Druga odsłona cyklu wystaw "NIE? Oczywiste! [2.2]"

Autor: Marta Sinior

17 Listopad 2006
Artykuł na: 4-5 minut
PraCoVnia - art club na warszawskim Żoliborzu zaprasza na drugą prezentację z cyklu "NIE? Oczywiste! [2]". Tym razem będzie można zobaczyć cykl fotografii Kamili Siwińskiej "Atributes", "Ołtarz jaźni" Kamili Rosińskiej oraz realizację projektu "Wojna Domowa" Jennifer Ramme. Wernisaż odbędzie się w najbliższą środę, 22 listopada 2006 roku.

W zestawieniu z poprzednią wystawą z tego cyklu (Anna Boguska i Anna Szklarzewicz) widzimy, że młode artystki zdecydowanie wiedzą co chcą powiedzieć nam - widzom. - czytamy w tekście kuratora galerii Włodka Kierusa - Wszystkie autorki reprezentują bardzo kobiece podejście do sztuki - nie wystarcza im produkowanie estetycznych wytworów - idą dalej... Ramme eksploruje przestrzenie na pierwszy rzut oka bliższe feministkom - ale tak naprawdę po prostu społeczne - "Wojna toczy się nieustannie...". Rosińska skłania się ku wątkom jungowskim - próba odzyskania "zdolności asymilowania niesionych przez obrazy i symbole, życiodajnych znaczeń". Z kolei Siwińska zajmuje się atrybutami ciała - komunikacją pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem - "pomostem pomiędzy światem idei a światem materii".

Zgromadzone na wystawie prace reprezentują wiele różnych sposobów myślenia o człowieku, o ciele, o wnętrzu, o wszystkim co kobiece...Oglądanie tych prac może rozbudzić umysł, otworzyć oczy na "sprawy życia i śmierci" ale też może rozbawić... Zapraszamy!
- Włodek Kierus

Atributes

Tajemnicą świata jest to, co widoczne...

Oscar Wilde

fot. Kamila Siwińska "Atributes"

Powierzchnia kontaktu między zewnętrzem a wewnętrznością, czyli błona, skóra, powłoka, jest miejscem wymiany, przystosowania, miejscem prezentacji uchwytnych sygnałów. To, co w tym przypadku jest dane wewnątrz istnieje również na zewnątrz. Zjawisko, bowiem nie objawia niczego, co nie tkwiłoby w jego esencji i nie ma niczego w jego istocie, co by się nie przejawiało.
Jeśli więc atrybut uzewnętrznia, materializuje cechy postaci, jest on pomostem pomiędzy światem idei a światem materii. Obraz ciała jest, więc widocznym kształtem intencji.
Same postacie są do swojej ekspresji zewnętrznej tak mocno przyzwyczajone, że to kostium ów wraz z całym arsenałem atrybutów bierze ową postać w swoją moc. Kreacja staje się pułapką i cała machina wre. Gdyż w wykreowanym wizerunku, choćby był najpłytszy, można się utopić. Wystawia on na sprzedaż chęć wyrwania się płaskości w trójwymiar; chęć zamiany ikony w dotykalną prezentację.
- Kamila Siwińska

Cykl Atributes Kamili Siwińskiej został zrealizowany w Pracowni Fotografii Reklamowej (Zaoczne Studium Fotografii ASP Poznań) pod opieką profesora Andrzeja Florkowskiego.

Wojna domowa

fot. Jennifer Ramme "Wojna domowa"

Wojna toczy się nieustannie. Czy to w relacji jednostek, czy w państwa i jednostek, a nawet państw i państw.
Firma GOS stara się odpowiedzieć na najważniejsze potrzeby społeczne i wprowadza innowacyjne technologie, mające na celu poprawę owych relacji, a zarazem wie jak zwiększyć wydajność i polepszyć samopoczucie. Dla GOS liczy się człowiek!
-Jennifer Ramme

Projekt Wojna domowa powstał w Pracowni Klasycznych Tematów Fotograficznych (Zaoczne Studium Fotografii ASP Poznań) pod opieką profesora Piotra Wołyńskiego.

Ołtarz jaźni

fot. Kamila Rosińska "Ołtarz jaźni"

Punktem wyjścia dla pracy jest teza C.G. Junga mówiąca, że poczucie zagubienia i oddzielenia od świata człowieka współczesnego ma źródło w utraceniu przez niego kontaktu ze swoją nieświadomością, który jest warunkiem uczestnictwa w duchowym dziedzictwie ludzkości, a przez to poczucia więzi ze światem i pełni życia. Językiem nieświadomości są obrazy i symbole. Według Junga człowiek współczesny zatracił - zupełnie lub w ogromnym stopniu - zdolność asymilowania niesionych przez nie, życiodajnych znaczeń.

Moja praca, poprzez użycie uniwersalnych symboli osiągania pełni, wzrostu i uzdrawiania jest próbą nawiązania dialogu z moim własnym jestestwem.

Jaźń, pełna integracja wszystkich świadomych i nieświadomych treści psychiki, to stan określany także jako "bóg w nas", pełnia. Ponieważ w tym sensie jaźń jest krańcem naszego poznania oraz tym, co niepoznawalne, zawiera w sobie wszelki potencjał naszego wzrostu i osiągnięcia poczucia pełni, jest też więc jako taka świętością. Stąd słowo "ołtarz" w tytule, miejsce ofiary, działań, mających na celu przekroczenie bieżącej kondycji.
- Kamila Rosińska

Praca Ołtarz jaźni powstała w Pracowni Klasycznych Tematów Fotograficznych (Zaoczne Studium Fotografii ASP Poznań) pod opieką profesora Piotra Wołyńskiego.

Wernisaż wystawy NIE? Oczywiste! [2.2] odbędzie się 22 listopada 2006 roku o godzinie 19 w praCoVnii - art club mieszczącym się przy ulicy Popiełuszki 16 w Warszawie. Dyplomy prezentowane będą do końca grudnia 2006.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza na wystawę klasyka współczesnej fotografii dokumentalnej, który od dziesięcioleci dokumentuje południe USA.
6
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie Paweł Żak, artysta fotografik, autor kilkudziesięciu wystaw i wykładowca. Start 21...
5
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Już tylko dwa tygodnie pozostały do zakończenia promocji Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl. Robiąc zakupy do końca stycznia można otrzymać zwrot do 2200 zł na wybrane aparaty i...
9
Powiązane artykuły