Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Instytut Teatralny zaprasza na kolejną odsłonę warsztatów dla osób zainteresowanych fotografowaniem teatru. W ramach zajęć Master Class 10 wybranych osób zrealizuje projekty fotograficzne pod okiem doświadczonego fotografa Bartka Warzechy. Nabór trwa do 19 kwietnia.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na drugą odsłonę fotograficznych Warsztatów Mistrzowskich. Tym razem, w ramach X jubileuszowej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, poprowadzi je Bartek Warzecha – fotograf i twórca wizualny.
Formuła warsztatów zakłada 8 indywidualnych konsultacji z każdym z uczestników/uczestniczek, które odbywać się będą między majem a wrześniem 2024 roku. Zgłoszenia drogą elektroniczną przyjmowane są do 19 kwietnia.
Warsztaty skierowane są do osób pełnoletnich, posługujących się medium fotografii, pracujących z własnymi zdjęciami lub archiwaliami, chcących zrealizować autorski cykl lub projekt fotograficzny dotyczący współczesnego teatru. Organizatorzy zapraszają nie tylko osoby zawodowo zajmujące się fotografią, ale także studentów/studentki szkół artystycznych oraz osoby bez formalnego wykształcenia artystycznego.
Każdy z 10 uczestników/uczestniczek Master Class będzie pracował nad swoim projektem z tutorem – Bartkiem Warzechą. Przewidywanych jest 8 indywidualnych spotkań-konsultacji (możliwość pracy także w trybie online). Okres trwania warsztatów przypada na maj, czerwiec, i wrzesień 2024 roku, a ich celem jest powstanie 10 indywidualnych projektów/cykli fotograficznych, których główną osią tematyczną będzie współczesny teatr, zjawiska i procesy z nim związane.
„Poszukujemy nowych punktów widzenia i oryginalnych interpretacji. Jesteśmy otwarci na działania w ramach różnych kategorii fotograficznych: dokumentu, portretu, fotografii kreacyjnej, kolażu etc. W trakcie warsztatów nie będziemy zajmować się dokumentacją przebiegu spektakli teatralnych. Udział w master class jest bezpłatny.” - zachęcają organizatorzy
Z wybranych projektów zrealizowanych w ramach warsztatów, powstanie publikacja zaprojektowana przez Annę Nałęcką-Milach oraz wystawa zbiorowa.
Każdy uczestnik/uczestniczka podpisze z Instytutem Teatralnym umowę określającą warunki udziału w warsztatach oraz zakres udzielonej organizatorowi licencji do projektów, które powstaną w ramach warsztatów. Uczestnicy/uczestniczki zachowają prawa do fotografii i projektów.
Nabór uczestników/uczestniczek warsztatów odbędzie się w dwóch etapach. W pierwszym należy przesłać portfolio, które powinno składać się z 20 fotografii (mogą to być zdjęcia kreacyjne, portrety albo fotografie dokumentalne, ale bez dokumentacji spektakli teatralnych).
Organizatorzy proszą o przesłanie w mailu odnośnika do pobrania jednego folderu (IMIĘ_NAZWISKO) spakowanego zipem, zawierającego 20 plików JPG (portfolio) oraz dwa pliki tekstowe w formacie PDF (opis projektu i biogram). Spakowany folder można wysłać za pomocą jednego z darmowych portali do przesyłu danych: WeTransfer lub Filemail.
Drugim etapem naboru będą rozmowy wybranych osób z tutorem (online), które odbędą się w dniach 25-26 kwietnia 2024.
Lista uczestników warsztatów zostanie ogłoszona 30 kwietnia 2024.
Zgłoszenia należy kierować na adres koordynatorki KFT Joanny Biernackiej-Płoskiej: jbiernacka@instytut-teatralny.pl.
Więcej informacji o warsztatach na stronie instytut-teatralny.pl.
Fotograf i twórca wizualny, absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Autor sesji promocyjnych oraz fotografii do plakatów teatralnych i operowych. Jego pierwszy photobook „Bartek Warzecha / Przedstawienia” (wyd. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) otrzymał wyróżnienie w konkursie Grand Press Photo w kategorii Photo Book of the Year 2021 oraz w konkursie na Fotograficzną Publikację Roku 2021 za znakomite zwieńczenie wieloletniej pracy nad obserwacją i rozumieniem teatru, oraz za przełożenie tej wiedzy i obrazów w formę książki wciągającej widza w nowy/inny aspekt performatywności. Był tutorem programu Gaude Polonia oraz wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. Współpracuje z najważniejszymi instytucjami kultury w Polsce.