Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Szukasz przystępnej cenowo głowicy do domowego studia fotograficznego? Być może warto zdecydować się na światło ciągłe i mieć przy okazji praktyczne narzędzie do filmowania.
Głowice fotograficzne z możliwością mocowania akcesoriów to podstawa pracy fotografów portretowych, modowych, reklamowych, produktowych i pewnie jeszcze wielu innych. W końcu tylko w ten sposób możemy uzyskać pełną kontrolę nad światłem. Dziś jednak żyjemy w czasach, gdy tradycyjne lampy halogenowe wypierane są przez lampy światła ciągłego, bazujące na technologii LED, a co drugi klient wymaga od nas realizacji materiałów wideo.
Czy więc bardziej praktycznym rozwiązaniem nie okaże się lampa LED w formie tradycyjnej głowicy fotograficznej? A zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynamy i nauka pracy ze światłem błyskowym nieco nas przerasta? Dziś przyglądamy się jednej z najtańszych tego typu lamp na rynku - głowicy Quadralite VideoLED 600.
Lampa Quadralite VideoLED 600 opisywana jest przez producenta jako głowica światła ciągłego do domowego studia i doświetlania niewielkich planów filmowych. I dokładnie tego powinniśmy się po niej spodziewać. Dioda LED operująca maksymalną mocą 60W nie pozwoli nam być może zamrozić ruchu na zdjęciach, ale emitując światło o natężeniu 6490 luksów (mierzone w odległości 1m), w przypadku stosunkowo jasnych obiektywów, w niewielkim studiu umożliwi skuteczną pracę z czasami migawki rzędu 1/250-1/400 s.
Możemy to łatwo wyliczyć kierując się zasadą, wg której 1000 luksów równa się ekspozycji 1/50 s, f/2.8 przy ISO 100, a każde podwojenie lub podzielenie tej wartości przez dwa równa się jednej „działce” ekspozycji w górę lub w dół, czyli przymknięciu lub otworzeniu przysłony o 1 EV. Jeśli więc nie boimy się pracy studyjnej na czułościach rzędu ISO 800 (a nie ma czego), w domowym studiu VideoLED 600 powinien nam zapewnić niewiele mniejszą skuteczność od tradycyjnej głowicy błyskowej. W szczególności gdy przedmiotem naszej pracy są np. zdjęcia portretowe czy beauty, gdzie lampa nie musi stać daleko od fotografowanego przedmiotu czy modela. Z kolei w przypadku fotografii makro, produktowej czy kulinarnej będzie to już zupełnie bez znaczenia, gdyż aparat umieścimy zapewne na statywie.
Kierując się filmową zasadą, że czas migawki powinien być dwukrotnością klatkażu (np. 1/50 s dla nagrywania w 25 kl./s) możemy oczekiwać, że VideoLED 600 okaże się czymś więcej niż tylko lampą do oświetlania domowego studia dla vlogera. Będzie też praktycznym światłem pomocniczym do pracy na niewielkich planach filmowych.
Tym bardziej, że w pracy wideo rzadko kiedy tworzymy oświetlenie od zera, wyłącznie na podstawie lamp, a raczej potrzebujemy dopełnienia dla światła zastanego. Precyzyjną pracę ze światłem ułatwi możliwość płynnego sterowania mocą lampy w zakresie 10-100%, a o wymierne efekty zadba dioda o wysokim współczynniku reprodukcji barw Ra > 96.
Lampa Quadralite to wreszcie także swoboda modyfikacji światła za sprawą mocowania akcesoriów w standardzie Bowens oraz otworu na parasolkę. Dzięki temu do VideoLED 600 podłączymy wszelkiej maści reflektory, softboxy, strumienice czy plastry miodu, które normalnie stosuje się na głowicach fotograficznych w celu okiełznania charakteru światła dostarczanego przez lampę. Korzystając z jednej głowicy możemy więc uzyskać zarówno miękkie, rozproszone światło, jak i takie, które generuje mocne kontrasty i cienie.
Przy tym wszystkim warto wspomnieć o jednej z największych zalet głowic LED w konfrontacji z tradycyjnymi głowicami halogenowymi. Chodzi mianowicie o oszczędność energii i ograniczoną emisję ciepła. Każdy, kto pracował z głowicami fotograficznymi w niewielkim pomieszczeniu, wie jak szybko nagrzewające się głowice stają niekomfortowe tak dla fotografa, jak i - przede wszystkim - modela. W przypadku VideoLED 600 za kontrolę temperatury odpowiada także aktywny system chłodzenia, który jest na tyle cichy, że nie będzie problemu, by lamp używać np. oświetlania wywiadów.
Jedną z największych zalet Quadralite VideoLED 600 (zwłaszcza, jeśli myślimy o domowym studiu) są kompaktowe wymiary (300 x 200 x 135 mm), dzięki którym lampę bez problemu zmieścimy nawet do małej szafki i łatwo ustawimy w niewielkich pomieszczeniach.
Z kolei dioda o deklarowanej żywotności 50 tys. godzin powinna sprawić, że lampa za naszej kariery prawdopodobnie nigdy się nie przepali i być może posłuży jeszcze naszym dzieciom. Biorąc pod uwagę, że tradycyjne palniki do głowic błyskowych to koszt nawet kilkuset złotych, nietrudno zauważyć, że głowice LED to także ogromna oszczędność przy dłuższej eksploatacji.
Cena samej lampy sprawia, iż jest to jedna z najbardziej przystępnych głowic tego typu na rynku, co pozwoli stosunkowo niedużym kosztem zbudować kompletny setup do pracy foto i wideo.
Pojedynczą głowicę VideoLED 600 kupimy kupimy w oficjalnym sklepie Quadralite w cenie 565 zł.
Więcej informacji o lampie znajdziecie na stronie quadralite.pl.
Artykuł powstał na zlecenie firmy Quadralite