Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na pierwszą od 40 lat wystawę Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON. To blisko 70 zdjęć dokumentujących Śląsk na przełomie lat 70. i 80. XX wieku.
Tyski Klub Fotograficzny KRON Działał przy Zakładowym Domu Kultury „Teatr Mały” Fabryki Samochodów Małolitrażowych Bielsko-Biała Zakład nr 2 w Tychach w latach 1976–1983. Krótka i wymowna nazwa to pomysł Mieczysława Wielomskiego, założyciela Klubu - kron to szkło techniczne charakteryzujące się dużą przejrzystością, stosowane w mikroskopach, lornetkach, aparatach fotograficznych.
Członkowie tego kolektywu na przełomie lat 70. i 80. XX wieku dokumentowali Śląsk – kolonie robotnicze i familoki, często tuż przed wyburzeniem (Kaufhaus w Rudzie Śląskiej czy Martinschacht w Świętochłowicach), fotografowali hałdy i tereny przemysłowe (np. w Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Świętochłowicach i Zabrzu), ale też ludzi w tym krajobrazie. Nazywali siebie „młodymi gniewnymi”, silną inspirację czerpiąc z kina brytyjskiego nowej fali lat 60. XX wieku. Stali w kontrze do oficjalnych fotografii publikowanych w prasie. Ich zdjęcia wyróżniają się tematem, stylem i krytycyzmem. Mawiali, że Śląsk był ciemny, czarny, smolisty i takie też były ich fotografie.
fot. Mieczysław Wielomski, z wystawy Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983
Trzon grupy tworzyli: Michał Cała (ur. 1948), Tadeusz Kluba (ur. 1951), Krzysztof Pilecki (ur. 1958), Henryk Rączkowski (1952–2008), Mieczysław Wielomski (1948–2018) i Zbigniew Zalewski (ur. 1951). Wszyscy rozwinęli indywidualne kariery, jako członkowie ZPAF, fotoreporterzy, nauczyciele fotografii czy fotografowie krajoznawcy, dorobek grupy jednak, który odegrał w ich życiu twórczym rolę kluczową, przez lata pozostawał rozproszony i niezbadany. Grupa rozwiązała się 40 lat temu. Ekspozycja w Muzeum Miejskim w Tychach to pierwsza wspólna wystawa grupy od 1983 roku.
fot. Michał Cała, z wystawy Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983
Na wystawie, której kuratorami są Ewelina Lasota i Michał Łuczak, prezentujemy blisko 70 prac – zarówno współczesnych wydruków, jak i oryginalnych odbitek ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach. To pierwsza próba opracowania rozproszonego dorobku KRONU, która przywraca im ważne miejsce w historii polskiej fotografii, uzmysławiając aktualność podejmowanych tematów, bo już kilka dekad temu dostrzegli konsekwencje procesów, z którymi ciągle się mierzymy.
Celem jest także skonfrontowanie autorskiej i oficjalnej / propagandowej wizji regionu oraz refleksja nad manipulacyjną / imaginacyjną siłą fotografii. To propozycja wystawiennicza nie tylko dla osób zainteresowanych fotografią dokumentalną, ale poruszająca ważne wątki związane z transformacją Górnego Śląska – krajobrazu przemysłowego i postindustrialnego – i wiążących się z nim kwestii społecznych, ekologicznych czy ekonomicznych, pokazująca ich wagę i aktualność.
fot. Henryk Rączkowski, z wystawy Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983
Wystawie będzie towarzyszył bezpłatny polsko-angielski katalog (wersja papierowa i elektroniczna) – dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych“. Towarzyszył też będzie cykl „Szeroki kąt“, na który składają się spotkania i warsztaty, w tym oprowadzania po wystawie (np. dla osób ze szczególnymi potrzebami – z tłumaczeniem na polski język migowy, czy dla osób niewidomych i słabowidzących) – dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.
fot. Krzysztof Pilecki, z wystawy Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 22 września 2023 roku o godz. 18.00 w Muzeum Miejskim w Tychach (Stary Magistrat), przy pl. Wolności 1. Ekspozycję będzie można oglądać do 5 stycznia 2024 roku.
W ramach wystawy, w dniach 13, 19, 20 i 28 października odbędą się także oprowadzenia kuratorskie z Eweliną Lasotą. Wydarzenie z 13 października będzie z tłumaczeniem na język migowy, 20 października na język Ukraiński, natomiast oprowadzenie z 28 października kierowane jest do osób niewidomych i słabowidzących.
fot. Mieczysław Wielomski, z wystawy Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983
Oprócz tego, wystawie towarzyszy także spotkanie z Wojciechem Wilczykiem, który od lat 90. fotografuje zmieniający się śląski krajobraz (12.10, godz 18.00, kliknij po więcej informacji) oraz cykl warsztatów interdyscyplinarnych dla młodzieży z Polski i Ukrainy pod nazwą „Szeroki kąt”. Warsztaty z zakresu edukacji wizualnej, sensorycznej, dźwiękowej i ruchowo-tanecznej pozwolą poznać tyskie osiedla na nowo i wzajemnie swoje kultury. Spotkania warsztatowe odbędą się w dniach 7, 14, 21 i 28 października. Więcej informacji tutaj.
Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie muzeum.tychy.pl.
(fot. okładkowa: Tadeusz Kluba)