Ostatnia droga księdza Jerzego Popiełuszki w fotografii Artura Radeckiego

Autor: Marta Sinior

15 Listopad 2007
Artykuł na: 4-5 minut
2 listopada 1984 roku kilkutysięczny tłum mieszkańców Białegostoku na wieść o przywiezieniu do Zakładu Medycyny Sądowej ciała ks. Jerzego przybył licznie, by pożegnać "kapłana Solidarności". Wystawę fotografii Artura Radeckiego, stanowiącą unikalny zapis tamtych wydarzeń będzie można oglądać od 18 listopada 2007 roku na placu przy pomniku poświęconym ks. Jerzemu Popiełuszce w Białymstoku.

Artur Radecki urodził się w 1963 roku w Białymstoku. Fotografuje amatorsko od czasów szkoły podstawowej. Po ukończeniu Politechniki Białostockiej prowadził firmę, która funkcjonowała w branży motoryzacyjnej, potem GSM. 5 lat temu Artur Radecki wrócił do swojej pasji i prowadzi Laboratorium Fotograficzne Foto Futura na ul. Legionowej 28 w Białymstoku.

Informację o planowanym na 2 listopada terminie wyprowadzenia zwłok śp. księdza Jerzego Popiełuszko z prosektorium przekazała mi moja mama, która w tym czasie była zaangażowana w działalność opozycyjną. - wspomina autor fotografii, Artur Radecki - Pojechałem na ul. Podedwornego (obecnie Waszyngtona). Początkowo, ze względu na dużą obecność służb mundurowych obawiałem się otwarcie fotografować, wszedłem do bloku, który znajdował się naprzeciwko prosektorium i zapukałem do przypadkowego mieszkania. Otworzyła mi starsza kobieta, która zgodziła się, bym fotografował z jej balkonu. Pierwsze zdjęcia wykonałem zza jej pleców. Potem, w miarę jak przybywało ludzi, przeszedłem przez ogrodzenie na teren szpitala. W pewnym momencie zobaczyłem przez pobliskie okno, że jest tam składane do trumny ciało księdza Jerzego. Wykonałem kilka zdjęć przez szybę, zanim zasłonięto żaluzje. Ze względu na rosnący tłum wszedłem na daszek nad wejściem do prosektorium i stamtąd sfotografowałem moment wyniesienia trumny. Potem trumna płynęła jakby na tłumem w kierunku ogrodzenia gdzie czekał karawan, wśród podniesionych rąk z palcami ułożonymi w formie litery V i śpiewu "Boże, coś Polskę".

Kondukt pogrzebowy udał się poprzez ulice Białegostoku w kierunku Warszawy, a ja z mamą wyjechaliśmy na rogatki Białegostoku, by tam pożegnać ks. Jerzego. Ostatnie zdjęcie wykonałem, gdy kondukt wyłaniał się z mgły. Kątem oka zobaczyłem, że pojawia mi się coś w kadrze, okazało się, że to ręka mojej mamy wyciągnięta w kształcie litery V. Dzięki temu ostatni kadr urósł dla mnie do rangi symbolu.

Zdjęcia kolportowałem anonimowo na późniejszych uroczystościach żałobnych w Suchowoli do momentu, gdy osobnik w cywilu próbował mnie wylegitymować. Potem negatywy schowałem na tyle głęboko, że odnalazłem je dopiero po 20 latach. Zdjęcia przekazałem Kurii Biskupiej i prawdopodobnie kanałami kościelnymi wydostały się poza "żelazną kurtynę", gdyż widziałem je potem w kilku programach zagranicznych telewizji.
- Artur Radecki

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego Metropolity Białostockiego.

Wystawa Ostatnia droga księdza Jerzego Popiełuszki w fotografii Artura Radeckiego

otwarcie wystawy: 18 listopada 2007 godzina 14
Fotografie prezentowane będą przez miesiąc.

Miejsce: Plac przy pomniku poświęconym ks. Jerzemu Popiełuszce przed Zakładem Medycyny Sądowej AMB
ul. Waszyngtona 13, Białystok

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Na rezydencji artystycznej w poznańskim Pix.House gości dokumentalistka, laureatka World Press Photo Anna Bedyńska. Wystawa Forever Mine porusza zaskakujący problem Japońskiego wymiaru...
8
„Zabić biel. Fotografia poza realizmem” - wystawa fotografii eksperymentalnej w FAF
„Zabić biel. Fotografia poza realizmem” - wystawa fotografii eksperymentalnej w FAF
Czy fotografia może odrzucić figurację i uwolnić się od rygoru dokumentalnej rejestracji? Wystawa "Zabić biel. Fotografia poza realizmem" przedstawia zwrot ku abstrakcji i pustce...
6
„Zniknij nad Wisłą” - pierwsza duża retrospektywa Konrada Pustoły
„Zniknij nad Wisłą” - pierwsza duża retrospektywa Konrada Pustoły
Od dziś w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie będzie można oglądać pierwszą przekrojową prezentację twórczości Konrada Pustoły (1975–2015), jednego z najciekawszych fotografów...
12