Szerokikadr.pl - serwis edukacyjny Nikona

Autor: Michal Grzegorczyk

13 Sierpień 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Rusza nowy serwis edukacyjny Nikona - www.szerokikadr.pl. Oprócz treści o charakterze poradnikowym znajdą się w nim również wywiady z fotografami, ćwiczenia oraz konkursy dla użytkowników. Fanów serwisu Flickr zainteresuje fakt, że serwis szerokikadr.pl jest z nim częściowo zintegrowany.

Serwis szerokikadr.pl jest skierowany dla wszystkich entuzjastów fotografii. Początkujący znajdą w nim porady dotyczące sprzętu i techniki fotografowania. Wszystkie praktyczne wskazówki znajdą się w części nazwanej Poradnik. Bardziej zaawansowani amatorzy fotografii powinni zwrócić uwagę na część Inspiracje. Twórcy serwisu zapowiadają, że znajdzie się w niej wiele interesujących treści, a przede wszystkim comiesięczne wywiady (w formie klipów wideo) ze znanymi w Polsce i na świecie fotografami. Z każdym wywiadem będzie się wiązał konkurs-zadanie dla użytkowników serwisu. Nagrodami będą oczywiście aparaty marki Nikon. Pozostałe działy serwisu to Społeczność - z codzienną porcją linków do witryn wartych odwiedzenia i możliwością dyskusji z innymi użytkownikami oraz Twoje konto z ciekawą funkcją "Biblioteka", pozwalającą na gromadzenie w jednym miejscu najbardziej przydatnych tekstów z całego serwisu. Serwis szerokikadr.pl jest częściowo zintegrowany z popularnym serwisem Flickr.com.

Opiekunem merytorycznym nowego serwisu Nikona został dobrze znany stałym czytelnikom Fotopolis.pl Łukasz Kacperczyk, który jest też pomysłodawcą koncepcji i autorem części artykułów. W serwisie znajdą sie również artykuły Wojtka Tkaczyńskiego (znanego czytelnikom Fotopolis.pl z felietonów "Opowieści z krypty") oraz Krystiana Bielatowicza, który jest odpowiedzialny za wywiady w ramach cyklu Fotograf miesiąca.

Poniżej prezentujemy sylwetkę pierwszego z Fotografów miesiąca. Autorem tekstu jest Krystian Bielatowicz:

Piotr Chara Dziewięć prac nagrodzonych i wyróżnionych w jednym konkursie!!! Takim wyczynem może pochwalić się Piotr Chara, fotograf dzikiej przyrody, który w wywiadzie zdradza kilka tajników swojej pasjonującej pracy. Pełnego entuzjazmu Piotra można bardzo często spotkać u ujścia Warty. Już koło trzeciej nad ranem przybiera zakamuflowaną postać i wkracza w świat dzikich ptaków. Akceptują go, a on uwielbia z nimi przebywać i utrwalać ich życie na zdjęciach.

fot. Piotr Chara, "Anioł"

Piotr Chara zaczął swoją przygodę z fotografią przed kilkunastoma laty. Natomiast fotografią ptaków zainteresował się kilka lat temu, kiedy... jak mówi: "znalazłem się o świcie nad niewielkim rozlewiskiem wykorzystywanym jako noclegowisko przez kilkanaście tysięcy gęsi. Wrzawa tej mnogiej społeczności, przerywana panicznymi ucieczkami przed atakującymi bielikami, stanowiła zjawisko w swej skali niezwykłe. Imponujący żywioł natury. Oprócz wartości przyrodniczej widowisko posiadało jeszcze jeden potencjał - zmieniające się kształty żywych plam na niebie i wodzie, ekspresja wzlotów i monochromatyczność barw o świcie stanowiły niezwykle inspirujący potencjał estetyczny! Opuszczałem ów skarbiec doznań wypełniony radością. Od tego czasu wyobraźnia podsuwa mi dziesiątki obrazów, szukanych i kreowanych później z różnym skutkiem. Co mnie w nich pociąga? Otóż zdecydowanie - zapewne subiektywnie pojęty - ładunek estetyczny. Ten zaś, w moim przekonaniu, zależny jest od rozkładu odcieni, kolorów czy ruchu i kształtów. Znacznie mniejszą rolę grają osobliwości przyrody" - opowiada Piotr.

fot. Piotr Chara, "Czajka pod światło"

Oto kilka wybranych przez Piotra Charę interesujących faktów z życia fotografa dzikiej przyrody: "Ptaki stanowią bardzo wdzięczny obiekt fotografii. Zbliżenie się doń wymaga jednak "łamania" stereotypowego myślenia o trudzie, niewygodzie, wstręcie czy strachu. Wymienię tu truchlenie kończyn od wielogodzinnego siedzenia czy leżenia w bezruchu; kilometry targania kamuflażu, sprzętu i dodatkowej odzieży; czołganie się pod siatką maskującą w sięgającym brody mazistym błocie czy lodowatej wodzie; nocne podchody w towarzystwie niezidentyfikowanych dźwięków oraz rozmaite bóle i obrażenia. Do tego należy dodać, iż większość obserwacji kończy się przed wyjęciem sprzętu foto. Mimo to jakość wpływających na percepcję bodźców podczas każdej wyprawy bilansuje się dodatnio! Jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt podejmowania opisanego trudu. Stanowi on często warunek bezinwazyjnej obecności, wykluczającej szkody czy stres fotografowanych ptaków. A tylko taka fotografia może być źródłem prawdziwej radości!

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17