Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Kilkadziesiąt dojmująco szczerych, reporterskich portretów największych osobowości polskiego teatru i filmu. Część osób sportretowanych już odeszła, jak Gustaw Holoubek, Wieńczysław Gliński, Zbigniew Zapasiewicz, Hanka Bielicka..
Ludzie ze sceny bez sceny - ich życiowej podstawy czy podstawowego życia. Odarci ze sceny, ale nie odarci z życia. Mniej lub bardziej dogasający, ale do końca emanujący ogromną indywidualnością - tą, którą w młodej generacji aktorów zabiła komercja. Z twarzy i gestów starych aktorów można czytać historię ich przeżyć, doznań, ciężkiej pracy nad warsztatem, nad duchowością, nad doskonałością przekazu i kontaktu z widzem. Narzuca się myśl, że to są aktorzy prawdziwi. Choćby z racji swoich dokonań zasługują na pamięć.
Przy masowym braku akceptacji dla ludzi starych, oni stanowią zadziwiający, masowy wyjątek: są społecznie akceptowani. To triumf ich "pieśni na wyjście".
Witold Krassowski triumfuje nie mniej - na wejściu. Wchodząc w ich schyłek łapie największych mistrzów gestu i mimiki, gdy wychodzą z roli. Gdy są sobą. Tylko. Albo aż - pisze Monika Piotrowska - kurator wystawy.
Witold Krassowski, ur. 1956. Od 30 lat zajmuje się reportażem i fotografią społeczną. Laureat i juror World Press Photo. Publikował m.in. w Liberation, Time, Der Spiegel, Stern, Focus, New York Times, The Observer, The Independent Magazine, Reportage, New Yorker, Forbes, Fortune. Jest fotografem intelektualistą, który potrafi odrzucić intelektualny bagaż, robiąc zdjęcia, a bezlitośnie z niego skorzystać, gdy się odzywa. Skończył romanistykę, studiował na Uniwersytecie Warszawskim i Sorbonie. Rok temu doktoryzował się na Wydziale Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Pracę fotografa zaczął w tygodnikach "Ład" i "Przegląd Katolicki" (1981-86), od 1988 r. był współpracownikiem The Independent Magazine w Londynie, związanym także z tamtejszą agencją Network Photographers. W 1999 r. zasiadał w jury World Press Photo, w 2006 był wykładowcą World Press Photo Masterclass. W 2007 r. wykładał w Bangladeszu (szkoła Pahsala, Dhaka), obecnie uczy studentów w warszawskiej ASP na Wydziale Sztuki Mediów. Jego zdjęcia ukazały się w albumach "Visages de l'Est" (Paris, Nathan Images, 1999) i "Powidoki z Polski" (Warszawa, EKPictures, 2009).
Witold KrassowskiPieśń na wyjście. Ostatni mistrzowie sceny
Termin: do 30.12.2010
Galeria 2piR
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
ul. gen. T. Kutrzeby 10
Poznań