Konkurs Fotograficzny "Orientuj się!"

Przypominamy, że już tylko do 12 października można nadsyłać prace na 2. Azjatycki Konkurs Fotograficzny "Orientuj się!". Towarzyszy on 4. Festiwalowi Filmowemu Pięć smaków. Prace można przesyłać w dwóch kategoriach: "Azja - made in Poland" i "Milion zdjęć z każdej podróży". Pula nagród w konkursie to 3000 zł.

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Październik 2010
Artykuł na: 4-5 minut

W 2008 roku konkurs "Orientuj się!" poświęcony był tylko społeczności wietnamskiej w Polsce. Na konkurs wpłynęlo blisko 120 zgłoszeń. Z nagrodzonych i wyróżnionych prac powstała wystawa pokazywana podczas 2. Festiwalu Filmów Wietnamskich Kino w Pięciu Smakach oraz na stacji Metra Centrum w Galerii "Pociąg do Sztuki".

Przez ostatnie dwa lata kwestie związane z funkcjonowaniem mniejszości wietnamskiej w Polsce coraz częściej goszczą w debacie publicznej, są tematem imprez kulturalnych oraz badań. Wydaje się też, że w prywatnym kontakcie otwieramy się coraz bardziej na siebie nawzajem. Coroczne "Sylwestry Wietnamskie" gromadzą tłumy, a śniadania na nieistniejącej już "uliczce barów" na Stadionie X-lecia zyskały miano kultowych. Jednocześnie coraz chętniej też za cel naszych zagranicznych podróży wybieramy kraje Azji.

Fundacja Sztuki Arteria postanowiła w tym roku poszerzyć formułę festiwalu filmowego o prezentację kina z innych krajów Azji Południowo-Wschodniej. W ślad za tym idzie konkurs "Orientuj się!" proponując uczestnikom dwie sekcje konkursowe: czyli fotografia poświęcona społecznościom azjatyckim mieszkającym w Polsce;

II sekcja "Milion zdjęć z każdej podróży" - zachęcająca do namysłu nad statusem tzw. fotografii turystycznej, kwestiom etyki fotografa i ponowoczesnej nadprodukcji obrazów w kontekście Azji.]Czy lubimy być fotografowani? Czy lubimy być obiektem zainteresowania turystów z innych krajów, czyjąś pamiątką z wakacji? Anonimowymi - Polakiem/Polką/Europejczykiem/Europejką w albumie równie anonimowej dla nas osoby? Fotografia podróżnicza słusznie bywa krytykowana jako akt swoistej agresji, a przynajmniej przejaw nieuprzejmości i niewrażliwości - mówi Joanna Wasilewska, kustosz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, jedna z jurorek konkursu, nawiązując do tematu drugiej sekcji.

W kategorii "Azja - made in Poland" stawiamy autorów niejako w odwrotnej sytuacji, licząc jednak, że ich prace będą owocem autentycznego i wrażliwego zetknięcia z azjatycką kulturą w naszym kraju.

Prace można zgłaszać do 12 października 2010.

Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie: www.piecsmakow.pl/orientujsie.

W jury konkursu zasiądą: Max Cegielski (dziennikarz, pisarz, podróżnik), James Maxton-Graham (fotograf, filmowiec), Rafał Milach (fotograf, laureat nagrody World Press Photo), Thu Thuy Vu (projektantka, absolwentka warszawskiej ASP) i dr Joanna Wasilewska (kustosz i wicedyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku).

W każdej z konkursowych sekcji zostanie przyznana jedna gówna nagroda pieniężna w wysokości 1500 zł oraz nagrody rzeczowe (m.in. zestawy książek wydawnictwa W.A.B. i karnety na festiwal "Pięć smaków").

Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie w kinie Muranów podczas festiwalu "Pięć smaków".

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
9
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
Grób dziadka jest w Polsce, tatę zabito w Katyniu, mama zmarła w Iranie, siostra w Stanach, a mnie pochowają w Nowej Zelandii” – te słowa Andrzeja Rybińskiego widniały na szybie jednego ze...
20
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj