Sony DSC-QX100 - parowanie ze smartfonem

Autor: Michal Grzegorczyk

15 Październik 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Aparat Sony Cyber-shot DSC-QX100 może działać całkiem autonomicznie, ale użytkownik nie ma wtedy kontroli nad kadrem, trybem pracy oraz innymi ustawieniami. Do tego potrzeba "korpusu", czyli na przykład smartfona. Obydwa urządzenia trzeba ze sobą najpierw sparować.

Aparat Sony Cyber-shot DSC-QX100 może działać autonomicznie - po włączenie przycisku ON/OFF zapala się zielona lampka, działa spust migawki i dźwigienka zoomu. Aparat potwierdza ustawienie ostrości charakterystycznym "piknięciem" i zapisuje zdjęcia na karcie pamięci. Jeśli zapomnimy włożyć kartę lub z jakiegoś innego powodu QX100 nie będzie mógł zapisać zdjęcia, urządzenie wyda głośny dźwięk ostrzegawczy. Oczywiście w praktyce trudno korzystać w ten sposób z nowego Cyber-shota. Nie mamy wtedy kontroli nad kadrem, trybem pracy oraz innymi ustawieniami. Do tego potrzeba korpusu, którym może być smartfon lub tablet.

QX100 łączy się ze smartfonami za pomocą sieci Wi-Fi Direct. Połączenie następuje bezpośrednio pomiędzy dwoma urządzeniami i nie wymaga pośrednictwa routera lub punktu dostępowego. W przypadku parowania QX100 z urządzeniami bez technologii NFC (Near Field Communication) należy ręcznie wybrać sieć wygenerowaną przez aparat Sony, a następnie uruchomić darmową aplikację PlayMemories Mobile, która jest dostępna na system iOS oraz Android. Podczas pierwszego połączenie smartfon spyta nas o hasło, które producent umieścił na odwrocie klapki kryjącej baterię. Gdy łączymy się kolejny raz i nie musimy wpisywać hasła cała procedura trwa niecałe 10 sekund. W przypadku smartfonów z technologią NFC sprawa jest znacznie prostsza. Wystarczy zetknąć obudowy obydwu urządzeń i odczekać kilka sekund. QX100 sam się włączy i całkowicie automatycznie nawiąże połączenie z telefonem.

Gdy połączenie zostanie ustanowione pozostaje jedynie zamontować "bezkorpusowca" na smartfonie za pomocą znajdującego się w zestawie adaptera. Sprężynujące ramiona mocno ściskają obudowę telefonu i cały zestaw ma odpowiednią sztywność.

Oczywiście aparat nie musi być stale przypięty do smartfona. Cała komunikacja odbywa się bezprzewodowo, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład w jednej ręce trzymać QX1o0, a w drugiej smartfon (przydatne przy autoportretach z ręki) lub w ogóle odłożyć aparat i obserwować kadr i wyzwalać migawkę z odległości nawet kilkunastu metrów.

Produkt dostępny w sklepach FOTOJOKER.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
Dowiedz się, jak i kiedy używać różnych trybów pracy swojego aparatu, aby przejąć kontrolę nad ekspozycją i robić jeszcze lepsze zdjęcia.
7
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Fotografuj z bliska i skup się na niesamowitych szczegółach niewidocznych gołym okiem. Twoim przewodnikiem będzie fotograf Dan Mold
5
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
4
Powiązane artykuły