Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Wszystkie niezbędne szczegóły w zamieszczonej poniżej informacji prasowej organizatorów:
Marian Schmidt urodził się w Żyrardowie w 1945 roku. Dzieciństwo spędził w Wenezueli. Po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z matematyki. Nie kontynuował jednak kariery naukowej, zainteresował się fotografią i filmem.
W 1968 roku poznał mędrca Jiddu Krishnamurtiego, z którym rok później przebywał w Anglii i Szwajcarii. Największy wpływ na jego życie wywarli Jiddu Krishnamurti i Hermann Hesse.
W 1975 roku wrócił do Polski. Pracował jako asystent reżysera przy filmach fabularnych, podróżował także po kraju, fotografując życie codzienne oraz ważne wydarzenia społeczno-polityczne. Od 1978 do 1980 roku pracował dla nowojorskiej agencji fotograficznej "Black Star" jako fotograf przemysłowy w rejonie Zatoki Perskiej. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu. Kilkanaście lat później powrócił na stałe do Polski razem z rodziną. W czasie pobytu we Francji uczył się fenomenologii muzyki u dyrygenta Sergiu Celibidache. Marian Schmidt jest autorem albumu "Hommes de science" wydanym w 1990 roku przez wydawnictwo Hermann w Paryżu. W 1994 roku ukazał się album fotograficzny "Marian Schmidt" wydany w Paryżu przez wydawnictwo "Cercle d'art". Jest także autorem albumu "Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim" wydanego w Warszawie przez Prószyński i S-ka w 2000 roku. Ma na swoim koncie ponad czterdzieści prestiżowych wystaw fotograficznych m. in. w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, a także w rodzinnym Żyrardowie. Jest wykładowcą i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz członkiem agencji fotograficznej Rapho w Paryżu. Wykłada także w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej fotografia.
Plan warsztatów
sobota 20 maja 2006
godz. 10.00 - 13.00] - wykład teoretyczny ilustrowany przykładami z historii malarstwa i fotografii dotyczący podstaw portretu, czyli 10 lub więcej przykazań portretu fotograficznego. Zostaną pokazane dzieła znanych malarzy takich jak: De La Tour, Vermeer, Rembrandt i Munch, a także fotografie takich artystów jak: Sander, Cartier-Bresson, Avedon czy Mann.
godz. 13.30 - 17.00] - część praktyczna będzie obejmowała pracę z modelem według metod Stanisławskiego oraz Lee Strasberga z Actor's Studio. Zostanie także zaprezentowana metoda Avedona. Słuchacze będą fotografować pod kierunkiem Mariana Schmidta, a wszystkie zdjęcia będą robione aparatem cyfrowym i od razu pokazywane na ekranie przez rzutnik medialny.
niedziela 21 maja 2006
godz. 10.00 - 12.00] - wykład teoretyczny o różnych metodach oświetlenia w studio.
godz.12.00 - 17.00] - część praktyczna: słuchacze będą fotografować pod kierunkiem Mariana Schmidta.
Ocena i poprawki portretów robionych przez słuchaczy będą się odbywały po zakończeniu każdej indywidualnej sesji.
Ze względu na charakter warsztatów, uczestnicy proszeni są o przyniesienie na zajęcia własnych aparatów cyfrowych i statywów.
Koszt warsztatów wynosi 300 zł od osoby (za dwa dni).
Uwaga! - maksymalna liczba uczestników 15 osób.
Zapisy i informacje:
ul. Ząbkowska 27/31, Warszawa
tel./faks 618-5766, 741-0555
e-mail: kasia.berczynska@luksfera.pl