Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Anita Andrzejewska tak mówi o swoich fotografiach:
Te fotografie nie opisują anatomii ani urody ciała. Fragmenty anonimowych postaci, ich twarze, ręce czy stopy wpisane w kadr, puste rekwizyty, części garderoby, zawieszone w przestrzeni tylko sugerują odniesienie do ciała jako takiego. Nie mówią nam nic o spotkanych ludziach. Są tylko śladami ich chwilowej obecności, nostalgiczną pamiątką napotkanego spojrzenia czy pochwyconego gestu drugiej osoby.
Ulotne obrazy przesuwają się przed oczami jak wyrywkowe klatki pamięci, zauważone i utrwalone w procesie fotografowania. Fakt zapisu tych kadrów skłania do poszukiwania znaczenia przypadkowych sytuacji i spotkań.
Anita Andrzejewska urodziła się w 1970 roku w Toruniu. W latach 1989-94 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1994 obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Andrzeja Pietscha oraz aneks w pracowni fotografii prof. Zbigniewa Łagockiego Cytaty. W 1997 roku przystąpiła do Związku Polskich Artystów Fotografików. Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana. Do głównych jej osiągnięć należy: 2003 - wyróżnienie honorowe w konkursie na projekt fotograficzny, Santa Fe Center for Visual Arts, USA; 2002 - stypendium Ministra Kultury w dziedzinie fotografii; 2001- I nagroda w konkursie ilustracji dziecięcej Pro-Bolonia, Warszawa; 1997 - nagroda regulaminowa Trzecie Triennale Grafiki Polskiej, Katowice; 1996 - druga nagroda w konkursie Grafika Roku, Kraków; 1995 - wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Fotografii Artystycznej Fotoforum'95. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Poza fotografią zajmuje się również projektowaniem książek oraz ilustracją dla dzieci.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej artystki: anitaandrzejewska.netlin.pl/
Wystawa zatytułowana Ślady obecności autorstwa Anity Andrzejewskiej prezentowana jest do 31 maja 2006 roku w Domu Historii Podgórza przy ulicy Limanowskiego 13 w Krakowie.
Ekspozycja prezentowana w ramach IV Krakowskiej Dekady Fotografii