Fotografie z życia codziennego lesbijek w Poznaniu

Autor: Marcin Grabowiecki

26 Marzec 2010
Artykuł na: 4-5 minut
W swoim projekcie zatytułowanym "Margines odmienności" Hanna Jarząbek opowiada o lesbijkach żyjących w Polsce. Pomysł pojawił się jako reakcja na język homofobii, który powracająca z zagranicy autorka dostrzegła w polskich mediach. Wernisaż w środę, 31 marca w poznańskiej Galerii 2piR.
fot. Hanna Jarząbek

"Lesbijki" to pierwszy poważny projekt Hanny Jarząbek. Pomysł pojawił się w 2008 roku, kiedy autorka przyjechała do Polski po długiej nieobecności. Była zszokowana językiem homofobii w mediach i wśród polityków. Szczególnie uderzyło ją to, że występuje on na poziomie oficjalnym. Ten szok okazał się dla niej dopingiem, żeby zrobić coś o Polsce. Nie zamierzałam robić reportażu tylko o lesbijkach, ale ostatecznie zgłosiły się i zaakceptowały temat same dziewczyny. A potem zorientowałam się, że na ogół w Polsce mówi się o wiele więcej o gejach niż o lesbijkach, co zresztą potwierdzały same dziewczyny. Są chyba na drugim planie, mniej widoczne - zauważa Jarząbek.

Chętnych do do wzięcia udziału w zdjęciach szukała poprzez ogłoszenia na portalach homoseksualnych. Wysyłała również projekt do stowarzyszeń. Parę osób się odezwało, parę zrezygnowało, bo dla mnie jedyne kryterium stanowiła zgoda na jak najszerszą publikację. Mówiłam na wstępie, że chcę to pokazywać wszędzie, gdzie tylko będę mogła. W efekcie końcowym w pierwszej fazie pozostało 9 par.

fot. Hanna Jarząbek

Pewien doświadczony fotoreportażysta powiedział: "Postawić sobie za cel sfotografowanie życia codziennego lesbijek, to postawić siebie samego przed ścianą". Co ma być innego w codzienności lesbijek? Jej proza nie różni się niczym od prozy heteroseksualnej: ranne wstawanie, przeciąganie, zabiegi przed lustrem, kuchnia, trochę czułości, gazeta, praca, kuchnia, rozmowy, popołudniowy spacer, spotkanie ze znajomymi. Czasem może być tu i dziecko, czasem rodzice. Kot, pies, jak to w domu. Nudna zwyczajność. Tak, no i są dwie dziewczyny, w wannie i w łóżku też. Ale to przecież sfera intymna - co komu do tego? - pyta retorycznie kuratorka wystawy - Monika Piotrowska.

Zdaniem jednej z najbardziej wpływowych postaci amerykańskiej fotografii dokumentalnej (Roya Strykera), zdjęcia zawsze powinny stawiać jakieś pytania. Fotografie codzienności lesbijek Hanki Jarząbek obrastają pytaniami dalej i dalej, wciągając w dyskurs społeczny, daleko wykraczający poza ich temat właściwy.

Otwarcie wystawy Hanny Jarząbek "Margines odmienności" odbędzie się w środę, 31 marca o godz. 18:00 w Galerii 2piR w Poznaniu.

Reportaż można zobaczyć również w najnowszym numerze magazynu "5 klatek", o którym pisaliśmy niedawno.

fot. Hanna Jarząbek

Hanna Jarząbek, ur. 1976 w Brzegu. Z wykształcenia politolog. Studiowała w Genewie, gdzie żyła ponad 13 lat. Obecnie mieszka w Barcelonie. Fotografią zaczęła zajmować się w trakcie studiów, podczas wyjazdów. Pierwszy większy materiał, lecz ciągle na prywatny użytek, zrobiła w 2000 r. na Filipinach, po przejściu tajfunu, który przesunął wysypiska śmieci pod Manilą, grzebiąc wielu ludzi, żyjących na tych wyspiskach. Po 3 latach przerwy trzykrotnie jeździła do Strefy Gazy (ostatni raz na 3 miesiące), gdzie zbierała materiał do pracy magisterskiej o kolonizacji ziem w Palestynie i pracowała jako wolontariuszka w centrum rehabilitacji dla dzieci. Stworzyła tam dokumentację codziennego życia oczami dzieci, połączoną ze zdjęciami typowo wojennymi. Tylko fotografią zajmuje się od 3-4 lat.

Hanna JarząbekMargines odmienności

Wernisaż: 31.03, godz. 18:00

Galeria 2piR
WSNHiD
ul. gen. T. Kutrzeby 10
Poznań

fot. Hanna Jarząbek
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj