Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Choć w filmie i fotografii najważniejsze jest przede wszystkim to, co pokazujemy, warto wiedzieć jak to pokazywać, by uzyskać pożądany efekt. Oto 10-minutowy sprint przez wszystkie możliwe typy ujęć.
Zawsze powtarzam, że inspiracji do zdjęć najlepiej szukać w filmach. W końcu twórcy kinematografii od lat stają na głowie, by opowiadać historie w jak najbardziej atrakcyjny wizualnie i interesujący sposób. Analiza filmowych kadrów to także fantastyczna lekcja na temat tego, jak powinno prowadzić się wizualną narrację i łączyć ujęcia w kompletne serie.
Żebyśmy jednak nie musieli szukać po omacku czy też wybierać się na spotkania dyskusyjnych klubów filmowych internet przygotował dla nas kompletne zestawienie większości powszechnie używanych typów ujęć. A konkretnie trud ten zadali sobie twórcy serwisu szkoleniowego Wolfcrow.
W powyższym materiale zabierają nas w błyskawiczną podróż po 100 różnych typach ujęć i ruchach kamery, których poznanie ułatwi nam uzyskanie pożądanego efektu, a prawdopodobnie także niekiedy uratuje w sytuacjach, w których nie wiemy jak ustawić kamerę lub aparat, by scena wyglądała ciekawie.
Jestem pewny, że nawet jeśli znacie już większość z nich, każdy znajdzie tu przynajmniej kilka przykładów, które zechce zaadaptować do swojej pracy. Zwłaszcza, że większość z tych ujęć jesteśmy w stanie swobodnie przełożyć na język fotografii i urozmaicić wachlarz naszych kadrów.
Więcej ciekawych materiałów związanych z pracą filmową znajdziecie na stronie wolfcrow.com i na kanale youtube serwisu.