Ostatnia droga księdza Jerzego Popiełuszki w fotografii Artura Radeckiego

Autor: Marta Sinior

15 Listopad 2007
Artykuł na: 4-5 minut
2 listopada 1984 roku kilkutysięczny tłum mieszkańców Białegostoku na wieść o przywiezieniu do Zakładu Medycyny Sądowej ciała ks. Jerzego przybył licznie, by pożegnać "kapłana Solidarności". Wystawę fotografii Artura Radeckiego, stanowiącą unikalny zapis tamtych wydarzeń będzie można oglądać od 18 listopada 2007 roku na placu przy pomniku poświęconym ks. Jerzemu Popiełuszce w Białymstoku.

Artur Radecki urodził się w 1963 roku w Białymstoku. Fotografuje amatorsko od czasów szkoły podstawowej. Po ukończeniu Politechniki Białostockiej prowadził firmę, która funkcjonowała w branży motoryzacyjnej, potem GSM. 5 lat temu Artur Radecki wrócił do swojej pasji i prowadzi Laboratorium Fotograficzne Foto Futura na ul. Legionowej 28 w Białymstoku.

Informację o planowanym na 2 listopada terminie wyprowadzenia zwłok śp. księdza Jerzego Popiełuszko z prosektorium przekazała mi moja mama, która w tym czasie była zaangażowana w działalność opozycyjną. - wspomina autor fotografii, Artur Radecki - Pojechałem na ul. Podedwornego (obecnie Waszyngtona). Początkowo, ze względu na dużą obecność służb mundurowych obawiałem się otwarcie fotografować, wszedłem do bloku, który znajdował się naprzeciwko prosektorium i zapukałem do przypadkowego mieszkania. Otworzyła mi starsza kobieta, która zgodziła się, bym fotografował z jej balkonu. Pierwsze zdjęcia wykonałem zza jej pleców. Potem, w miarę jak przybywało ludzi, przeszedłem przez ogrodzenie na teren szpitala. W pewnym momencie zobaczyłem przez pobliskie okno, że jest tam składane do trumny ciało księdza Jerzego. Wykonałem kilka zdjęć przez szybę, zanim zasłonięto żaluzje. Ze względu na rosnący tłum wszedłem na daszek nad wejściem do prosektorium i stamtąd sfotografowałem moment wyniesienia trumny. Potem trumna płynęła jakby na tłumem w kierunku ogrodzenia gdzie czekał karawan, wśród podniesionych rąk z palcami ułożonymi w formie litery V i śpiewu "Boże, coś Polskę".

Kondukt pogrzebowy udał się poprzez ulice Białegostoku w kierunku Warszawy, a ja z mamą wyjechaliśmy na rogatki Białegostoku, by tam pożegnać ks. Jerzego. Ostatnie zdjęcie wykonałem, gdy kondukt wyłaniał się z mgły. Kątem oka zobaczyłem, że pojawia mi się coś w kadrze, okazało się, że to ręka mojej mamy wyciągnięta w kształcie litery V. Dzięki temu ostatni kadr urósł dla mnie do rangi symbolu.

Zdjęcia kolportowałem anonimowo na późniejszych uroczystościach żałobnych w Suchowoli do momentu, gdy osobnik w cywilu próbował mnie wylegitymować. Potem negatywy schowałem na tyle głęboko, że odnalazłem je dopiero po 20 latach. Zdjęcia przekazałem Kurii Biskupiej i prawdopodobnie kanałami kościelnymi wydostały się poza "żelazną kurtynę", gdyż widziałem je potem w kilku programach zagranicznych telewizji.
- Artur Radecki

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego Metropolity Białostockiego.

Wystawa Ostatnia droga księdza Jerzego Popiełuszki w fotografii Artura Radeckiego

otwarcie wystawy: 18 listopada 2007 godzina 14
Fotografie prezentowane będą przez miesiąc.

Miejsce: Plac przy pomniku poświęconym ks. Jerzemu Popiełuszce przed Zakładem Medycyny Sądowej AMB
ul. Waszyngtona 13, Białystok

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj