Planujesz zakup swojego pierwszego drona, ale nie wiesz co zrobić, by szybko podbić przestworza? Matti Haapoja - fotograf, filmowiec i pasjonat nowinek technologicznych - dzieli się pięcioma radami, które pomogą Ci rozpocząć swoją przygodę z dronami.
Zakup odpowiedniej maszyny i opanowanie jej możliwości, nauka latania i komponowania ujęć z przestworzy czy w końcu zaznajomienie się z przepisami prawa - to wszystko są aspekty, które sprawiają, że wkroczenie w świat dronów może nie być łatwym i przyjemnym zadaniem. Przed pierwszym wzbiciem się w przestworza musimy pamiętać o całej masie rzeczy.
Jednak w ułatwieniu nam tego zadania pomoże Matti Haapoja - filmowiec, fotograf i zapalony miłośnik dronów. W swoim najnowszym 10-minutowym poradniku podpowiada 5 prostych zasad, które okażą się istotne dla osób planujących zakup swojej pierwszej latającej maszyny.
Zapanuj nad dronem, czyli 5 rad dla początkujących
Tani zabawkowy dron pomoże Ci w nauce latania Takie urządzenia są trudniejsze w opanowaniu - nie są wyposażone w zaawansowane technologie i funkcje ułatwiające pozostanie w powietrzu. Musisz kontrolować każdy aspekt i parametr lotu, co sprawi, że zrozumiesz wszelkie zależności. Jeśli nauczysz się kontroli zabawkowego drona, to przesiadka na profesjonalną jednostkę będzie łatwiejsza niż myślisz.
Znaj swoją maszynę i jej ustawienia - to podstawa Tak jak podczas fotografowania musisz znać swój aparat od podszewki, tak i w przypadku korzystania z drona musisz czuć się pewnie podczas lotu. Znajomość jego ustawień i funkcji Ci w tym pomoże - będziesz mógł szybko zareagować w kryzysowych lub niebezpiecznych sytuacjach.
Praktyka czyni mistrza Tego punktu chyba nie musimy tłumaczyć. Jedynie ćwiczenia, praktyka i obeznanie z dronem sprawią, że będziesz w stanie odrywać przestworza i chwytać ujęcia z podniebnej perspektywy. W tym celu znajdź wolną przestrzeń z przeszkodami, które będziesz musiał omijać podczas lotu.
Naucz się komponować ujęcia z powietrza Na początku filmowanie i fotografowanie z powietrza może wydawać się dla Ciebie trudne. Orbitowanie wokół obiektów, lot tuż nad ziemią czy płynne wzbijanie się podczas filmowania, to efekty, które wzbogacą Twoje nagrania.
Kontroluj drona i gimbal z kamerą Musisz pamiętać, że orientacja samego drona, to nie to samo, co położenie jego kamery. Jednocześnie musisz opanować sam lot, a także śledzenie obiektów oraz ich odpowiednie umieszczenie w kadrze. Ale praktyka czyni mistrza.
Więcej ciekawych materiałów przygotowanych przez Matti Haapoja znajdziecie na jego kanale. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe.
Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.