Który Polaroid jest dla Ciebie? Oto nasz natychmiastowy przewodnik! [2024]

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Grudzień 2024
Artykuł na: 17-22 minuty

Polaroid I-2, Now+, a może Go? Wkłady typu 600, I-type czy SX-70? Do wyboru mamy dziś już kilka aparatów, wiele rodzajów filmów i całą masę designerskich akcesoriów. Ten przegląd pomoże Wam szybko rozeznać się w systemie natychmiastowym Polaroid.

Po niemal dekadzie zawirowań Polaroid to znów prężnie działająca, innowacyjna firma, która na nowo wyznacza kierunki rozwoju fotografii natychmiastowej. Rozwija dział badawczy odpowiedzialny za nowe formuły chemiczne, nie zapominając jednak o roli jaką odgrywa w świecie popkultury.

W tym tekście przeglądamy aktualną ofertę producenta, bo pomóc Wam w wyborze najlepszego zestawu. Przyglądamy się poszczególnym modelom wskazując na podobieństwa i różnice poszczególnych modeli, podpowiemy też jak dobrać ładunki, i które akcesoria zasługują na szczególną uwagę.

Po pierwsze – aparaty

W tej chwili do wyboru mamy 4 aparaty o różnym stopniu zaawansowania, więc oczywiście także w różnej cenie. Trzy z nich (Polaroid I-2, NOW i NOW+) obsługują duże, najbardziej popularne ładunki (107 mm × 88 mm), jeden (Polaroid GO) wykorzystuje dedykowane, mniejsze wkłady (66,6 mm × 53,9 mm). Rodzajom ładunków i ich kompatybilności poświęcimy więcej uwagi w dalszej części tekstu, najpierw przyjrzyjmy się nieco uważniej każdemu z aparatów.

Niekwestionowany Król
Polaroid I-2

To najbardziej zaawansowany aparat natychmiastowy w historii i pierwszy model Polaroida z możliwością pełnej kontroli parametrów z poziomu aparatu. Pięknie zaprojektowany, z zaawansowaną optyką i dedykowaną aplikacją, która rozszerza jeszcze możliwości, stanowi niecodzienny mariaż tradycji z nowoczesnością. Klasyczna obudowa powstała na bazie sztywnej ramy z lekkich stopów i pokryta została aksamitnym w dotyku tworzywem. To prawdziwy aparat wykonany z najwyższą starannością!

Aparat daje też niespotykaną wcześniej kontrolę nad parametrami ekspozycji. Mały panel sterowania pozwala nam wybrać jeden z 6 trybów pracy. Oprócz pełnej automatyki mamy więc preselekcję czasu, przysłony, tryb w pełni manualny, wielokrotną ekspozycję i samowyzwalacz. Dodatkowo możemy wymusić błysk lub go wyłączyć. Najkrótszy czas otwarcia migawki to 1/250 s a najdłuższy 30 s ale możemy też używać opcji Bulb. To dobra wiadomość dla fanów długich ekspozycji.

Ważne atuty to duży wizjer, który wyświetla ramkę korekcji paralaksy, drabinkę ekspozycji i podstawowe ustawienia, oraz ciągły autofokus, który wykorzystuje system pomiaru laserowego LIDAR. Zaprojektowany przez inżynierów Olympusa obiektyw oferuje maksymalny otwór przysłony f/8, co w połączeniu z ogniskową 98 mm daje niezwykle ostry, ale jednocześnie plastyczny obraz.

Obsługiwane filmy: i-Type, 600, SX-70

SPRAWDŹ

 

Twój pierwszy Polaroid
Polaroid Now Gen 2

To najlżejszy, najtańszy i najprostszy w obsłudze aparat Polaroid na rynku. Zapewne dlatego jest to też model najpopularniejszy. Oferuje wszystko, czego może oczekiwać początkujący fan fotografii natychmiastowej, który chce po prostu robić dobre zdjęcia w każdych warunkach.

Jest to też z pewnością piękny przedmiot a kultowy design idzie tutaj w parze z jakością wykonania, bo choć do produkcji użyto głównie tworzyw sztucznych, wszystkie elementy zaprojektowano i połączono bardzo starannie. Wygląd w przypadku tego producenta zawsze w końcu miał duże znaczenie!

Za dobór optymalnych parametrów odpowiada wbudowany pomiar światła, aparat ma też zintegrowany flesz, system AF, tryb podwójnej ekspozycji oraz samowyzwalacz. Druga generacja to bardziej ekologiczne materiały (40% pochodzi z recyclingu) i jeszcze mniejsza waga (455 g) a port ładowania zaktualizowano do powszechnie używanego obecnie USB-C. Na jednym akumulatorze wykonamy nawet 120 zdjęć (15 wkładów)

Obsługiwane filmy: i-Type, 600

SPRAWDŹ

 

Polaroid Now Gen 2 Limited Edition – wyróżnij się!

Polaroid od zawsze miał swoje miejsce w świecie sztuki i designu, dlatego też nie powinno dziwić pojawienie się kolejnych specjalnych edycji tego najbardziej klasycznego modelu. Szczególnie interesująco prezentują się zwłaszcza minimalistyczna edycja Eames, inspirowana projektami legendarnej pracowni wzornictwa przemysłowego, czy Basquiat, celebrująca ekspresjonistyczną sztukę tego słynnego malarza.

Polaroid Now Gen 2
Vintage White
Sprawdź
Polaroid Now Gen 2
Eames Edition
Sprawdź
Polaroid Now Gen 2
Basquiat Edition
Sprawdź

Polaroid Now+ Gen 2 - więcej możliwości

Ten model, mówiąc najprościej, to Polaroid Now, plus dodatkowe funkcje realizowane z poziomu dedykowanej aplikacji. Now+ posiada wbudowany moduł Bluetooth, dzięki czemu możemy sparować go z naszym smartfonem, zyskując tym samym dostęp do dodatkowych trybów fotografowania, takich jak priorytet przysłony, malowanie światłem, podwójna ekspozycja, samowyzwalacz, czy tryb manualnej ekspozycji. Jest to więc model dla tych, którzy chcą mieć większą kontrolę i wpływ na końcowy efekt.

Dodatkowo w zestawie z Now+ znajdziemy pięć nakładanych barwnych filtrów na obiektyw, które pozwalają na eksperymentowanie z efektami wizualnymi. Do wielu z tych kreatywnych projektów, niezbędne będzie unieruchomienie aparatu, dlatego w tym modelu zastosowano również mocowanie statywowe. Aparat jest droższy, ale nieznacznie. Naszym zdaniem warto!

Obsługiwane filmy: i-Type, 600

Polaroid Now+ Gen 2
Forest Green
Sprawdź
Polaroid Now+ Gen 2
White
Sprawdź
Polaroid Now+ Gen 2
Black
Sprawdź

Polaroid Go Gen 2 - zawsze tam gdzie Ty

To najmniejszy aparat natychmiastowy w historii Polaroida i najlepszy wybór dla tych, którym klasyczne modele wydają się zbyt duże. Nie da się ukryć – model GO zmieści się nawet w niedużej damskiej torebce, a opływowe kształty sprawiają, że zawsze znajdzie się na niego miejsce. Aparat mierzy zaledwie 10,5 × 8,4 × 6 cm i waży około 240 g.

Pod względem możliwości nie różni się jednak od starszego brata NOW, co czyni go doskonałym towarzyszem podróży, imprez czy codziennych spacerów. Mimo kompaktowych rozmiarów, Polaroid Go oferuje pełnię możliwości typowych dla większych modeli marki. Wyposażony we wbudowaną lampę błyskową oraz lusterko do selfie, pozwala na wygodne i spontaniczne fotografowanie. Dzięki akumulatorowi ładowanemu przez USB-C użytkownik może zrobić nawet 15 wkładów, czyli 120 zdjęć, na jednym ładowaniu.

Zdjęcia wykonane Polaroidem Go mają wymiary 66,6 × 53,9 mm, więc idealnie sprawdzą się jako kreatywna wizytówka, ozdoba portfela czy element scrapbookingu. Pomimo niewielkiego rozmiaru, zdjęcia zachowują charakterystyczny dla Polaroida nostalgiczny klimat – miękkie przejścia tonalne, subtelne niedoskonałości i kultową białą ramkę.

Obsługiwane filmy: Polaroid GO

Polaroid GO Gen 2
White
Sprawdź
Polaroid GO Gen 2
Blue
Sprawdź
Polaroid GO Gen 2
Black
Sprawdź

Po drugie – filmy

Na początek odrobina teorii. Ładunek natychmiastowy Polaroid to prawdziwe mikro laboratorium. Każdy listek składa się z kilku warstw, które mają własne zadanie do wykonania. Warstwa światłoczuła, czyli emulsja zawiera mikrokapsułki halogenków srebra, które rejestrują obraz po naświetleniu. Kolejne to warstwa barwnikowa, odpowiedzialna za przenoszenie barw (czerwony, zielony, niebieski) i chemia wywołującą. Wszystko pokrywa transparentna warstwa ochronna.

Substancje aktywujące reakcję umieszczone są w cienkiej saszetce na spodzie ładunku. Gdy naciskamy spust migawki wałki w aparacie wyciskają je i równomiernie rozprowadzają po powierzchni (a aparat „wypluwa” naszą odbitkę). Właściwy proces powstawania zdjęcia odbywa się dopiero teraz, a więc już poza aparatem.

Barwniki migrują między warstwami, tworząc pełny obraz w wyniku chemicznej redukcji halogenków srebra. Ostateczny obraz utrwala się w ciągu 10-15 minut (dla filmów kolorowych) lub 5-10 minut (dla czarno-białych). Czas zależy również od warunków zewnętrznych – wyższa temperatura przyspiesza proces, niska go wydłuża.

Jaki film wybrać?

Na rynku wtórnym znajdziemy wciąż wiele rodzajów filmów, w tym nieprodukowane już wkłady Impossible, czy starsze wersje materiałów typu 600, ale trzeba pamiętać, że tak jak inne analogowe filmy, tak i te mają swoją datę ważności. Przeterminowane materiały mogą oczywiście dawać ciekawe rezultaty artystyczne, ale jest to zabawa dla lubiących ryzyko – najbardziej prawdopodobne jest to, że zdjęcia będą prostu pozbawione kontrastu a kolory mdłe i wyblakłe.

Do współczesnych aparatów Polaroid opracował nową udoskonaloną recepturę, która przy zachowaniu vintage'owego charakteru daje nam po prostu większe szanse na wykonanie udanych zdjęć. Są to zupełnie nowe materiały i-Type oraz kompatybilne również ze starszymi modelami linii 600 wkłady Type 600. W produkcji cały czas są również filmy dedykowane do klasycznej linii SX-70, czy wielkoformatowe 8x10". Nas interesują jednak przede wszystkim filmy i-Type, 600 oraz Go.

Polaroid i-Type

Materiały Polaroid i-Type zostały opracowane w 2017 roku. Głównym celem było stworzenie wkładów pozbawionych wbudowanej baterii, co odróżnia je od tradycyjnych filmów Polaroid 600. Dzięki temu są bardziej ekologiczne, lżejsze, tańsze i dostosowane wyłącznie do nowoczesnych aparatów, takich jak Polaroid Now, Now+ i I-2, które posiadają własne zasilanie.

Polaroid i-Type
Color
Sprawdź
Polaroid i-Type
Black Frame
Sprawdź
Polaroid i-Type
Pantone Color of the Year
Sprawdź

i-Type cechują się bogatą charakterystyką tonalną, oferując ciepłą paletę kolorów z lekko nasyconymi odcieniami oraz subtelnym ziarnem, które dodaje zdjęciom analogowego charakteru. Filmy dostępne są zarówno w wersji kolorowej, jak i monochromatycznej.

  • Czułość ISO: 640
  • Czas wywoływania: 10-15 minut (kolor), 5-10 minut (czarno-biały)
  • Kompatybilność: Polaroid Now, Now+, I-2

Polaroid 600 Film

Filmy Polaroid 600 wprowadzono na rynek po raz pierwszy w 1981 roku. Zostały opracowane jako część serii aparatów Polaroid 600, która miała zastąpić wcześniejsze modele SX-70. Filmy te zawierały wbudowaną baterię, umożliwiającą zasilanie aparatu i lampy błyskowej. Ponieważ aparaty z linii 600 wciąż są w użyciu, Polaroid nadal produkuje do nich wkłady. Zwłaszcza, że z powodzeniem można ich używać również z nowymi modelami aparatów.

Polaroid Green 600
Sprawdź
Polaroid Color 600
Sprawdź
Polaroid Round Frame 600
Sprawdź

Filmy te oferują bogatą teksturę, żywe kolory i charakterystyczną tonację, która nadaje zdjęciom unikalny, nostalgiczny wygląd. Dzięki zastosowaniu specyficznej chemii, filmy 600 mają nieco odmienną paletę barw niż filmy i-Type.

  • Czułość ISO: 640
  • Czas wywoływania: 10-15 minut (kolor), 5-10 minut (czarno-biały)
  • Kompatybilność: Polaroid 600, Now, Now+, I-2

Polaroid GO

Filmy Polaroid Go zostały wprowadzone na rynek w kwietniu 2021 roku jako integralna część systemu Polaroid Go. Pod względem technologii produkcji filmy Polaroid Go są mniejszą wersją filmów i-Type, wykorzystują podobną chemię i procesy wywoływania. Możemy więc spodziewać się przyjemnej ciepłej tonacji, delikatnie nasyconych barw i miękkiej ostrości, wynikającej też z mniejszych wymiarów materiału.

  • Czułość ISO: 640
  • Czas wywoływania: 10-15 minut
  • Kompatybilność: Polaroid GO

Polaroid SX-70 Film

Filmy Polaroid SX-70 zostały wprowadzone w 1972 roku wraz z kultowym modelem aparatu SX-70, z manualną kontrolą ostrości i jasnym obiektywem. Niższa czułość (ISO 160), umożliwia uzyskanie lepszej szczegółowości i bardziej naturalnych kolorów w dobrze oświetlonych warunkach. A także bardziej plastycznego obrazu w połączeniu z zaawansowanym obiektywem w modelu SX-70 z dużą maksymalną przysłoną.

Polaroid nadal produkuje niskoczułe materiały SX-70, choć już w oparciu o inną recepturę chemiczną. Charakterystyka barwna i czas wywoływania będą więc zbliżone do współczesnych materiałów, jak i-Type oraz 600. Ładunek możemy stosować z nowymi aparatami, ale trzeba pamiętać o jego niższej czułości, co oznacza, że do poprawnego naświetlenia zdjęcia będziemy potrzebować więcej światła.

  • Czułość ISO: 160
  • Czas wywoływania: 10-15 minut (kolor), 5-10 minut (czarno-biały)
  • Kompatybilność: SX-70

Po trzecie – akcesoria

Fotografowie uwielbiają akcesoria. A Polaroid jest marką już tak silnie osadzoną w popkulturze, że nie sposób zliczyć jej romansów ze światem mody i designu. Ale w tym przeglądzie skupimy się na tych praktycznych i użytecznych dodatkach. Choć oczywiście również niepozbawionych stylu.

Podstawowy problem, to przechowywanie. Lodówka i korkowa ściana za biurkiem są już szczelnie obklejone. Kolejne pudełko po butach się wypełnia i dochodzimy do wniosku, że coś z tym trzeba zrobić. Oraz, że nasze zdjęcia zasługują na coś lepszego. W ofercie Polaroida znajdziemy na to kilka pomysłów.

Nasz ulubiony album to Polaroid Photo Album Large. Na każdej rozkładówce pomieści 8 zdjęć, w sumie możemy ich tam przechowywać nawet 160. To grube kartonowe kartki pokryte matową, akrylową powłoką i kieszonka na ulubione zdjęcie na okładce.

Jest też mniejsza wersja (jedno zdjęcie na stronie) oraz bardzo oryginalny wariant „Puffy” dla mniejszych zdjęć systemu Polaroid GO, z zabawną puchatą okładką i czterema okrągłymi okienkami, w które możemy włożyć nasze zdjęcia (ten album również pomieści ich nawet 160). 

Photo Album Large
Black
Sprawdź
Photo Album Small
White
Sprawdź
Go Large Puffy Album
Blue
Sprawdź

Kolejna kwestia, to pasek. W zestawie z aparatem dostajemy tylko bardzo podstawowy, który od razu mamy ochotę zmienić. Do wyboru mamy kilka modeli opcjonalnych. Szeroki i wygodny, idealny do modelu I-2, czy popularny „sznur”, który się nie plącze i wygląda naprawdę dobrze. Dla fanów klasyki przygotowano elegancki, bardzo starannie wykończony pasek skórzany, z ładnymi detalami i regulacją długości.

Camera Strap Flat
Sprawdź
Camera Strap Round
Sprawdź
Shoulder Strap Premium
Sprawdź

Wreszcie torby i plecaki. To kategoria, którą polecilibyśmy nawet tym, którzy nie planują zakupu aparatu. Bo same w sobie prezentują się świetnie i są przy tym stosunkowo niedrogie. Nasz faworyt to lekki transparentny plecak, ale równie ciekawa jest duża torba na ramię czy wygodna „nerka”. Wszystkie możemy oczywiście personalizować, umieszczając w okienku wybrane zdjęcie. To które najlepiej pasuje do naszego dzisiejszego humoru!

Polaroid Ripstop Backpack Clear
Sprawdź
Polaroid Ripstope Tote
Sprawdź
Polaroid Ripstop Crossbody Clear
Sprawdź

To oczywiście nie wszystko, bo wybór akcesoriów Polaroid jest naprawdę bogaty. Jeśli jesteście ciekawi, w co jeszcze możecie ubrać swój aparat i zdjęcia (a nawet siebie!), zajrzyjcie na stronę polskiego dystrybutora, i partnera tej publikacji, firmy Focus Nordic. Być może znajdziecie tam pomysł na ciekawy prezent, nie tylko choinkowy!

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Świetne używane aparaty i obiektywy do 2000 zł - na dobry sprzęt nie musisz wydawać kroci
Świetne używane aparaty i obiektywy do 2000 zł - na dobry sprzęt nie musisz wydawać kroci
Jeszcze niedawno pełne klatki i profesjonalne obiektywy dla większości amatorów były wyłącznie obiektem westchnień. Dziś świetne modele z minionych lat możemy już jednak kupić w bardzo...
21
Rodzinka w komplecie - przegląd optyki Fujifilm Fujinon XF
Rodzinka w komplecie - przegląd optyki Fujifilm Fujinon XF
Rodzina Fujinon XF to już prawie 40 modeli. Producent rozpoczął niedawno kolejne okrążenie, wprowadzając nowe generacje najważniejszych obiektywów, ale konsekwentnie rozszerza też ofertę...
25
Twoje fotograficzne portfolio. Stwórz niepowtarzalną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ!
Twoje fotograficzne portfolio. Stwórz niepowtarzalną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ!
Portfolio to jedno z najważniejszych narzędzi fotografa, a koniec roku to doskonała okazja, by podsumować swoją twórczą pacę, uaktualniając je lub tworząc nowe. Sprawdź, jak stworzyć wyjątkowy...
6