Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
W 2008 roku konkurs "Orientuj się!" poświęcony był tylko społeczności wietnamskiej w Polsce. Tym razem, podobnie jak formułę festiwalu, konkurs zostaje otwarty także na cały kontynent azjatycki. Prace mozna przesyłac w ramach dwóch sekcji:
I sekcja konkursowa: "Azja - made in Poland", czyli fotografia poświęcona społecznościom azjatyckim mieszkającym w Polsce. Wietnamczycy nadal pozostają najliczniejszą mniejszością narodową w naszym kraju, choć nie brak u nas przybyszów z innych obszarów tego kontynentu. Do tej pory największym miejscem w Polsce skupiającym niespotykaną ilość narodowości był Jarmark Europa. To tam dla wielu osób spotkanie z azjatycką kulturą zaczęło się od wietnamskiej zupy phô. Dziś Stadion X-lecia, należy już do historii, w związku z budową Stadionu Narodowego. Organizatorzy mają nadzieję, że ten niestety nieistniejący już autentyczny skrawek "Orientu nad Wisłą", jak i wiele innych miejsc, sytuacji i osób, staną się inspiracją do wzięcia udziału w konkursie.
Nagroda główna: 1500 zł
II sekcja konkursowa: "Milion zdjęć z każdej podróży". Ta sekcja to zachęta do refleksji nad statusem tzw. fotografii turystycznej, w tym przypadku związanej z regionem azjatyckim. Dziś podróżowanie nieodłącznie kojarzy się z koniecznością utrwalania za pomocą aparatu wszystkich widzianych miejsc, zdarzeń i ludzi. Czy w tym szaleństwie robienia zdjęć, zastanawiamy się jeszcze nad sensem rejestrowanych obrazów? Czy w poszukiwaniu najlepszych ujęć nie naruszamy godności i prawa do prywatności mieszkańców kraju, który odwiedzamy, traktując ich przede wszystkim jak następny "obiekt do sfotografowania"? Czy poznawanie historii i kultury danego regionu sprowadza się tylko do "pstrykania" zdjęć kolejnym zabytkom? Paradoksalnie, nawyk nieustannego fotografowania kojarzony jest właśnie z turystami z Azji, szczególnie z bardziej stechnicyzowanych jej krajów, jak Japonia, czy Korea. Czy wszyscy zatem stajemy się niewolnikami "miliona zdjęć z każdej podróży"? - pytają organizatorzy. Od uczestników tej części konkursu oczekuje się przede wszystkim prac, które w krytyczny sposób odniosą się do wyżej wymienionych problemów uwzględniając kontekst Azji, jako regionu świata, do którego lub z którego się podróżuje.
Nagroda główna: 1500 zł
Na zwycięzców obu sekcji konkursowych czekają nagrody pieniężne i rzeczowe. Laureatów wyłoni profesjonalne jury, w którym zasiądą: Max Cegielski (dziennikarz, pisarz, podróżnik), James Maxton-Graham (fotograf, filmowiec), Rafał Milach (fotograf, laureat nagrody World Press Photo), Thu Thuy Vu (projektantka, absolwentka warszawskiej ASP) i dr Joanna Wasilewska (kustosz i wicedyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku).
Poza nagrodami głównymi przyznane zostaną nagrody rzeczowe i wyróżnianie honorowe.
Prace można zgłaszać do 12 października 2010. Ogłoszenie wyników - 26 października 2010.
Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie w kinie Muranów podczas festiwalu "Pięć smaków", który rozpocznie się 26 października 2010 w Warszawie.
Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszeniowa są dostępne na stronie: www.piecsmakow.pl/orientujsie.