Spotkanie z Chrisem Niedenthalem w Muzeum Narodowym w Warszawie

Autor: Marcin Grabowiecki

29 Wrzesień 2009
Artykuł na: 4-5 minut
W najbliższy czwartek, 1 października odbędzie się spotkanie z Chrisem Niedenthalem zatytułowane "Pracowity rok 1989. Fotoreporter w Polsce i na świecie". Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu "Czwartek z fotografią", który towarzyszy wystawie "Światłoczułe. Kolekcje fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie".
Szampan pod padającym murem berlińskim, przy Potsdamer Platz. Listopad 1989

1 października odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu "Czwartek z fotografią" organizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie. W najbliższy czwartek o warsztacie fotoreportera opowie Chris Niedenthal. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:30, a towarzyszy ono wystawie "Światłoczułe. Kolekcje fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie".

Chris Niedenthal urodził się w Londynie w 1950 r. Jego rodzice wyjechali z Polski we wrześniu 1939 r. Syn Heleny de domo Łyżwańskiej, pracującej podczas II wojny światowej w Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT) w Londynie. Brat matki, Antoni Łyżwański (1904-1972), artysta malarz, był na przełomie lat 20 i 30 XX w. współpracownikiem Stefana Plater-Zyberka (1891-1943), w jego prywatnej agencji Photo-Plat, obsługującej wówczas prasę krajową i zagraniczną.

Z wypowiedzi Chrisa Niedenthala wiadomo, że decyzję o studiowaniu fotografii podjął pod wpływem Łyżwańskiego, z którym wiele rozmawiali o fotografowaniu i komentowali wspólnie oglądane albumy ze zdjęciami. Pierwszy aparat fotograficzny otrzymał od wuja. Był to ZENIT 3M, z którym rozpoczął naukę w londyńskim College of Printing.

Fotoreporter tygodników "Newsweek", "Time", "Geo". Auto zdjęć z okresu stanu wojennego w Polsce, m.in. Czasu Apokalipsy z 13 grudnia 1981 r., fotografii, która jest powszechnie znana i należy do zbioru obrazów fotograficznych bezbłędnie kojarzonych z konkretnymi wydarzeniami historycznymi. W 1986 laureat World Press Photo!

Od 1963 przyjeżdżał do Polski, a zamieszkał tu na stałe... Kiedy? Dlaczego? Jak toczyła się jego reporterska biografia?  Które z jego zdjęć trafiły na okładki ilustrowanych magazynów? Co i gdzie fotografował w 1989 roku? Czarno-biała czy barwna fotografia reporterska ma większą siłę oddziaływania? Kiedy poznamy więcej fotografii Niedenthala ze świata?

Chris NiedenthalPracowity rok 1989. Fotoreporter w Polsce i na świecie

Termin: 1.10, godz. 17.30

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
Warszawa

W kolejne czwartkowe popołudnia serdecznie zapraszamy na spotkania z uznanymi fotografikami, którzy opowiedzą o swojej twórczości i przybliżą tajniki warsztatu pracy. Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom fotografie prezentowane na naszej wystawie nabiorą dla Państwa nowego wymiaru i znaczenia.

 

godz. 17.30 (sala kinowa, wstęp wolny)

8.10, Paweł Żak Między negatywem a autorską odbitką - o niepowtarzalności w fotografii

15.10, Georgia Krawiec Spowolnienie. Współczesne historie o starych mediach

22.10, Mariusz Wideryński Portret fotograficzny

29.10, Paweł Szpygiel O fotografii panoramicznej

5.11, Anna Beata Bohdziewicz Bez warsztatu

12.11, Stanisław Woś Z ciemności i ze światła

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
10
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)