Ten wideoporadnik nauczy Cię, jak skutecznie pracować z naturalnym światłem

Autor: Michał Chrzanowski

27 Lipiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Spektakularne portrety w pomieszczeniach bez dodatkowych lamp? To możliwe! Mark Wallace, fotograf i podróżnik, podpowiada, jak nauczyć się rozpoznawać naturalne światło i skutecznie nim operować, by zdjęcia nabrały blasku.

Bez światła nie ma fotografii - o tym wie każdy fotograf. Jednak jak nauczyć się rozpoznawać odpowiednie naturalne światło? Nie zawsze jest to łatwe, ale jeśli wiesz, gdzie szukać i czego szukać, prawie zawsze możesz znaleźć idealne światło do zdjęć - nawet w pomieszczeniach. Zapewnia o tym Mark Wallace, podróżnik i fotograf współpracujący z kanałem Adorama.

- W tym odcinku przejdziemy przez proces tworzenia wspaniałych portretów przy użyciu naturalnego światła. Dzięki odpowiednim ustawieniom czułości ISO, przysłony i szybkości migawki (oraz wspaniałemu modelowi) każdy fotograf może tworzyć piękne obrazy - zaznacza Mark Wallace.

Światło to podstawa - zapanuj nad nim

Z pewnością większość wymienionych w tym filmie wskazówek jest dobrze znana nawet nieco bardziej wprawionym miłośnikom portretów. Niemniej jednak przed początkującymi fotografami mogą one okazać się wyjątkowo pomocne, dzięki czemu będą w stanie wykonać ciekawe zdjęcie w każdych warunkach. W tym niespełna 6-minutowym filmie Mark Wallace podkreśla kilka składowych udanej sesji w pomieszczeniach, na przykład odpowiednie ustawienia aparatu, które są kluczem do udanego zdjęcia.

  • Wybierze nieco wyższą czułość (na przykład +/- ISO 400)
  • Czasy rzędu 1/60-1/25 sekundy zminimalizują poruszenia aparatu
  • Zdecyduj się na jasne obiektywy f/1.4 lub f/1.8
  • Zwróć swoją uwagę na kierunek padania światła
  • Model powinien patrzeć w stronę światła, dzięki czemu twarz zostanie odpowiednio rozświetlona
  • Zasłony i ściany to naturalne modyfikatory zmieniające charakter światła

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej podobnych treści, jak również wiele inspirujących materiałów lub praktycznych poradników, to zachęcamy odwiedzić kanał Adorama na Youtube. Oczywiście publikowane tam filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17