Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
W warszawskim Domu Spotkań z Historią rusza pierwsza tak duża wystawa zdjęć Czesława Olszewskiego - jednego z najwybitniejszych polskich fotografów architektury. Zobaczymy na niej zarówno wiele prac sprzed 1939 roku, jak i niepublikowane nigdy wcześniej fotografie powojenne.
Czesław Olszewski (1894‒1969) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów architektury. Na kilku tysiącach negatywów utrwalił modernizujące się w latach trzydziestych XX wieku państwo i jego odbudowę po II wojnie światowej. Zespół kuratorski - historyczka i krytyczka sztuki Marta Leśniakowska i fotograf Tomasz Kubaczyk - spośród niemal siedmiu tysięcy negatywów (w większości szklanych) i odbitek wybrali 95 zdjęć.
Wnętrze gmachu Sądu Rejonowego, Gdynia. Architekci Zbigniew Karpiński, Tadeusz Sieczkowski i Roman Sołtyński. Fot. Czesław Olszewski
Jak mówi kuratorka: „To cenne źródło wiedzy o kulturze architektonicznej w Polsce przed 1939 rokiem, po części już nieistniejącej lub zdegradowanej. [...] Czesław Olszewski był uważnym obserwatorem, wyczulonym na formę przedmiotu, fakturę powierzchni, grę światła, wydobywaną w niuansach czarni i bieli”. Fotografował gmachy ministerstw i urzędów pocztowych, szkoły i szpitale, spółdzielcze osiedla mieszkaniowe i luksusowe kamienice czynszowe. Jego zdjęcia są zarówno cennym źródłem historycznym, jak i zachwycają ze względów artystycznych. Wypracował styl i technikę, które budzą uznanie także współcześnie.
Salon Polskiego Fiata przy ulicy Królewskiej, Warszawa. Architekt Edward Seydenbeuthel. Fot. Czesław Olszewski
Kamienica Jana Wedla przy ulicy Puławskiej 28, Warszawa. Architekt Juliusz Żórawski. Fot. Czesław Olszewski
Wystawa w Domu Spotkań z Historią jest pierwszą tak dużą prezentacją fotografii Czesława Olszewskiego. Tworzą ją zdjęcia z archiwów Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Warszawy, a także zbiorów prywatnych prof. Andrzeja Olszewskiego. Znalazły się na niej fotografie wykonane w Warszawie, Gdyni, Ciechocinku oraz Nowej Hucie - zarówno przedwojenne, jak i niepublikowane wcześniej zdjęcia powojenne. Pokazujemy budynki dobrze znane warszawiakom i warszawiankom - kamienicę Jana Wedla, charakterystyczny „dom pod żaglem” czy Prudential (obecnie Hotel Warszawa), a także spektakularne, ale nieistniejące już modernistyczne pawilony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Salon Polskiego Fiata czy Stadion Dziesięciolecia.
Wystawie towarzyszy album, który tworzą zdjęcia wybrane przez prof. Martę Leśniakowską i fotografa Tomasza Kubaczyka. W jednym z tekstów Karolina Andrzejewska-Batko pisze - „Czesław Olszewski pozostawił po sobie ogromną spuściznę, która stanowi jedno z cenniejszych źródeł nie tylko dla badaczy i badaczek historii fotografii, lecz także historii architektury i przemian społeczno-gospodarczych. Tych, które dokonały się w międzywojniu, jak i późniejszych, po 1945 roku, kiedy odbudowywano kraj z powojennych zniszczeń. Jego dzieło to fascynujący zbiór dokumentów fotograficznych, ukazujący historię Polski poprzez historię architektury”.
Przystań Wioślarska Wiślana Policyjnego Klubu Sportowego na Wybrzeżu Saskiej Kępy 1, Warszawa. Architekci Eugeniusz Piotrowski i Zygmunt Piotrowski. Budynek został zniszczony podczas II wojny światowej. Fot. Czesław Olszewski
Pływalnia solankowa, Państwowy Zakład Zdrojowy, Ciechocinek. Architekt Romuald Gutt. Fot. Czesław Olszewski
Zdjęcia Czesława Olszewskiego staną się częścią bezpłatnej aplikacji „Wasza Warszawa”. Wraz z kontekstami historycznymi i ciekawostkami pozwolą ruszyć na spacer po modernistycznym mieście lub przyjrzeć się mu w domowym zaciszu. Jak mówi koordynatorka projektu Agnieszka Tomasińska - „aplikacja to swego rodzaju wehikuł czasu. Dzięki zlokalizowaniu na mapie warszawskich zdjęć Czesława Olszewskiego możemy rozglądać się po współczesnej stolicy i zderzać ją z historią. Zobaczyć co działo się w danym miejscu, ale też nadawać codziennie mijanym miejscom nowe znaczenia”.
Willa Stanisława Jurkiewicza przy ulicy Kieleckiej 33a, Warszawa. Architekt Romuald Gutt, projekt ogrodu Alina Scholtz. Fot. Czesław Olszewski
Wieżowiec Prudential na placu Powstańców Warszawy (dawniej Napoleona), Warszawa. Architekt Marcin Wenifeld. Fot. Czesław Olszewski
Wystawę „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego” będzie można oglądać od 17 marca do 26 września 2022 roku w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie.
Więcej informacji znajdziecie na stronie dsh.waw.pl.