Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Bolesław Augustis żył przed II Wojną Światową w Białymstoku, mieście, które było wówczas zupełnie inne niż to dzisiaj. Prowadził tam zakład fotograficzny "Polonia Film". Był rzemieślnikiem wykonującym zlecenia, a jednocześnie niezwykle wprawnym i utalentowanym dokumentatorem miejskiej codzienności. Po wojennej zawierusze wylądował w Nowej Zelandii. Nie wrócił już do kraju, ani do fotografii.
Gdyby nie przypadkowe odnalezienie negatywów w 2004 roku, nigdy byśmy się o tym nie dowiedzieli, nigdy nie moglibyśmy docenić jego talentu i przepastnego dorobku. W ciągu sześciu lat Grzegorz Dąbrowski, fotograf "Gazety" w Białymstoku, odnowił znalezione negatywy, dzięki czemu możemy dzisiaj oglądać i docenić zdjęcia zapomnianego fotografa.
W lipcu 2010 ukazała się książka "Augustis" pod redakcją Grzegorza Dąbrowskiego prezentująca przedwojenny Białystok. Zdjęcia zebrane w tym tomie zaskakują swoją świeżością i precyzją i niezwykle ważnym odzyskanym, fotograficznym dziedzictwem kultury.
Nie wiemy - i raczej się nie dowiemy - czy była to intuicja, czy zorientowanie w światowych trendach, ale jego kompozycje, granie planami i umiejętność łapania momentu do dziś robią duże wrażenie. Oprócz dostarczania estetycznej przyjemności kadry Augustisa pełnią jednak przede wszystkim najprostszą i najbardziej podstawową funkcję, jaką może pełnić fotografia - są okienkami na świat, którego już nie ma, na zmitologizowaną międzywojenną Polskę. Nie tylko na jej odświętne i historycznie ważne fragmenty, ale także na codzienność z jej wszystkimi, z pozoru nieważnymi, atrybutami. Fryzury, szyldy, stroje, rowery, słupy energetyczne, chodniki i płoty, reklamy czekolady i plakaty kinowe... Wszystko. I nie wszystko jest takie ładne, jak sobie wyobrażamy, myśląc o latach 30. (Kuba Dąbrowski, Przekrój 29/2010)
Gośćmi spotkania będą: Grzegorz Dąbrowski - redaktor książki "Augustis" i opiekun archiwum fotografa, Kuba Dąbrowski - fotograf, krytyk, białostoczanin oraz Karolina Lewandowska - prezes Fundacji Archeologia Fotografii.
O wystawie Augustisa "Białystok lata 1935-1939" pisaliśmy już wcześniej. Do 15 września możecie ją oglądać w białostockiej Galerii im. Sleńdzińskich.
Spotkanie poświęcone fotografii Bolesława Augustisa
Termin: 2.09.2010, godz. 19:00
Yours Gallery
Krakowskie Przedmieście 33
Warszawa