Akcesoria
Black November w Next77 - promocje na sprzęt foto-wideo przez cały miesiąc
W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się blisko tysiąc obrazów fotograficznych autorstwa Jana Bułhaka oraz cenne albumy komponowane przez artystę, który dzięki swej imponującej aktywności, wywarł największy wpływ na polską fotografię I połowy XX w. Jego fotografie cechuje charakterystyczna dla postawy piktorialnej staranna kompozycja zgodna z zasadami właściwymi sztukom plastycznym, harmonia światłocienia, stopniowanie planów i walorów, miękkość rysunku. Wiele mniej znanych fotografii mistrza dowodzi, że nieobce były mu także zasady nowej rzeczowości, z którą to postawą artystyczną polemizował na gruncie teorii, ale w praktyce najwyraźniej od niej nie stronił. Zasługą artysty pozostało utrwalenie znaczenia fotografiki jako dyscypliny artystycznej i wprowadzenie jej na trwałe do kultury narodowej.
Jan Bułhak (1876-1950) należy do grona najwybitniejszych artystów XX wieku. Fotografik, teoretyk sztuki, pedagog oraz organizator życia fotograficznego w Polsce. Fotografował na terenie całej Polski tworząc przed wybuchem II wojny światowej wielotysięczną serię Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka, a po zakończeniu wojny realizował nowy "zbiór krajoznawczy" Polska w fotogramach Jana Bułhaka i Syna. Fotograficznie zadebiutował w 1908 roku, a dwa lata później jego fotografie opublikowało berlińskie pismo Photographische Mitteilungen. W 1911 prace Bułhaka zostały nagrodzone na międzynarodowych konkursach fotograficznych w Brukseli i Antwerpii. której celem miało być zobrazowanie narodowego dziedzictwa kulturowego przez połączenie w obrazie fotograficznym piękna i wiedzy. W 1927 Bułhak założył Fotoklub Wileński, w 1930 Fotoklub Polski, a w 1946 podjął wraz z Leonardem Sempolińskim działania na rzecz utworzenia Związku Fotografików Polskich i Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1946 roku jako pierwszy artysta fotografik zaprezentował w Muzeum Narodowym w Warszawie indywidualną wystawę zdjęć zatytułowaną Ruiny Warszawy.
Swoje poglądy przedstawił w książkach Estetyka światła (1936,) Bromografika (1933,) Fotografia ojczysta (1951.) Fotografie publikował zarówno w albumach z oryginalnymi pozytywami jak i w formie ilustracji drukowanych oraz pocztówek.
Jan Bułhak zmarł w Giżycku podczas ostatniej swojej wyprawy po kraju z aparatem fotograficznym w 1951 roku.
Przy organizacji wystawy współpracowały i zbiorów swoich użyczyły:
Biblioteka Narodowa, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Rodzina Jana Bułhaka, Rodzina Ferdynanda Ruszczyca, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Zamek Królewski na Wawelu oraz Związek Polskich Artystów Fotografików] Lietuvos Dailes Muziejus, Vilnius / Litewskie Muzeum Sztuk Pięknych w Wilnie, Litwa Nacionalinis M.K. Čiurlionio Dailés Muziejus, Kaunas, Lietuva / Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych M.K. Čiurlionisa w Kownie, Litwa, Staatliche Museen zu Berlin, Kunstbibliothek, BRD / Państwowe Muzea w Berlinie, Biblioteka Dzieł Sztuki, RFN, Vilniaus Dailés Akademija, Vilnius, Lietuva / Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie, Litwa]
Komisarzem wystawy jest Małgorzata Plater-Zyberk.
Wystawa Jan Bułhak (1876 - 1950). Fotografik prezentowana będzie w dniach 15 grudnia 2006 - 4 luty 2007 w Muzeum Narodowym przy Alejach Jerozolimskich 3 w Warszawie.