Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Poniżej zamieszczamy tekst towarzyszący wystawie:
Fotografie wykonane zostały na ulicach Londynu pod koniec 2006 roku na angielskich filmach Ilford. Odbitki zostały wykonane na papierze chloro-bromowosrebrowym produkcji angielskiej i wywołane w odczynniku lithowym. Również ten zabieg przenosi odbiorcę w fotograficzną przeszłość.
Dzięki jego zastosowaniu następuje zabarwienie sepiowo-brązowe papieru oraz zagęszczenie ziaren srebra w ciemnych partiach. Cały proces został wykonany wg starych zasad rzemieślniczych. Jest to czysta fotografia na papierze. Bez nowoczesnego skanowania i wydruków.
Pierwszy kontakt z tymi fotografiami przenosi nas o około 100 lat wcześniej. Mamy wrażenie swoistej pętli czasowej zaciskającej się na naszych przyzwyczajeniach wizualnych. Autor zadaje pytania o charakter fotografii dokumentalnej jako sztuki oraz sposób dokumentalnego opisania świata.
Przeszłość jest nieodłączną towarzyszką naszych poczynań: w nas (przeżycia z dzieciństwa i młodości) jak i obok nas w formie architektury, wydarzeń czy nawet przekazów. Równie ważnym aspektem projektu jest wskazanie na współzależność fotografii i tekstu. Często nie jesteśmy w stanie określić ani miejsca ani czasu wydarzenia - dopiero opisując je uświadamiamy sobie te zależności. Wiele opisów musimy poddać analizie, prowadzącej do demistyfikacji tego co nastąpiło.
Marek Poźniak urodził się w 1960 roku. Studiował na Wyższym Studium Fotografii ZPAF i MKiS w Warszawie. Od kilkunastu lat mieszka na stałe w Berlinie. Oprócz fotografią zajmuje się również grafiką i typografią komputerową. Jest autorem kilku publikacji o charakterze fotograficznym. Jego zdjęcia ilustrowały również książki poetyckie kilku autorów. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych oraz udział w wielu wystawach zbiorowych.
Wystawa Przeszłość współcześnie: Londyn Marka Poźniaka prezentowana jest w dniach 13 - 28 Lutego 2007 w Galerii 2piR w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10) w Poznaniu.