Spotkanie poświęcone fotografii Bolesława Augustisa w Yours Gallery

Autor: Marcin Grabowiecki

27 Sierpień 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Yours Gallery zaprasza w najbliższy czwartek, 2 września na spotkanie poświęcone archiwalnym fotografiom Bolesława Augustisa, odkrytym w Białymstoku. W spotkaniu wezmą udział: Grzegorz Dąbrowski, Kuba Dąbrowski oraz Karolina Lewandowska.
21 maja 1938 roku, fot. Bolesław Augustis

Bolesław Augustis żył przed II Wojną Światową w Białymstoku, mieście, które było wówczas zupełnie inne niż to dzisiaj. Prowadził tam zakład fotograficzny "Polonia Film". Był rzemieślnikiem wykonującym zlecenia, a jednocześnie niezwykle wprawnym i utalentowanym dokumentatorem miejskiej codzienności. Po wojennej zawierusze wylądował w Nowej Zelandii. Nie wrócił już do kraju, ani do fotografii.

Gdyby nie przypadkowe odnalezienie negatywów w 2004 roku, nigdy byśmy się o tym nie dowiedzieli, nigdy nie moglibyśmy docenić jego talentu i przepastnego dorobku. W ciągu sześciu lat Grzegorz Dąbrowski, fotograf "Gazety" w Białymstoku, odnowił znalezione negatywy, dzięki czemu możemy dzisiaj oglądać i docenić zdjęcia zapomnianego fotografa.

W lipcu 2010 ukazała się książka "Augustis" pod redakcją Grzegorza Dąbrowskiego prezentująca przedwojenny Białystok. Zdjęcia zebrane w tym tomie zaskakują swoją świeżością i precyzją i niezwykle ważnym odzyskanym, fotograficznym dziedzictwem kultury.

15 sierpnia 1938 roku, fot. Bolesław Augustis

Nie wiemy - i raczej się nie dowiemy - czy była to intuicja, czy zorientowanie w światowych trendach, ale jego kompozycje, granie planami i umiejętność łapania momentu do dziś robią duże wrażenie. Oprócz dostarczania estetycznej przyjemności kadry Augustisa pełnią jednak przede wszystkim najprostszą i najbardziej podstawową funkcję, jaką może pełnić fotografia - są okienkami na świat, którego już nie ma, na zmitologizowaną międzywojenną Polskę. Nie tylko na jej odświętne i historycznie ważne fragmenty, ale także na codzienność z jej wszystkimi, z pozoru nieważnymi, atrybutami. Fryzury, szyldy, stroje, rowery, słupy energetyczne, chodniki i płoty, reklamy czekolady i plakaty kinowe... Wszystko. I nie wszystko jest takie ładne, jak sobie wyobrażamy, myśląc o latach 30. (Kuba Dąbrowski, Przekrój 29/2010)

Gośćmi spotkania będą: Grzegorz Dąbrowski - redaktor książki "Augustis" i opiekun archiwum fotografa, Kuba Dąbrowski - fotograf, krytyk, białostoczanin oraz Karolina Lewandowska - prezes Fundacji Archeologia Fotografii.

O wystawie Augustisa "Białystok lata 1935-1939" pisaliśmy już wcześniej. Do 15 września możecie ją oglądać w białostockiej Galerii im. Sleńdzińskich.

Spotkanie poświęcone fotografii Bolesława Augustisa
Termin: 2.09.2010, godz. 19:00

Yours Gallery
Krakowskie Przedmieście 33
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)