Warsztaty z fotografii czarno-białej z Jerzym Łapińskim

Autor: Marta Sinior

23 Luty 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Fotografików wprowadza warsztaty doskonalające prowadzone w kwartalnym cyklu zajęć weekendowych. Pierwsze warsztaty odbędą się już w marcu tego roku, a poprowadzi je prawdziwy znawca ciemni i technik obróbki materiałów czarno-białych, fotograf Jerzy Łapiński.

Nowe technologie wprowadzone do zapisu i powielania obrazu coraz bardziej wypierają z powszechnego stosowania klasyczne techniki fotograficzne, które na naszych oczach przechodzą do szlachetnego warsztatu, dostępnego tylko właściwie przygotowanym fotografom. Techniki te, wymagające dużej wiedzy i umiejętności będą nadal stosowane i staną się domeną elity twórców. Będą tym samym coraz bardziej cenione na rynku fotografii kolekcjonerskiej.

Tylko u nas wyjątkowi specjaliści przeprowadzą z zainteresowanymi, mającymi już pewne doświadczenie w fotografii osobami, zaawansowane zajęcia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne. Dotyczyć one będą odrębnie klasycznej techniki fotografii czarno-białej, historycznych technik szlachetnych, negatywowej i diapozytywowej fotografii barwnej. Pierwszy warsztat, poświęcony technice fotografii czarno-białej, startujący już w marcu, poprowadzi Jerzy Łapiński - czynny fotografik, zarazem kolekcjoner, biegły sądowy i rzeczoznawca Ministerstwa Kultury.

Jerzy Łapiński urodził się w 1954 roku w Warszawie, Studiował poligrafię w Instytucie Poligrafii Politechniki Warszawskiej. W latach 1979 - 82 wykładał fotografię na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadził także wykłady z fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Fotografie Jerzego Łapińskiego znajdują się w licznych zbiorach i kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie. Od 2002 jest członkiem Związku Polskich Fotografików Przyrody. Fotografuje krajobrazy, miasta, architekturę i portrety. Specjalizuje się w fotografii czarno-białej. Wielu polskich fotografów zaufało jego umiejętnościom, powierzając swoje negatywy do powiększeń.

Zapraszamy do odwiedzenia strony artysty: www.fotolapinski.com

W programie warsztatów między innymi:

  • ocena zdjęć uczestników
  • wizualizacja w fotografii, tonalność
  • system strefowy Ansela Adamsa w wersji pełnej i uproszczonej
  • sposoby testowania materiałów negatywowych
  • kinetyka wywoływania materiałów negatywowych
  • badanie materiałów negatywowych, interpretacja wyników
  • wpływ krzywej charakterystycznej na naświetlanie filmów
  • pomiar światła w praktyce - zdjęcia w plenerze
  • filtry do fotografii cz-b.
  • procedury pracy w ciemni - negatyw, pozytyw, testy
  • powiększanie na papierze o podłożu papierowym (baryt)
  • problemy występujące podczas powiększania
  • powiększanie z wykorzystaniem 2 filtrów (split grading)
  • oprawa odbitek - archiwalność w fotografii - sposób badania trwałości
  • tonowanie odbitek cz-b, proces czarno-biały odwracalny
  • głębia ostrości - praktyka i teoria, bokeh obiektywu
  • fotografia krajobrazu a reportaż - różnice w technice
  • praca dużym formatem - ogólne zasady, rodzaje obiektywów
  • retusz fotografii, chemiczne sposoby naprawy negatywów i odbitek.

Podczas warsztatów prezentowana będzie twórczość takich artystów jak: Ansel Adams, Edward Weston, Minor White, Paul Caponigro, Eugene Adget, Cartier-Bresson i John Sexton.

Rozpoczęcie warsztatów: sobota 11 marca godzina 10

Miejsce: siedziba ZPAF przy Placu Zamkowym 8 w Warszawie

Dalsze zajęcia w kolejne soboty i niedziele w godz. 10 -14 aż do końca maja - w sumie 72 godziny.

Koszt uczestnictwa to 1.200 zł.

Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, adres, telefon i e-mail oraz krótki opis doświadczenia należy przesłać mailem na adres: studium@zpaf.pl do dnia 8 marca 2006, ewentualnie złożyć w biurze OW ZPAF tel. 0.22 635 86 97, 0.22 831 03 86.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Odkryj funkcje filmowe Twojego aparatu
Odkryj funkcje filmowe Twojego aparatu
Jak wejść od zera w świat filmowania? Dzięki tym wskazówkom poznasz podstawowe pojęcia i poprawnie skonfigurujesz swój aparat w trybie wideo
15
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Oto kolejna garść naszych świątecznych inspiracji na gwiazdkowy prezent, które na pewno spodobają się wszystkim miłośnikom fotografii - od zupełnych amatorów, po wymagających...
10
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Czym obdarować fotografa, by na świątecznym zdjęciu zobaczyć uśmiech? Oto garść naszych inspiracji na nadchodzące święta - od sprzętu fotograficznego i ciekawych gadżetów, po praktyczne...
30
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)