Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Zapraszamy na wystawę Mateusza Torbusa, którą możemy oglądać do 18 lipca w Galerii Architektury SARP. 17 lipca w godzinach 15:00-19:00 odbędzie się finisaż połączony z warsztatami fotograficznymi.
(...)Technologiczne możliwości nie każą architektom wyrzucać swoich projektów do kosza, ale pozwalają je wykonać. Utopijność została zakwalifikowana jako jeden z dostępnych i możliwych segmentów kultury, zaakceptowana i możliwa. Być może nawet jej tak nie nazywamy.
Nadal silna jest potrzeba kreowania własnej przestrzeni, tak by nie poddawała się sformatowanej rzeczywistości. To zagarnianie dla siebie takiego miejsca, którego nie możemy mieć na zawsze, na własność. Według utopijnych zasad nie musimy budować realnie naszej pustelni. Projektujemy ją, nie dotykając papieru i ołówka, czy raczej myszki i Autocada. Narzędziem pracy staje się obiektyw, który wycelowany w pożądane miejsce, "buduje" naszą przestrzeń. Co jest poza kadrem nas nie interesuje, ponieważ nie chcemy rozczarowań. Pozbawiamy więc architekturę rozsądku, logiki, pragmatyzmu i stwarzamy ją od nowa, oswajając dla nas samych. Dzięki temu uciekamy przed zwykłością i przeciętnością, wykrawając fragment świata, który jest tylko nasz.
To miejsce jest rodzajem pustelni, czegoś co istnieje i nie istnieje jednocześnie. To także refleks przestrzeni wewnętrznej, która żyje wewnątrz nas. Powstały z potrzeby stworzenia alternatywnego świata, chociażby chwilowego, płaskiego, pojedynczego, ale należącego do nas, który potrafiliśmy zawłaszczyć dla siebie przez fotografię - pisze Aleksandra Jach - historyk sztuki.
Mateusz Torbus - ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu. Od roku 2001 pracuje jako fotograf. W latach 2001-2002 był związany z wrocławskim Ośrodkiem Postaw Twórczych. W latach 2002-05 mieszkał w Australii, gdzie współpracował z Australian Center for Photography. Od 2009 studiuje fotografię w ITF w Opavie. Współtwórca Farmy sztuki - niezależnej platformy współpracy artystów i kuratorów. Mieszka i pracuje w Krakowie. Prace Mateusza tworzą spójne cykle, w których nadrzędna jest subiektywność spojrzenia. Pozwala mu to zauważać i utrwalać obrazy, które zwykle umykają naszej uwadze. Skupienie i wrażliwość estetyczna to przewodnicy, za którymi podąża wykorzystując możliwości jakie stwarza fotografia.
Mateusz TorbusHermitage/ Pustelnia
Termin: do 18.07.2010
Finisaż połączony z warsztatami fotograficznymi: 17.07, godz. 15:00-19:00
Galeria Architektury SARP
ul. Dyrekcyjna 9
Katowice