Warsztaty z Marianem Schmidtem w Galerii Luksfera

Autor: Marta Sinior

16 Maj 2006
Artykuł na: 4-5 minut
W najbliższy weekend, 20-21 maja 2006 roku w warszawskiej Galerii Luksfera będą mieć miejsce warsztaty prowadzone przez Mariana Schmidta. Tematem spotkań będzie "Fotografia ekspresyjna i portret".

Wszystkie niezbędne szczegóły w zamieszczonej poniżej informacji prasowej organizatorów:

Marian Schmidt urodził się w Żyrardowie w 1945 roku. Dzieciństwo spędził w Wenezueli. Po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z matematyki. Nie kontynuował jednak kariery naukowej, zainteresował się fotografią i filmem.

W 1968 roku poznał mędrca Jiddu Krishnamurtiego, z którym rok później przebywał w Anglii i Szwajcarii. Największy wpływ na jego życie wywarli Jiddu Krishnamurti i Hermann Hesse.

W 1975 roku wrócił do Polski. Pracował jako asystent reżysera przy filmach fabularnych, podróżował także po kraju, fotografując życie codzienne oraz ważne wydarzenia społeczno-polityczne. Od 1978 do 1980 roku pracował dla nowojorskiej agencji fotograficznej "Black Star" jako fotograf przemysłowy w rejonie Zatoki Perskiej. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu. Kilkanaście lat później powrócił na stałe do Polski razem z rodziną. W czasie pobytu we Francji uczył się fenomenologii muzyki u dyrygenta Sergiu Celibidache. Marian Schmidt jest autorem albumu "Hommes de science" wydanym w 1990 roku przez wydawnictwo Hermann w Paryżu. W 1994 roku ukazał się album fotograficzny "Marian Schmidt" wydany w Paryżu przez wydawnictwo "Cercle d'art". Jest także autorem albumu "Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim" wydanego w Warszawie przez Prószyński i S-ka w 2000 roku. Ma na swoim koncie ponad czterdzieści prestiżowych wystaw fotograficznych m. in. w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, a także w rodzinnym Żyrardowie. Jest wykładowcą i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz członkiem agencji fotograficznej Rapho w Paryżu. Wykłada także w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej fotografia.

Plan warsztatów

sobota 20 maja 2006

godz. 10.00 - 13.00] - wykład teoretyczny ilustrowany przykładami z historii malarstwa i fotografii dotyczący podstaw portretu, czyli 10 lub więcej przykazań portretu fotograficznego. Zostaną pokazane dzieła znanych malarzy takich jak: De La Tour, Vermeer, Rembrandt i Munch, a także fotografie takich artystów jak: Sander, Cartier-Bresson, Avedon czy Mann.

godz. 13.30 - 17.00] - część praktyczna będzie obejmowała pracę z modelem według metod Stanisławskiego oraz Lee Strasberga z Actor's Studio. Zostanie także zaprezentowana metoda Avedona. Słuchacze będą fotografować pod kierunkiem Mariana Schmidta, a wszystkie zdjęcia będą robione aparatem cyfrowym i od razu pokazywane na ekranie przez rzutnik medialny.

niedziela 21 maja 2006

godz. 10.00 - 12.00] - wykład teoretyczny o różnych metodach oświetlenia w studio.

godz.12.00 - 17.00] - część praktyczna: słuchacze będą fotografować pod kierunkiem Mariana Schmidta.

Ocena i poprawki portretów robionych przez słuchaczy będą się odbywały po zakończeniu każdej indywidualnej sesji.

Ze względu na charakter warsztatów, uczestnicy proszeni są o przyniesienie na zajęcia własnych aparatów cyfrowych i statywów.

Koszt warsztatów wynosi 300 zł od osoby (za dwa dni).

Uwaga! - maksymalna liczba uczestników 15 osób.

Zapisy i informacje:

ul. Ząbkowska 27/31, Warszawa

tel./faks 618-5766, 741-0555

e-mail: kasia.berczynska@luksfera.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły