Własny kanał na YouTubie - w jaki sprzęt należy zainwestować?

Autor: Redakcja Fotopolis

10 Grudzień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Nagrywanie filmów na YouTubie jest popularną rozrywką, ale także sposobem na pokazanie swoich pasji, podzielenie się wiedzą, a przede wszystkim na zarobienie pieniędzy. Nic dziwnego, że coraz więcej osób, zarówno młodych, jak i starszych, decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z tym serwisem. Jaki jednak sprzęt wybrać, aby nagrania faktycznie były udane?

Dobra kamera

Filmy kręcone telefonami komórkowymi może i są popularne, ale zazwyczaj nie starczające do tego, aby zyskały wyjątkową oglądalność. Ich niewątpliwa zaleta to szybkość i prostota nagrywania: wystarczy wyjąć smartfona i nacisnąć jeden przycisk, by nagrywanie się zaczęło. Na YouTuba to jednak zbyt mało.

Z tego względu zakupy warto zacząć od inwestycji w odpowiednią kamerę (lub aparat fotograficzny, który jest praktycznie dedykowany robieniu nagrań i świetnie sprawdzi się u osób, które marzą o mobilności). Będzie to bowiem sprzęt najważniejszy, decydujący o jakości nagrania, a co za tym idzie - o tym, czy spodoba się widzom, czy zostanie przez nich odrzucone.

Najbardziej istotną kwestią jest dobór rozdzielczości kamery oraz liczba klatek na sekundę. Idealnym wyborem na początek będzie rozdzielczość 1920 x 1080, które zapewni optymalną jakość obrazu. Odświeżanie powinno być z kolei większe niż 30 klatek na sekundę, dzięki czemu treści na kanale od razu będą atrakcyjne wizualnie i zwiększą jego oglądalność. Same możliwości z kolei wystarczą na długo, bez potrzeby zmieniania sprzętu, kiedy kanał nieco bardziej się rozkręci.

Niezawodny mikrofon

Równie ważny, jak obraz, jest dźwięk na filmie. Niestety, większość wbudowanych w kamery i aparaty fotograficzne mikrofonów ma niesatysfakcjonująca jakość. Dlatego warto sięgnąć po profesjonalny mikrofon, który doskonale wychwyci dźwięki i zminimalizuje szumy.

W przypadku nagrań odbywających się w pomieszczeniu, wystarczy wybrać taki, który będzie można łatwo i stabilnie ustawić na powierzchni biurka, a on zbierze dźwięki przede wszystkim płynące wprost do niego. Dzięki temu ilość niechcianych szumów zostanie ograniczona.

Jeśli jednak celem są nagrania w terenie, warto wyposażyć się w mikroport oraz krawatówkę. Jej niewielkie rozmiary i wygoda użytkowania, a także możliwość przypięcia do ubrania zapewnią swobodę podczas nagrań w terenie. Dodatkowo, są one tak skonstruowane, aby przede wszystkim wyłapywały głos mówiącego, eliminując dźwięki tła.

Oświetlenie

Oświetlenie jest niezbędne do tego, aby na filmie każdy detal prezentował się idealnie. Niestety, “złota godzina” to dość krótka chwila, a w zimowych warunkach praktycznie nie występuje, dlatego należy zaopatrzyć się w odpowiednie źródło światła. Pozwoli ono na uzyskanie efektów wizualnych niezależnie od pory dnia (lub nocy) i aktualnych warunków. Miękkie, naturalne światło można uzyskać zwłaszcza dzięki lampom pierścieniowym.

Oprogramowanie

Na sam koniec warto zastanowić się nad wyborem oprogramowania do obróbki filmów, a także, jeśli to potrzebne, odpowiedniego komputera, który sobie z nią poradzi. Wyboru tego ostatniego można dokonać między innymi na podstawie cennych informacji ze strony tiptors.pl, na której znajdziemy tekst pod tytułem “Laptop dla gracza do 10 tysięcy złotych”

Na początek polecamy wybór intuicyjnego oprogramowania do montażu, które pozwoli na tworzenie dodatkowych, prostych animacji, kadrowanie obrazu czy obróbkę audio-video. Dzięki temu cały proces przygotowania będzie szybki i łatwy, a efekty zadowolą początkujących. Z czasem, kiedy umiejętności zostaną rozwinięte, nawet stosunkowo proste programy mogą okazać się pomocne, by uzyskać bardziej zaawansowane efekty. Dopiero przy zdobyciu odpowiedniej szerokiej wiedzy rekomendujemy zmianę oprogramowania na profesjonalne.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
10
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
22