów podczas festiwalu "Pięć smaków".