II Wigierskie spotkania z fotografią

Autor: Marta Sinior

19 Lipiec 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Dom Pracy Twórczej w Wigrach zaprasza na II Wigierskie spotkania z fotografią. Tym razem gościem będzie Andrzej Różycki, który zaprezentuje fotografie i filmy o znanych fotografikach. Projekcje odbędą się w najbliższy weekend, 21-22 lipca 2007 roku w Galerii Fotografii im. Edwarda Hartwiga w Wigrach.

Andrzej Różycki urodził się w 1942 roku w Baranowiczach, na terienie obecnej Białorusi. Fotograf, filmowiec i teoretyk fotografii. W latach 1961-66 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w latach 1969-1975 na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, gdzie następnie był wykładowcą. Od 1964 członek grupy "ZERO 61", a od 1966 członek ZPAF. Od 1970 do 1977 należał do Warsztatu Formy Filmowej, działającego w szkole filmowej w Łodzi. W latach 70. i 80. współpracował z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, gdzie zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, głównie o tematyce etnograficzno-antropologicznej. Od połowy lat osiemdziesiątych skoncentrował się na tematyce sakralnej tworząc m.in. cykle: Koszulki Panny Marii, Moje prywatne Kalwarie, Drzewo poznania, Raj tracony, Natury frasobliwe oraz Moc sakralizacji.

Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Najważniejsza retrospektywna wystawa Chodzę swoimi drogami miała miejsce w 2004 roku w Krakowie. Prace Andrzeja Różyckiego znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz w Galerii Wymiany w Łodzi.

fot. Andrzej Różycki

Poniżej zamieszczamy program II Wigierskich spotkań z fotografią:

21 lipca 2007 (sobota), godzina 18

  • NIESKOŃCZONOŚĆ DALEKICH DRÓG (27')Podpatrzona i podsłuchana Zofia Rydet Anno Domini 1989 Bohaterem filmu jest Zofia Rydet - wybitna polska artystka fotografik. W filmie obserwujemy jej metody pracy i sposoby pojednywania portretowanych postaci. Śledzimy ją w czasie pieszej wędrówki - fotograficznej peregrynacji po polskich Karpatach.
  • FOTOGRAF POLESIA (24')Bohaterem filmu jest Józef Szymańczyk, mieszkaniec Kosowa leżącego w centrum Polesia, krainy jezior i bagien (dziś obszaru Białorusi - dawniej przynależącego do Polski). Film relacjonuje powrót 90-letniego fotografa do miejsc i bohaterów jego zdjęć po kilkudziesięciu latach nieobecności.

22 lipca 2007 (niedziela), godzina 16

  • PORTRET GRUPOWY - ZERO-61 (26')Film powstał z okazji 40-lecia grupy fotograficznej "ZERO-61".Ma charakter reportażowy, składa się z wypowiedzi twórców, prezentuje wystawy i prace fotograficzne członków grupy z okresu lat 60-tych.Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem, który zaprezentuje swoją twórczość fotograficzną w postaci projekcji multimedialnej.

II Wigierskie spotkania z fotografią

Andrzej Różycki - filmy o fotografach i fotografie

Termin: 21-22 lipca 2007

Galeria Fotografii im. Edwarda Hartwiga
Dom Pracy Twórczej w Wigrach

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły