Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Organizatorzy Polskiej Fotografii Kolekcjonerskiej przy pierwszej jak i drugiej edycji wyrażali nadzieję, że aukcja fotografii w takiej formule stanie się wydarzeniem cyklicznym. Wszystko wskazuje na to, że marzenia organizatorów się spełniły, bowiem już w kwietniu odbędzie się trzecia edycja. Tak ja pomysłodawcy przedsięwzięcia, tak autorzy i fascynaci fotografii co roku mają nadzieję, że ubiegłoroczny rekord w ilości jak i wysokości ceny zostanie pobity. Podczas II Polskiej Fotografii Kolekcjonerskiej z ponad 200 wystawionych prac nowych właścicieli znalazło około 70 fotografii, w tym nieco ponad 25 zostało sprzedanych w systemie holenderskim. Rekordową cenę uzyskała praca Zbigniewa Dłubaka "Kolekcja - System" z 1978 roku, która po krótkiej licytacji została sprzedana za 20 000 zł. Pomimo wysokiego wyniku, ceny jakie osiągają w Polsce fotografie są wciąż wyjątkowo niskie. Czy zainteresowanie fotografią przełoży się na wynik tegorocznej aukcji? Zobaczymy, aukcja już 9 kwietnia.
Więcej o aukcji można dowiedzieć się z poniższej notki prasowej:
Aukcja obejmuje swoim zakresem prace autorstwa wybitnych fotografów, prezentując historię tej dziedziny sztuki w Polsce w sposób przekrojowy: z naciskiem na dorobek najciekawszych twórców z okresu ostatnich 40 lat. Znaczna część z tych fotografów prezentowała już z sukcesem swoje prace na dwóch pierwszych aukcjach. Do jej kolejnej edycji zaprosiliśmy zarówno tych, których fotografie zyskały nabywców, jak i tych, którzy jeszcze nie zostali docenieni przez kolekcjonerów, a wartość artystyczna ich prac zdecydowanie ich do tego predestynuje. Uzupełniamy też ofertę o prace nowych fotografów, należących do różnych pokoleń. Na III aukcji z cyklu Polska Fotografia kolekcjonerska znajdzie się ponad 200 prac reprezentatywnych dla wszystkich nurtów fotografii od piktorializmu i fotografii ojczyźnianej poprzez kreacje awangardowe, fotografię gestu, dokumentacje działań artystycznych lat 70. i 80., aż po prace artystów współczesnych, w tym dokument i fotografie kreacyjną. Po sukcesie pierwszej aukcji liczymy na jeszcze większe zainteresowanie kolekcjonerów. Fotografia należy obecnie na świecie do dziedzin sztuki kolekcjonowanych najchętniej oraz osiągających najwyższe ceny, wykazując stałą tendencję wzrostową. Początki mody na fotografię daje się zaobserwować także w Polsce, co udowodniła niezbicie obie Aukcje Fotografii Kolekcjonerskiej. Obecnie jest to najlepszy moment na inwestowanie w tę dziedzinę, gdyż ceny zdjęć o wybitnej wartości artystycznej i kolekcjonerskiej są, w porównaniu z trendami zachodnimi, wyjątkowo niskie.
Aukcje z cyklu Polska Fotografia Kolekcjonerska przygotowywane są odmiennie od innych aukcji na polskim rynku sztuki. Traktujemy je jak atrakcyjny event, wydarzenie towarzyskie i działanie o ważnych walorach edukacyjnych. - tłumaczą organizatorzy - Stąd z dużym pietyzmem podchodzimy do katalogu, który obok reprodukcji oferowany prac zawiera obszerne noty biograficzne autorów wzbogacone o rys krytyczny. Katalog w nakładzie 1500 egz. rozsyłany jest do kolekcjonerów fotografii i sztuki współczesnej. Pierwsze dwie edycje katalogu, wobec realnego braku opracowania polskiej historii fotografii współczesnej stały się bardzo atrakcyjnym kompendium wiedzy o polskiej fotografii. Także wystawa jest budowana przede wszystkim ze względu na walory ekspozycyjne, a dopiero w drugim rzędzie jako oferta handlowa.
Wystawa przedaukcyjna
18 marca - 9 kwietnia 2008
Wernisaż: 18.03.2008 godzina 19:00
AUKCJA: 9 kwietnia 2008
Senatorska - Galeria Sztuki Współczesnej
ul. Senatorska 11
00-075 Warszawa
tel.: 022 826 64 82
email: senatorska@rempex.com.pl
Godziny otwarcia:
pon.-pt.: 11-19; sob.: 12-15