Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Sprzęt fotograficzny jest drogi i często delikatny, należy więc o niego dbać także podczas transportu. Oto nasza selekcja najciekawszych i przystępnych cenowo modeli dostępnych na polskim rynku.
Przy w wyborze plecaka, oprócz bezpieczeństwa, liczy się także dopasowanie ich do naszych potrzeb, a zatem ilości i ciężaru przenoszonych akcesoriów, miejsca wykonywania zdjęć, ale także stylu uprawianej przez nas fotografii. W naszym zestawieniu znalazły się więc zarówno propozycje plecków typowo miejskich, jak i tych górskich, zarówno mniejszych, ale i tych bardziej pojemnych z dzieloną przestrzenią – jednym słowem bardzo różne, tak jak różne są potrzeby fotografów.
Na początku dobrze jest określić swoje potrzeby, zaczynając od podjęcia decyzji odnośnie ilości sprzętu, jaki chcemy przenosić oraz, gdzie i w jakich warunkach będziemy z torby korzystać. Pozwoli nam to wybrać odpowiednią pojemność komory na sam aparat z obiektywami i ewentualnie także drugiej przeznaczonej na rzeczy osobiste, gdy plecaka mamy zamiar używać w terenie, np. aktywnie uprawiając sport.
Jeżeli jednak ma to być plecak typowo miejski, to zwróćmy uwagę na jego ciężar własny – kupowanie ciężkiego, wytrzymałego i wodoodpornego plecaka w celu spacerowania z nim po obszarach zurbanizowanych mija się z celem, nie mówiąc już o tym, że większa masa może odebrać nam przyjemność fotografowania z powodu bólu pleców.
Wybierajmy zatem zawsze plecak na miarę naszych rzeczywistych potrzeb i…, jeśli zamierzamy latać z nim gdzieś dalej, uwzględniając ewentualne restrykcje linii lotniczych odnośnie maksymalnej wielkości bagażu podręcznego – kilka modeli zaprezentowanych w tym zestawieniu z powodzeniem spełnia wymogi większości przewoźników.
Współczesny fotograf nie może się już właściwie obejść bez komputera, zatem kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest to, czy plecak ma osobny, najlepiej usztywniony przedział na laptopa, a przynajmniej tablet. W tym przypadku oczywiście przy wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim wielkością używanego urządzenia przenośnego.
To samo dotyczy sytuacji, kiedy często korzystamy ze statywu, wówczas koniecznie sprawdźmy, czy wybrany przez nas plecak pozwala go przytroczyć na zewnątrz lub umieścić w specjalnej przyszytej lub dołączanej kieszeni. No i jeśli zależy nam na możliwości szybkiego wyciągnięcia aparatu gotowego do robienia zdjęć, to sprawdźmy, jaki dostęp do sprzętu daje plecak i czy pozwala transportować korpus z dołączonym do niego obiektywem.
Nie mniej ważne są wytrzymałość i odporność na trudne warunki atmosferyczne (tu warto zwrócić uwagę, czy w zestawie znajduje się dopasowany do plecaka pokrowiec przeciwdeszczowy) oraz wygodna i komfort noszenia torby. Przyjrzyjmy się zatem, czy wybierany model plecaka ma miękko wyściełane szelki, pas piersiowy lub biodrowy oraz ewentualnie system wentylacji zapewniający swobodę oddychania skórze pleców.
Na koniec przeanalizujmy jeszcze, jakie akcesoria oferuje producent w komplecie z plecakiem. Wszelkie dodatki, takie jak saszetki, pokrowce, pasy kompresyjne, troczki i doczepiane sakwy mogą bowiem znaczeni zwiększyć funkcjonalność torby i okazać się właśnie tym elementem, który zdecyduje o wyborze jednego z dwóch ogólnie podobnych do siebie konstrukcji.
Lowepro Tahoe BP 150 to lekki i sportowy, dwukomorowy plecak zaprojektowany z myślą o fotografach wykonujących zdjęcia głównie w mieście. Zewnętrzny materiał jest wodoodporny, co zabezpieczy elektronikę podczas deszczu, śniegu lub w warunkach dużego zapylenia (na plaży czy na pustyni).
Główną przestronną komorę można swobodnie aranżować za pomocą miękkich przegródek mocowanych na rzepy i pomieści ona zestaw składający się np. z lustrzanki, trzech obiektywów, lampy i ładowarki. Wewnątrz znajdziemy też zapinany na zamek miękki pokrowiec, w którym można trzymać szereg drobniejszych akcesoriów, które nie będą się nam dzięki temu wysypywać na zewnątrz po otwarciu plecaka. Z kolei w dodatkowym przedziale przeznaczonym na rzeczy osobiste umieścić można: tablet, telefon, notatnik, długopisy i klucze, zaś w najmniejszej zapinanej kieszeni zewnętrznej – np. przenośny dysk czy kable.
Po bokach torby znajdują się jeszcze dwie siateczkowe kieszonki na butelkę z wodą i przekąski, ale jedną z nich można też wraz z pasem kompensującym wykorzystać do przytroczenia do Tahoe z boku niewielkiego statywu. Pomimo braku stabilizującego pasa biodrowego plecak dobrze i wygodnie się nosi, dzięki regulowanym szelkom naramiennym. Uchwyty suwaków zamków błyskawicznych mają dziurki pozwalające spiąć je ze sobą np. małą kłódką, aby zabezpieczyć zawartość większych komór przed nieautoryzowanym dostępem.
To dyskretny i bardzo uniwersalny plecak o klasycznym kształcie, który nie zdradza drogocennej zawartości. Został wyposażony w dwie komory – górną (60% objętości), przeznaczoną na rzeczy osobiste i laptopa o wielkości do 14” oraz dolną (40% objętości), na aparat z optyką i akcesoria, umożliwiającą szybki dostęp do całego sprzętu od przodu. Sekcja foto pomieści korpus i nawet trzy dodatkowe obiektywy. Po wyciągnięciu przegród można połączyć obie komory i zamienić go w typowy plecak do użytku codziennego.
Dolną komorę można swobodnie aranżować przy wykorzystaniu ochronnego systemu przegród M-Guard, które wykonane zostały ze specjalnej, gęstej pianki EVA, znakomicie absorbującej uderzenia, a jednocześnie cieńszej niż rozwiązania stosowane wcześniej.
Na zewnątrz torby znajdują się paski, dzięki którym możemy przytroczyć statyw. Z kolei półsztywne oparcie pleców z kanałami umożliwia cyrkulację powietrza, a wygodne szelki i pas piersiowy pozwalają rozłożyć ciężar. Dodatkowy pasek umożliwia zamocowanie torby na rączce walizki podróżnej z kółkami. Wszystkie zewnętrzne materiały są impregnowane przed wilgocią, a w przypadku silnych opadów możemy dodatkowo założyć na torbę dostarczany w komplecie wodoodporny pokrowiec.
To nowoczesny plecak turystyczno-miejski w stylu vintage. Oferuje sporą pojemność i komfort użytkowania a do tego szybko można go zamienić w zwykłą torbę do użytku codziennego.Fulton V2 14L wyróżnia się dwusegmentową konstrukcją – górna część plecaka ma formę zwijanego komina i oferuje dodatkową przestrzeń na rzeczy osobiste, dolna jest typową komorą na sprzęt fotograficzny z przegrodami, do której można dostać się jedynie od strony pleców, co zwiększa bezpieczeństwo przed kradzieżą.
Plecak pomieści korpus z 3–4 obiektywami (w tym 70–200 mm 2,8). Natomiast gdy nie potrzebujemy miejsca na rzeczy osobiste, górną komorę można zrolować i zabezpieczyć przed rozwijaniem się paskiem kompresyjnym zapinanym na haczyk. Plecak oferuje także solidną boczną kieszeń, która umożliwia przytroczenie statywu lub monopodu. Z kolei z drugiej strony plecaka znajduje się dodatkowa elastyczna kieszeń na butelkę z wodą lub przekąski. W przedniej części plecaka mamy jeszcze dużą kieszeń z wieloma kieszonkami w tym wyściełany przedział na laptop lub tablet.
Fulton V2 14L wykonany został z wysokiej jakości materiałów, jak płócienna tkanina o gramaturze 600D pokrywająca zewnętrzną część plecaka, a jego wnętrze uszyte zostało ze szczotkowanego trykotu 300 g. Dodatkowo w newralgicznych miejscach konstrukcja została wzmocniona solidnymi szwami, zapewniając trwałość i wytrzymałość. W komplecie znajduje się również pokrowiec przeciwdeszczowy. Zaletą tego modelu jest bardzo wygodny system nośny: wykończone siatkowanym materiałem pasy naramienne Pivot-Fit dostosowują się do kształtów ciała, a optymalne rozłożenie ciężaru ułatwia regulowany pas piersiowy, zaś komfort podczas długich wędrówek zapewnia system wentylacji pleców.
Range T37M to najmniejszy z serii plecaków taktycznych VEO Tange T (dostępne są jeszcze modele T45 i T48), który pomieści nieduży aparat, 4 do 5 obiektywów, lampę błyskową, tablet 9,7” i statyw podróżny. W górnej części znajduje się również zdejmowana sekcja na rzeczy osobiste lub dodatkowy sprzęt, np. na drona, ale można również usunąć wewnętrzne przegrody, by stworzyć wygodny plecak do użytku na co dzień. Oprócz tego użytkownik może sam wybrać najlepszą metodę dostępu – z boku, od tyłu, a nawet z góry.
Na zewnątrz znajduje się wiele charakterystycznych pasków do mocowania akcesoriów i dodatkowych pokrowców. Możemy na przykład przymocować kieszeń na stopę statywu, która umożliwia przytroczenie trójnogu z boku lub z przodu, aby zapewnić jak najlepsze zrównoważenie ciężaru torby. Plecak jest również wyposażony w odpinany uchwyt na butelkę.
Plecak nadaje się też do użytku jako bagaż podręczny w prawie każdej linii lotniczej i ma grube, teksturowane zamki błyskawiczne, które ułatwiają chwytanie i otwieranie komór, nawet gdy jest mokro i mroźno i w rękawiczkach. Oczywiście użyty materiał jest wodoodporny, szwy są uszczelnione, a w jednej z mniejszych kieszonek znajduje się pokrowiec przeciwdeszczowy.VEO Range T37M jest również wyposażony wygodny system miękko wyściełanych i regulowanych szelek naramiennych z pasem piersiowym, a tył został zaprojektowany tak, by od strony pleców zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.
To niezwykle oryginalny i lekki plecak, a właściwie… pokrowiec na aparat ze składanym plecakiem turystycznym. Usztywnione i miękko wyściełane etui ze zwiniętym plecakiem ma pojemność 7 l, a jego wnętrze można swobodnie aranżować za pomocą regulowanych przegródek mocowanych na rzepy. Miejsca w środku wystarczy do bezpiecznego przenoszenia aparatu z jednym większym lub 2-3 mniejszymi obiektywami oraz kilku drobnych akcesoriów.
Co ciekawe, Camera Cube ze złożonym plecakiem idealnie mieści się w sprzedawanym osobno większym plecaku Gomatic Camera Pack. Pokrowiec i dołączony do niego plecak zostały wykonane z wodoodpornych materiałów, a po zewnętrznej stronie torby są jeszcze pętelki do mocowania sprzętu i akcesoriów. np. małego statywu czy monopodu.
Taki koncept pozwolił maksymalnie odchudzić plecak, ale trzeba mieć świadomość, że nie nadaje się on do noszenia zbyt wielu cięższych rzeczy. Materiał, z którego uszyta została górna część torby jest cienki i stosunkowo delikatny, choć jest też nieprzemakalny. Niemniej z tego samego powodu pasy naramienne również są cienkie, w związku z czym dłuższe noszenie tego plecaka nie będzie należeć do zbyt wygodnych.
To wyjątkowo praktyczny plecak, mniejszy z dwóch modeli w tej linii. Ma ruchomy panel, który pozwala podzielić przestrzeń główną na dwa sposoby: 30% na rzeczy osobiste (komora łatwo dostępna otwierana od góry plecaka) + 70% na sprzęt z dostępem z tyłu lub 100% na sprzęt (z pełnym otwieraniem od tyłu oraz szybkim dostępem do aparatu z góry).
Wnętrze można aranżować za pomocą systemu modułowych przegród. Pomieści korpus z obiektywem 70–200 mm, 3-4 dodatkowe obiektywy, małego drona, laptop 15” oraz wiele akcesoriów. Od frontu wyposażony jest w kieszeń-organizer na przedmioty osobiste. Środkowy panel pozwala uporządkować małe akcesoria. Kieszenie wykonano z drobnej siatki dzięki czemu wszystkie drobiazgi są widoczne. Plecak ma też boczny uchwyt, który pozwala nosić plecak jak torbę lub zamocować go na rączce walizki.
Duży nacisk położono na bezpieczeństwo. Nowy system M-Guard zapewnia maksymalną ochronę przed uderzeniami i wstrząsami, jednocześnie nie zwiększając wymiarów oraz wagi. Przegrody wykonane z pianki EVA pozwalają dostosowywać miękko wyściełaną komorę do kształtu urządzeń i akcesoriów. Spodnia część plecaka została dodatkowo wzmocniona. Wygodne szelki zapewnią komfort noszenia nawet przy dużej ilości sprzętu, a w rozkładzie ciężaru pomaga pas piersiowy oraz biodrowy. Tylna ściana plecaka jest pokryta siatką, która zapewnia wentylację w czasie noszenia plecaka.
Plecak został wykonany z nieprzemakalnej i odpornej na darcie tkaniny RipStop, a przydatnymi dodatkami są: kłódka z systemu TSA i stalowe linki do zabezpieczania zamków komory głównej. W zestawie znajdziemy także dwustronny pokrowiec DuoFace, skutecznie chroniący przed deszczem i słońcem.
F-STOP Loka UL 37 to ultralekki stylowy i trwały plecak dla aktywnych fotografów, którzy zabierają na wyprawy zarówno ekwipunek turystyczny, jak i sprzęt fotograficzny. Konieczne jest jednak dokupienie specjalnego wkładu ICU (Internal Camera Units), które dostępne są w sześciu różnych rozmiarach. Dzięki przegrodom wykonanym z wytrzymałej pianki z miękką wyściółką oraz paskami z rzepami Velcro, zapewniają ochronę aparatu i wartościowych przedmiotów oraz ułatwiają uporządkowanie sprzętu wewnątrz plecaka.
Zewnętrzną powłokę plecaka wykonano z wytrzymałego na ścieranie nylonowego materiału ROBIC. Tkanina ma gruboś 1500 μm i pokryta jest wodoodporną warstwą, zaś konstrukcja nośna plecaka to wysokiej jakości aluminium, dzięki czemu jest sztywna, a zarazem lekka i elastyczna. Plecak wyposażono również w boczne kieszenie wykonane z siatki ze wzmocnioną nylonową podstawą i elastycznym wykończeniem na górze. Z kolei dodatkowe przedmioty i akcesoria można umieścić w górnej kieszeni.
Loka UL 37 pozwala też korzystać z systemu nawadniającego i jest wyposażony w specjalne uszczelnione wejście na rurkę. Oprócz tego plecak wyposażono w wygodne szelki i regulowany pas biodrowy, który wraz z aluminiową ramą przenosi ciężar z ramion na biodra. Natomiast podstawa plecaka wykonana została ze wzmocnionego materiału Hypalon, co zapewnia ochronę przed zawilgoceniem zawartości, gdy stoi na mokrych powierzchniach. Z kolei przenoszenie ułatwiają wytrzymały 3-warstwowy uchwyt górny oraz uchwyty boczne.
Lowepro PhotoSport BP 24L AW III to stosunkowo lekki plecak fotograficznych, który świetnie sprawdzi się podczas całodziennych wędrówek. Zmieści korpus ze standardowym obiektywem, 1-2 dodatkowe obiektywy. Konstrukcja jest dwukomorowa: górna przeznaczona jest na rzeczy osobiste, zaś sprzęt fotograficzny przechowujemy w miękko wyściełanym i konfigurowalnym kontenerze, który znajduje się w dolnej komorze. Kiedy wkład jest w plecaku, dostęp do aparatu jest możliwy po otwarciu bocznej kieszeni, ale po wyjęciu wkładu może on służyć jako samodzielna torba naramienna (pasek w zestawie).
Oprócz tego plecak umożliwia zainstalowanie zestawu nawadniającego i ma dodatkowy przedział od strony pleców na bukłak z wodą o pojemności 3 l. Z kolei w półotwartej kieszeni z przodu zmieści się mapa lub dodatkowa odzież. Do plecaka można też przytroczyć kijki trekkingowe.
Wykonano go z lekkich i wytrzymałych materiałów oraz wyposażono w komfortowy system nośny ActivZone. Specjalna siatka z wyprofilowaną wkładką zapewnia odpowiednią wentylację pleców, a grube szelki z paskiem piersiowym i biodrowym gwarantują świetną stabilizację i wygodę podczas dłuższych wędrówek. W pasie biodrowym umieszczono kieszonkę zapinaną na zamek, w której zmieścimy dodatkowe akcesoria.
W komplecie z plecakiem otrzymujemy system pasków Lowepro GearUp. W jego skład wchodzi saszetka na drobne akcesoria, pasek naramienny do aparatu lub wkładu na aparat, pasek elastyczny i dwie klamry do łączenia pasków. Zestaw jest bardzo uniwersalny i pozwala na dowolną konfigurację. Możemy go łączyć z plecakiem lub korzystać z niego samodzielnie. Oczywiście w zestawie akcesoriów nie mogło zabraknąć także pokrowca przeciwdeszczowego.
To średniej wielkości wszechstronny i naprawdę pancerny plecak dla profesjonalistów, zapewniający doskonałą ochronę przenoszonego sprzętu. Wewnątrz znajdują się przegrody, które można w łatwy i szybki sposób konfigurować. W plecaku znajdzie się miejsce na lustrzankę z dołączonym obiektywem 24–70, dodatkowe obiektywy, lampę błyskową czy drona. Niepotrzebne przegrody można wyjąć i uzyskać dodatkową przestrzeń na rzeczy osobiste. Dostęp do sprzętu możliwy jest z każdej strony. W torbie znajduje się również specjalny przedział na laptopa o przekątnej ekranu do 13".
Plecak wyposażono w komfortowy system nośny ActivZone. Specjalna siatka z wyprofilowaną wkładką zapewnia odpowiednią wentylację plecom, a grube szelki z paskiem piersiowym oraz odpinany pasek biodrowy gwarantują świetną stabilizację i wygodę noszenia podczas dłuższych wędrówek. Pas biodrowy może też służyć jako samodzielne akcesorium – wyposażono go w dwie kieszonki zamykane na zamek, dodatkowo w zestawie znajduje się jeszcze torebka na mniejsze akcesoria i sakwa na butelkę z wodą.
Całość wykonana jest z grubego, odpornego na przetarcia materiału, a w przypadku gorszej pogody możemy nałożyć na torbę dołączony pokrowiec przeciwdeszczowy. Po bokach i z przodu plecaka umieszczono paski SlipLock, do których można przyczepić dodatkowe akcesoria np. dedykowane do serii ProTactic futerały na obiektywy (sprzedawane osobno). Do plecaka można również przytroczyć statyw – służące do tego paski i kieszonka znajdują się w zestawie.
All-new Prvke 21 to już niemal kultowy plecak uwielbiany przez podróżników, vlogerów i fotografów. Plecak oferuje różne sposoby dostępu do jego zawartości, a także wiele rozwiązań personalizujących. Jest również kompatybilny z wieloma sprzedawanymi osobno akcesoriami, które dodatkowo rozszerzają jego możliwości. Sprawdzi się zarówno na co dzień – w drodze do pracy lub na uczelnię, ale także podczas wycieczek rowerowych, wypadów w plener, jak i w trakcie beztroskiego szwendania się po mieście z aparatem fotograficznym lub kamerą w dłoni.
Przemyślana konstrukcja nośna gwarantuje odpowiednią wentylację pleców, a regulowane szelki oraz pasy (piersiowy i biodrowy) zapewniają idealne dopasowanie do ciała. Sprytne rozwiązania, takie jak ukryta kieszeń na dokumenty i pieniądze, powiększana kieszeń na bidon lub statyw, dostęp do wnętrza od strony pleców, oraz specjalny pasek umożliwiający wygodny montaż torby na rozkładanym uchwycie walizki, zapewniają wysoki komfort podróżowania.
Plecak wykonano z wysokiej klasy wodoodpornych materiałów, takich jak nylon balistyczny Robic 1680D z poliuretanową powłoką. Dodatkowym zabezpieczeniem są bryzgoszczelne zamki błyskawiczne. Pokrowiec przeciwdeszczowy Wandrd Rainfly musimy niestety dokupić osobno. Funkcjonalność torby można jeszcze rozszerzyć, wybierając jeden z trzech wkładów fotograficznych z przegródkami Wandrd Camera Cubei. Z kolei rolowany komin w każdej chwili pozwala znacząco powiększyć przestrzeń plecaka tak, aby w razie potrzeby wrzucić do niego dodatkowe ubrania na chłodniejsze dni. Nie bez znaczenia jest też to, że producent daje na swój produkt dożywotnią gwarancją.