Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Duży zakres ogniskowych zaczynający się od 18, a kończący na 135 milimetrach w połączeniu z amatorskim światłem f/3,5-5,6 to parametry typowego "zamiennika kita". Z reguły są to obiektywy tanie, optycznie dość przeciętne, które kuszą jedynie lepszym niż "kity" zakresem. W przypadku testowanego Fujifilm Fujinon XF 18-135 f/3,5-5,6 R LM OIS WR pozory okazały się bardzo mylące. Pierwszą wskazówką, że mamy do czynienia z zaawansowaną konstrukcją było oznaczenie XF, zarezerwowane dla Fujinonów z grupy premium. Drugą była cena - około 3300 złotych to nie jest kwota typowa dla "zamienników kita".
Fujinon XF 18-135 f/3,5-5,6 R LM OIS WR bardzo dobrze poradził sobie z naszą procedurą testową. Winietowanie, dystorsja i aberracja chromatyczna utrzymane są na niskim poziomie. Praca pod ostre światło nie sprawia problemów. Rozdzielczość nie jest wybitna, ale dość równa i praktycznie na wszystkich ogniskowych i przysłonach przekrasza ustalony przez nas dla matrycy aparatu X-Pro1 próg przyzwoitości. Nie można też narzekać na autofokus, który działa szybko i cicho (mimo że testu nie przeprowadzaliśmy na korpusie wyposażonym w matrycę z detekcją fazową, jak w X-T1 i X-E2). Jakby tego było mało testowany Fujinon został też wyposażony w wydajną stabilizację obrazu, której skuteczność sięga 3 EV. Jakość wykonania nie odbiega od innych konstrukcji z serii XF - solidne materiały, dobra praca pierścieni, a dodatkowo uszczelnienia.
W przypadku obiektywu Fujifilm Fujinon XF 18-135 f/3,5-5,6 R LM OIS WR trudno znaleźć wady. Chciałoby się również trochę lepszej rozdzielczości obrazu na najdłuższej ogniskowej. Należy także mieć świadomość słabej światłosiły - tym obiektywem w niektórych sytuacjach po prostu nie da się zrobić ostrego zdjęcia, bo najzwyczajniej będzie za ciemno. W sumie to jednak bardzo udana konstrukcja. W kategorii "spacer-zoom" sprawdzi się znakomicie. Można go też rozważać przy kompletowaniu sprzętu podróżnego.
+ solidna, uszczelniana konstrukcja
+ metalowy bagnet
+ uniwersalny zakres ogniskowych
+ dobra rozdzielczość na najkrótszej i średnich ogniskowych
+ niewielka dystorsja
+ niewielkie winietowanie
+ niewielka aberracja chromatyczna
+ dobra praca pod ostre światło
- rozdzielczość na najdłuższej ogniskowej mogłaby być wyższa
- duża średnica obudowy, wystaje poza korpus
- przeciętna światłosiła