Sztuka reportażu w Pieninach

Autor: Michał Sułkiewicz

10 Wrzesień 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Czy ktoś z Was widział, jak juhasi doją owce o czwartej nad ranem na hali? Albo jak naprawdę wygląda "produkcja" oscypków? Wszystkie te chwile utrwalili na zdjęciach uczestnicy warsztatu Akademii Nikona z fotografii reportażowej, który odbył się na przełomie sierpnia i września w Pieninach.
fot. Grzegorz Machul

Poszukujemy mocnych wrażeń w Afryce czy Azji, a przecież mamy naszą, polską egzotykę - rejony, w których czas stanął w miejscu, cywilizacja dociera tam powoli, ale niekoniecznie w symbiozie z naturą. Tak właśnie działa fotoreporter: szuka tematów, utrwala życie, które jest obok, ale dopiero za pomocą obiektywu wydobywa je na światło dzienne - mówi Ela Goś, uczestniczka warsztatów.

Półtora dnia wszyscy spędzili w górach z bacą i juhasami. W terenie można było sprawdzić swoje umiejętności nie tylko fotograficzne, ale także nawiązywania kontaktu z ludźmi.

Pewnie wielu widziało wschody słońca w górach, niektórzy wierzyli, że oscypki się robi maszynowo, a o bacy to krąży wiele dowcipów. A tu proszę - prawdziwa bacówka w górach, prawdziwi juhasi, którzy wszystko robią ręcznie, doją, robią oscypki i bunc (dla niewtajemniczonych - to owczy twaróg), spędzają w górach pół roku bez widzenia się z rodziną, ich jedyny kontakt z bieżącymi wydarzeniami to radio. Żyją swoim rytmem, śpią w warunkach, które śmiało można nazwać hardcore'owymi... Mało kto wie, jaka to żmudna praca... - wspomina Ela.

fot. Mateusz Ćwieka

Po powrocie z Pienin zdjęcia wykonane przez uczestników zostały przeanalizowane przez wykładowcę.

Krystian Bielatowicz zabrał nas w taką podróż, pokazał nam inny świat, zachęcił nas do tego, żeby tworzyć własny pamiętnik obrazów - mocnych i przekonujących. Było wiele rozmów o specyfice pracy fotografa, o konkursach fotograficznych, o autorytetach w branży, o sprzęcie i o tym, na czym polega dobry fotoreportaż i jak się do niego przygotować. Ścierały się gusty przy oglądaniu i ocenianiu zdjęć po każdej sesji w terenie, ale jedno jest pewne: ostatnie prace były najlepsze nie tylko pod względem kompozycji i techniki, ale zmieniła się również nasza optyka. Zaczęliśmy myśleć jak fotoreporterzy - wspomina uczestniczka.

Kolejna edycja warsztatów z Krystianem Bielatowiczem w Pieninach rozpocznie się 17 września 2010. Warsztaty przeznaczone są dla fotografów świadomie używających aparatów fotograficznych typu lustrzanka małoobrazowa, średnioformatowa lub wielki format. Każdy uczestnik musi być gotowy tylko na kilka godzin snu dziennie, spacer po stromych zboczach Pienin, zimne poranki, dużą ilość dymu z ogniska oraz przemoknięcie do suchej nitki w przypadku deszczowej pogody. Zapisy nadal trwają.

Szczegóły można znaleźć na stronie: http://www.akademianikona.pl/warsztaty/23/reportaz/.

fot. Michał Turakiewicz
fot. Michał Turakiewicz
fot. Rafał Roguszka
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły