Stulecie urodzin Edwarda Hartwiga w OW ZPAF

Autor: Marcin Grabowiecki

3 Listopad 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
Właśnie minęło 100 lat od urodzin Edwarda Hartwiga, jednego z najbardziej aktywnych i znaczących fotografów polskich 20. wieku. Z tej okazji Okręg Warszawski ZPAF przygotował program przybliżający wieloaspektowy dorobek artysty i pokazujący jego dzieło w kontekście zarówno trendów artystycznych 20. wieku jak i jej wpływu na fotografię polską. Na program złoży się wystawa, cykl spotkań, bogato ilustrowany album, a także aukcja fotografii, której mocnym akcentem są fotografie Edwarda Hartwiga i fotografów zainspirowanych jego twórczością.
fot. Edward Hartwig

Od 7 do 27 listopada Stara Galeria ZPAF w Warszawie zaprezentuje obszerną wystawę fotografii artysty, w tym nieznane dotąd publiczności portrety wykonane w Lublinie na przełomie lat 20.i 30. Wykonane na szklanych negatywach zostały kilka lat temu "odkryte" podczas remontu domu w którym przed wojną mieszkała rodzina Hartwigów. Portrety zostaną zaprezentowane w kontekście znanych prac artysty z tego okresu - fotografii pracowni lubelskich twórców, pejzaży i architektury Lublina. Wystawa została przygotowana przez córkę artysty Ewę Hartwig-Fijałkowską i Tomasza Mościckiego.

W czasie trwania wystawy odbędą się spotkania wspomnieniowe, wykład analizujący twórczość Edwarda Hartwiga oraz panel dyskusyjny o znaczeniu artysty w historii fotografii polskiej.

Wystawie będzie towarzyszył album prezentujący najciekawsze fotografie Edwarda Hartwiga i uzupełniony o teksty przybliżające sylwetkę artysty.

Program obchodów stulecia urodzin Edwarda Hartwiga zakończy aukcja fotografii członków ZPAF, która odbędzie się 6 grudnia. Na aukcji pojawią się fotografie Edwarda Harwtiga z kolekcji Pani Ewy Hartwig Fijałkowskiej, a także prace autorów, którzy inspirowali się twórczością tego artysty, lub też zwyczajnie się z nim przyjaźnili - Stanisław Woś, Witold Węgrzyn, czy Waldemar Jama. Wystawę aukcyjną można będzie oglądać od 30 listopada.

Kuratorzy wystawy: Ewa Hartwig-Fijałkowska, Tomasz Mościcki.

fot. Edward Hartwig
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły