Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Fundacj PSF Centrum Kobiet obecnie realizuje projekt "Różne. Wolne. Równe. Kampania antydyskryminacyjna", którego celem jest zwrócenie społeczeństwa na różne aspekty dyskryminacji kobiet. Organizatorzy, aby nadać większy rozgłos kampani postanowili zorganizować wystawę fotografii, do której zaprosili znane fotografki: Violę Kuś, Katarzynę Majak, Annę Nizio i Basię Sokołowską. Decyzję wyboru tematu, obiektu fotografii, formy prezentacji, pozostawiono autorką. Każda z nich w swoich projektach pokazuje osobistą wizję dyskryminacji kobiet.
O projekcie napisała Anna Wolska:
W historii sztuki kobieta jako autorka pojawia się dość rzadko. Od czasów starożytnych idoli kobieta była obiektem męskiej fascynacji, uosobieniem płodności i domowego ogniska. Wertując albumy, katalogi i opracowania historyczne nie znajdziemy w czasach średniowiecznych rzeźbiarek, malarek, choć wiemy, że przepisywaniem i iluminowaniem ksiąg w żeńskich zakonach zajmowały się również kobiety. Pierwszą znaną europejską artystką, która została przyjęta do Akademii Sztuki była żyjąca u progu XVII i XVIII wieku malarka Artemisia Gentileschi. W ciągu kolejnych 300 lat zmieniło się bardzo wiele w statusie i roli kobiet w społeczeństwie - w tym również i w sztuce. W XX wieku pojawia się pojęcie feminizmu. Sztuka feministyczna nie miała być nowym stylem, czy odłamem, ale częścią szerszego ruchu feministycznego.
Pierwszymi polskimi autorkami, które wykorzystując fotografię jako materiał do artystycznej wypowiedzi, kreowały nowy obraz "kobiecej rzeczywistości" były w latach 70ątych Ewa Partum i Natalia Lach Lachowicz. Równolegle tworzyły swoje rzeźbiarskie realizacje - Alina Szapocznikow, Maria Pińska Bereś, Barbara Falender. Czym więc różni się sztuka feministyczna od tzw. oficjalnego obiegu sztuki? Można wymienić bardzo wiele określeń i synonimów, które opisują to zjawisko, zasadniczym jednak wątkiem jest prezentacja odmiennego wizerunku kobiety, który nie jest kulturową kalką czy też przeniesieniem stereotypów.
O czym jest nasza wystawa? To projekt składający się z krótkich odrębnych realizacji czterech autorek - Basi Sokołowskiej, Violi Kuś, Anny Nizio i Kasi Majak.