Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Temat miesiąca
Fotografia wakacyjnaJeśli odnalezienie uniwersalnego plecaka fotograficznego na kolejną podróż spędza Ci sen z powiek, to przygotowaliśmy pomocne zestawienie. Przejrzeliśmy rynek i wybraliśmy sześć plecaków, które naszym zdaniem sprawdzą się podczas niejednej fotograficznej wyprawy.
Oferta plecaków fotograficznych jest wyjątkowo rozbudowana. W Internecie możemy znaleźć dziesiątki bardziej lub mniej zaawansowanych modeli. Niemniej jednak odszukanie uniwersalnej konstrukcji, która sprawdzi się zarówno podczas podróży, szybkiego wypadu za miasto, czy plenerowej sesji zdjęciowej, wcale nie musi należeć do łatwych i przyjemnych zadań. Takie plecaki powinny łączyć w sobie wytrzymałość, odpowiednią pojemność i funkcjonalność z ciekawym i zarazem dyskretnym designem.
Przejrzeliśmy oferty wiodących na rynku producentów i wybraliśmy sześć modeli, które spełniają te oczekiwania. Tworząc to zestawienie, pod uwagę braliśmy wyłącznie uniwersalne, dwukomorowe plecaki, w których zmieścimy nie tylko podstawowy sprzęt fotograficzny, lecz także najważniejsze rzeczy potrzebne w podróży. Poniżej prezentujemy wybrane przez nas modele, które mają szansę zainteresować entuzjastów fotografii, jak również zapalonych podróżników.
Jest to najtańszy plecak w tym zestawieniu. Jednak niech niska cena nikogo nie zwiedzie. Denali to wszechstronne rozwiązania, które łączą dwa światy - funkcjonalność zaawansowanego plecaka fotograficznego z typowym plecakiem górskim. Model mierzący 51 x 31 x 27 cm i ważący 1,5 kg został podzielony przez projektantów w stosunku 1:1. W jego górnej części znajdziemy sporą komorę, w której umieścimy najpotrzebniejsze ubrania i rzeczy osobiste.
Osoby lubiące podróżować z mobilnym komputerem i dodatkowymi akcesoriami nie będą zawiedzione. Producent przewidział dedykowaną i wzmacnianą kieszeń na aż 15.6-calowego laptopa. Jednak opcjonalnie może ona być też używana do umieszczenia bukłaku z wodą. Do tego otrzymujemy szereg zamykanych kieszonek na drobne akcesoria (ładowarki, dodatkowe komplety baterii, dokumenty) oraz specjalne miejsce na karty pamięci i filtry fotograficzne.
Natomiast dolna część plecaka, to komora przeznaczona na sprzęt fotograficzny. Dedykowana wkładka o wymiarach 21 x 28 x 20 cm pozwala na zmieszczenie pełnoklatkowej lustrzanki z przymocowanym zoomem 70-200 mm f/2.8. Ale to nie wszystko. We wnętrzu insertu, którego przegrody możemy dowolnie modyfikować, umieścimy również dwa dodatkowe szkła (głównie jasne stałki). Oczywiście nie zabrakło w nim uchwytów na statyw: jedno z boku plecaka, drugie na spodzie. Producent zaznacza, że Denali to także plecak górski. Tak więc wyposażono go w uchwyty na czekan i kijki turystyczne.
Otrzymujemy także pokrowiec przeciwdeszczowy, specjalne szelki regulujące wielkość komory wewnętrznej, pas biodrowy oraz pas piersiowy i technologię Genesis Air Flow System odprowadzającą powietrze spod pleców. Natomiast szybki frontowy dostęp do sprzetu, w pełni odczepiany stelaż i wyjmowany insert sprawiają, że plecak jest nie tylko wygodny, ale również funkcjonalny. Do tego możemy wybierać w trzech wariantach kolorystycznych zewnętrznego poszycia. Poza stonowaną szarością mamy również żywą zieleń i pomarańcz. To wszystko za około 215 zł.
Lowepro ma bogatą ofertę plecaków, ale znaczna większość z nich to jednokomorowe konstrukcje fotograficzne. Nie oznacza to jednak, że firma nie ma propozycji także dla podróżników. Naszą uwagę przykuła odświeżona seria plecaków z popularnej linii Fastpack, a w szczególności model Lowepro Fastpack BP 250 AW II. „Nowa ulepszona konstrukcja pozwoli na zorganizowanie sprzętu w sytuacjach, kiedy musisz mieć wszystkie niezbędne rzeczy“ - zaznacza producent.
W tym modelu wyjątkowo ciekawie prezentuje się komora przeznaczona na sprzęt fotograficzny. Możliwość dowolnego ustawienia separatorów sprawi, że zmieścimy w nim pokaźną ilość sprzętu: profesjonalną lustrzankę z podpiętym obiektywem 70-200 mm f/2.8, 2-3 dodatkowe obiektywy lub lampy błyskowe. Co więcej, producent zaproponował wygodny dostęp do aparatu na dwa sposoby: szybki, bez konieczności całkowitego zdejmowania plecaka z pleców (dostęp boczny) lub całkowite otwarcie klapy głównej.
Fastpack BP 250 AW II to także świetna propozycja dla fotografów, którzy nie wyobrażają sobie podróżowania bez laptopa. Otrzymujemy boczne dojście (zapinane suwakiem) do wzmocnionej kieszeni z systemem CradleFit, w której zmieścimy 15“ laptopa i dodatkowy tablet. Poza tym w górnej części plecaka przechowamy rzeczy osobiste oraz wszelkie akcesoria takie jak ładowarki, słuchawki czy karty pamięci. Natomiast dokumenty, portfel czy klucze umieścimy w przedniej zamykanej kieszeni z praktycznym separatorem.
Plecak mierzy 31 x 26 x 50 cm i waży 1.8 kg, a jego zewnętrzne poszycie jest odporne na niewielkie zachlapania. Przy większych opadach lub transporcie w trudnych warunkach atmosferycznych można skorzystać z dedykowanego pokrowca AW, który znajdziemy w zestawie.
Advanced Travel to plecak, który premierę miał w połowie 2014 roku. Jednak mimo upływu lat, to wciąż jeden z bardziej cenionych modeli Manfrotto, po który sięgają fotografowie z żyłką podróżnika. Popularność zyskał dzięki ciekawej i stosunkowo innowacyjnej konstrukcji. Bowiem w Advanced Travel otworzymy cały bok, co zapewnia łatwy i wygodny dostęp do skrywanego w nim sprzętu. „Jest to idealne rozwiązanie dla fotografów, którzy chcą mieć przez cały czas wszystko pod ręką, zarówno aparat fotograficzny z obiektywem, statyw jak i rzeczy osobiste. Wszystko idealnie pomieści się w wygodnym, kompaktowym i komfortowym plecaku“ - obiecuje producent.
Plecak oczywiście składa się z górnej komory na rzeczy osobiste oraz dolnej na sprzęt. Warto jednak podkreślić jego uniwersalność. Po usunięciu separatora możemy połączyć obie części, dzięki czemu przekształcimy go w typowy plecak podróżny lub do codziennego użytku. Poza tym jego wymiary ( 48 x 30 x 23 cm, 1.5 kg) umożliwiają zabranie go na pokład samolotu, jako bagaż podręczny.
Ile w takim razie zmieścimy we wnętrzu Advanced Travel? W komorze przewidzianej na sprzęt fotograficzny schowamy pełnoklatkową lustrzankę z podpiętym zoomem oraz jeden zaawansowany obiektyw (wymienne na dwie jasne stałki), a także lampę błyskową i akcesoria, które z kolei przechowamy w dedykowanych kieszonkach. Wszystko dzięki modułowym i łatwym w użyciu przegrodom pozwalającym na dowolne dostosowanie przestrzeni wewnątrz plecaka. Dodatkowo przewidziano osobną kieszeń na laptop wielkości 13 cali. Natomiast górna część plecaka to miejsce, gdzie przechowamy rzeczy osobiste.
Ale na tym nie koniec. Producent zaproponował także wysuwaną boczną kieszeń, w której możemy zmieścić, na przykład podróżny statyw, albo podłużne akcesoria, czy zwinięte w rulon ubrania (głównie t-shirty). Natomiast zewnętrzne poszycie plecaka ze specjalnie impregnowaną tkaniną ochroni wnętrze przed zachlapaniami i pyłem. Ponadto, model ten jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych (szarej, brązowej i niebieskiej).
Thule Aspect DSLR charakteryzuje się wyjątkowo stonowanym designem przez co nie przypomina typowego plecaka fotograficznego. Wyglądem bliżej mu do niewielkich turystycznych czy też trekkingowych modeli. W rezultacie nie rzuca się w oczy, a my nie sprawiamy wrażenia, że nosimy ze sobą sprzęt wart kilkadziesiąt tysięcy złotych. Plecak który mierzy 30 x 22 x 52 cm i waży 1,4 kg podzielono w stosunku 2:1, gdzie jego większa część została dostosowana do przenoszenia sprzętu fotograficznego, zaś górna komora stanowi oddzielną przestrzeń, w której przechowamy swoje rzeczy osobiste. Poza tym otrzymujemy naprawdę sporo mniejszych i większych kieszeni, do których zmieścimy różnego rodzaju akcesoria.
Do jego wnętrza swobodnie zmieścimy zarówno 7-calowy tablet, jak również laptop o rozmiarze 15 cali (producent przewidział oddzielne, wzmocnione kieszenie). Natomiast jeśli chodzi o sprzęt to swobodnie zabierzemy ze sobą: jedną profesjonalną lustrzankę z przymocowanym obiektywem zmiennoogniskowym, zoom 24-70 mm f/2.8, jedną stałkę, reporterską lampę błyskową oraz liczne akcesoria. Tak więc wszystko to, czego możemy potrzebować podczas fotograficznego pleneru.
Co więcej, aparat lub obiektyw będziemy mogli wyjąć poprzez otworzenie bocznej klapy umieszczonej u spodu prawej ściany plecaka. Jest to więc jedno z wygodniejszych rozwiązań jakie możemy znaleźć w tego typu uniwersalnych plecakach fotograficznych. Niestety jest też pewna rzecz, która nie wszystkim przypadnie do gustu. Mianowicie plecak nie został wyposażony w wyjmowany wkład. Przez to potrzebujemy więcej czasu na przekształcenie modelu Aspect w typowy plecak, do codziennego użytku.
Producent zadbał także o bezpieczeństwo i wygodę. Zewnętrzne poszycie plecaka zostało wykonane z tkaniny syntetycznej - głównie nylonu. Jest ona odporna na rozdarcia, zabrudzenia oraz wilgoć. Do tego każda z jego ścian została usztywniona, dzięki czemu plecak jest bardzo zwartą i solidną konstrukcją, która się nie odkształca - nawet, gdy nie jest po brzegi załadowana. Poza tym pasy naramienne są szerokie, miękkie i dobrze wyprofilowane, a podczas noszenia odpowiednio dopasowują się do naszych ramion. Podobnie jest z powierzchnią dotykającą pleców, która zapewnia wsparcie w najważniejszych punktach kręgosłupa - na wysokości łopatek i odcinka biodrowo-lędźwiowego.
Messenger DNA 15 Backpack jest pierwszą wersją popularnej torby z serii Messenger w formie plecaka rolltop - czyli specjalny sposób zamykania głównej komory, który polega na zwinięciu jej w rulon. Dolną część stanowi insert dostosowany do przechowywania sprzętu fotograficznego, zaś druga połowa to specjalna komora, która została wydzielona na rzeczy osobiste. Całość zamykana jest na dwa pasy rzep oraz opatentowany przez producenta magnetyczny klips Fidlock, który skutecznie zapobiega przypadkowemu otwarciu się plecaka.
Wygląd zewnętrzny wzorowany był na plecakach nowojorskich kurierów rowerowych i pod względem designu bliżej mu do plecaków miejskich. Zewnętrzne poszycie zostało wykonane z odpornego na przetarcia i warunki atmosferyczne nylonu powleczonego warstwą TPU (Thermoplastic Polyurethane). Natomiast sam spód to jeszcze bardziej odporne na wilgoć i ścieranie, wytrzymałe tworzywo sztuczne. Do tego plecak został wyposażony w szerokie i specjalnie opracowane pasy naramienne Pivot-Fit. Są one miękkie oraz dostosowują się i dopasowują do różnych kształtów ramion. Poza tym zastosowano specjalną technologię Air-Flow, która umożliwia swobodny przepływ powietrza pomiędzy plecakiem a plecami, co z pewnością docenimy podczas spacerów w gorące dni. Podobnie jak fakt, że Messenger DNA 15 Backpack sprawdzi się jako bagaż podręczy w samolocie. Plecak Tenby mierzy 28 x 46 x 22 cm i waży 1.7 kg.
Górna komora jest na tyle duża, że bez problemu spisze się jako miejsce, w którym zmieścimy na przykład ubrania lub spore akcesoria fotograficzne. Są również dwie mniejsze kieszonki na drobne gadżety, czy też ważne dokumenty, które schowamy w bezpiecznym miejscu podczas podróżowania. Co więcej, w górnej części plecaka została wydzielona specjalna wzmocniona kieszeń na aż 15-calowego laptopa. Jest również pojemna i zamykana przednia kieszeń oraz wzmocniona kieszeń boczna z dodatkowym paskiem bezpieczeństwa, która została zaprojektowana z myślą o najbardziej popularnych rozmiarach statywów.
Messenger DNA 15 Backpack został wyposażony w pełni odczepiany insert z dodatkowymi separatorami, dzięki którym dostosujemy wnętrze do swoich potrzeb i preferencji. Do tego wkład jest schowany w przedniej kieszeni z zamykaną klapą, dzięki czemu mamy wygodny dostęp do przenoszonego sprzętu. Producent zapewnia, że insert pomieści bezlusterkowca z maksymalnie czterema obiektywami lub jedną lustrzankę z dwoma szkłami - w tym zoom 70-200 mm. Jak na połączenie plecaka miejsko-podróżniczego z fotograficznym, to całkiem nieźle.
Nasze zestawienie zamyka model Mindshift Rotation 180 Horizon. „Już nigdy więcej nie będziesz musiał przerywać swojej wycieczki, aby ściągnąć plecak i uzyskać dostęp do sprzętu fotograficznego” - obiecuje producent. Wszystko dlatego, że plecak został wyposażony w zintegrowaną, wysuwaną torbę biodrową, która gwarantuje szybki i wygodny dostęp do aparatu. Dodatkowo można ją nosić oddzielnie. Poza tym cała konstrukcja pozwala na pełną integrację torby z plecakiem, nie wpływając tym samym na komfort noszenia.
Do wnętrza dedykowanego insertu zmieścimy: profesjonalną pełnoklatkową lustrzankę z przymocowanym zoomem 24-70 f/2.8, dodatkowy obiektyw zmiennoogniskowy lub bezlusterkowca z trzema szkłami, lampą błyskową oraz niewielki tablet.
Producent przewidział także usztywnioną kieszeń na 13-calowy laptop, jak również boczną kieszeń na butelkę z wodą, przednią zapinaną kieszeń na dodatkowe akcesoria oraz frontowe mocowanie na statyw. Natomiast w górnej części plecaka otrzymujemy sporo miejsca na najpotrzebniejsze podczas wyprawy rzeczy osobiste, czy też dodatkowe ubrania.
Model Horizon waży 1.8 kg, a jego wymiary to 28 x 62 x 23 cm. Poza sporą pojemnością zapewnia on także dużą wygodę użytkowania. Tylny panel plecaka został usztywniony aluminium dla większej stabilności. Otrzymujemy regulowane paski i naramienniki, które kształtem dopasowują się do naszych ramion, a także technologię umożliwiającą swobodny przepływ powietrza.
zdjęcie główne: www.lowepro.com