Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Jak czytamy w informacji organizatorów, artystka odnosi się w swojej pracy do przełomowych wydarzeń rewolty francuskiej z roku 1968. Ostrzega przed pomijaniem głosu społeczeństw i jednostek w debacie publicznej. Zwraca uwagę, że w czasach ekonomicznego chaosu, ekspansji i terroru mediów, problem wolności jednostki staje się na nowo aktualny i bardzo ważny.
Marta Deskur: Sieczka manipulowanych informacji, doprowadza społeczeństwo do tworzenia teorii spiskowych i wpadania w stan ogólnej psychozy i przygnębienia. Począwszy od katastrofy z 11 września, po niekończące się wojny aż do dzisiejszego wielkiego kryzysu. Niechęć do społeczeństwa rozwydrzonej konsumpcji i do sztuki "elitarnej", do literatury reklamowanej medialnie, masowej rozrywki, coraz potężniejszej telewizji, zmielonego na sieczkę przez żurnalistów języka, zdaje się być ciągle żywa.
Elementem wernisażu będzie performance muzyczny: Marc Krzy "IL MANIFESTO" (wiolonczela elektryczna). Utrzymany w stylu nois urban music utwór inspirowany instalacją Marty Deskur, wykonywany przez Marc Krzy wykorzystuje w warstwie dźwiękowej fragmenty narracji kontestujących manifestów. Utwór składa się z kilku rozdziałów, których tytuły zaczerpnięte zostały m.in. ze sloganów paryskiej rewolty Maja' 68 i pism Czerwonych Brygad.
Kuratorką wystawy jest Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.
Marta Deskur (ur. 1962, Kraków) mieszka i pracuje w Paryżu i w Krakowie, jest absolwentką francuskich szkół artystycznych. W latach 1983-88 studiowała w Ecole des Beaux-Art, w Aix-en-Provence (Francja). Początkowo realizowała prace malarskie. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczęła prace na obszarze wideo i fotografii. Jest autorką instalacji, w których wykorzystuje przezroczystość fotograficznego tworzywa. Zrealizowała m.in. projekty: Marta Deskur. Rodzina (CSW Łaźnia 2000), Nowe Jeruzalem (Galeria Starmach 2007), Dziewice (Galeria Potocka, 2002), Fanshon (Le Guern, 2004). Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie, Museum Bochum (Niemcy), Sonje Museum of Contemporary Arts Collection (Korea), Galerii "Potocka" w Krakowie, Galerii Arsenał w Białymstoku.
Wystawa Marty Deskur jest częścią cyklu "Feminoteka", prezentującego współczesne postawy artystek, wykorzystujących w swojej twórczości fotografię. W ramach cyklu pokazane zostaną realizacje autorstwa Anastasi Cazabone (USA/ Niemcy), Jacqueline Livingstone (USA), Alicji Karskiej & Aleksandry Went, Hanny Nowickiej, Patrycji Orzechowskiej.
Gdańska Galeria Fotografii inauguruje nowy rozdział swojej działalności. Ma być miejscem, w którym przezentowane będą wystawy sztuki współczesnej, zorientowanej na aktualną tematykę i posługującej się szerszymi niż fotografia środkami wyrazu.
Marta Deskur - ZABRANIA SIĘ ZABRANIAĆ
Wernisaż: 28.02.2009 godz. 18.00
Termin: 28.02.2009 - 29.03.2009
Galeria czynna: wtorek-niedziela 11-17
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Gdańska Galeria Fotografii
Oddział Sztuki Współczesnej
ul. Grobla I, 3/5
80-834 Gdańsk