Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Josef Sudek był jednym z tych słynnych poetów kamery, którzy potrafili zaczarować najbardziej niepozorne i drobne fragmenty otaczającego świata. Takimi są jego cykle martwych natur, pejzaży z okolic Pragi czy z podmiejskich lasów. Takim magicznym miejscem stał się tez ogródek otaczający maleńką pracownię wcisniętą w podwórko czynszowych kamienic, temat najsłynniejszego cyklu, który także będzie można zobaczyć w Zachęcie.
Josef Sudek urodził się 17 marca 1896 w Kolínie nad Łabą. Fotografować zaczął już przed I wojną światową. W roku 1915 został powołany do wojska. W roku 1917 został ranny, w wyniku czego stracił prawą rękę. Po powrocie do Pragi zaczął intensywnie zajmować się amatorsko fotografią, natomiast w latach 1922-1924 uczył się zawodu fotografa w Państwowej Szkole Graficznej w Pradze (u prof. Karela Nováka). Był członkiem i założycielem Fotoklubu Praga (1922-1924) i Czeskiego Towarzystwa Fotograficznego (od 1924) - stowarzyszeń, które nie zgadzały się z tradycyjnym pojęciem fotografii. W roku 1927 otrzymał w Pradze pracownię, którą aż do śmierci dzielił ze swoją siostrą. Swoje rzemiosło oprócz portretów oparł o gatunki związane z nowoczesnym drukiem: reklamę, fotografie dzieł sztuki oraz fotografię topograficzną. Zmarł 15 września 1976 w Pradze.
Na wystawie znajdzie się ponad 100 zdjęć pochodzących z kolekcji Morawskiej Galerii w Brnie. Galeria Morawska posiada jeden z największych zbiorów fotografii Josefa Sudka (ponad 600 sztuk, w dużej części dar siostry artysty Boženy Sudkovej).
Kuratorami wystawy są: Karolina Lewandowska i Antonín Dufek (Galeria Morawska w Brnie)
Wystawa Josefa Sudka Dialog z ciszą. Fotografie 1940-1970 z kolekcji Morawskiej Galerii w Brnie prezentowana będzie od 20 czerwca do 27 sierpnia 2006 roku w warszawskiej Zachęcie przy Placu Małachowskiego 3.
Ekspozycja została zrealizowana we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie.
Więcej fotografii Josefa Sudka już wkrótce w galerii Fotopolis.pl.