Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Wystartowała doroczna, zbiorowa wystawa członków Okręgu Dolnośląskiego ZPAF. Na ekspozycji zobaczymy prace 51 artystów, którzy w ramach tematu przewodniego „Czas próby” wzięli na warsztat temat trwającej pandemii.
„Czas próby to nie eksperyment, który można powtórzyć lub zmienić w nim zakończenie. Czas próby jest rzeczywistością, którą musimy przyjąć i zmierzyć się z nią indywidualnie. Jako ludzkość poddani zostaliśmy egzaminowi z człowieczeństwa, testowi na wytrwałość i postawieni przed koniecznością wyborów, które będą miały wpływ na nasze życie i na przyszłość. Trwająca już drugi rok pandemia jest okresem trudnych doświadczeń, z towarzyszącymi im refleksjami na temat życia, śmierci, przypadku czy fatum” - pisze w tekście do wystawy Joanna Mielech.
fot. Lila Len, "Nowe Rytuały"
„Pandemia okazała się czasem doświadczania nie tyle zła, co zmierzenia się z oczekiwaniem na niewiadome, a bezpośrednie zagrożenie wynikać może dla nas z tego, co najważniejsze w strukturze społeczeństwa, czyli ze spotkania z drugim człowiekiem. Już dawno w historii nie byliśmy tak bardzo skazani na przymus samoizolacji i samotnych zmagań ze zwątpieniem czy refleksją na temat choroby, życia i śmierci. Strach przed konfrontacją z drugim człowiekiem, konieczność nauki bycia ze sobą samym, poznania, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, to nowe wyzwania dla każdego z nas.”
Czas próby” to ważna wystawa, która pokazuje różnorodność postaw i zagadnień formalnych wobec światowej pandemii. Każdy z autorów biorących udział w prezentacji podaje swoją interpretację pojęcia czasu próby. Wielka rozmaitość stanowisk i światopoglądów wynika ze spotkania ukształtowanych osobowości artystycznych, które wyznają pewne fotograficzne zasady i pozostają im wierne. Każdy artysta porusza inną kwestię problematyki wystawy, mimo iż w dobie pandemii artystów łączy więcej niż w jakimkolwiek innym czasie.
Czas próby jest testem naszej obecności, naszych charakterów, sprawdzianem, kim tak naprawdę jesteśmy. Czas próby tworzy przestrzeń, która otwiera nowe możliwości dla doświadczenia siebie. Postawienie pytania o naszą tożsamość i o istnienie jest ważnym krokiem w rozwoju naszej osobowości. Być może z dystansu za pewien czas zrozumiemy, że dla współczesnego człowieka czas pandemii był okresem największego rozwoju duchowego w ciągu ostatnich lat.”
Na wystawie swoje prace zaprezentuje w sumie aż 51 autorów: Agnieszka Antosiewicz-Mas, Patrycja Basińska, Jaga Bjeńkova, Marek Bułaj, Czesław Chwiszczuk, Zdzisław Dados, Sławoj Dubiel, Andrzej Dudek-Dürer, Tomasz Fronckiewicz, Ewa Gnus, Barbara Górniak, Antoni Gruner, Waldemar Grzelak, Zenon Harasym, Mariusz Hertmann, Roman Hlawacz, Daria Ilow, Paweł Janczaruk, Tomasz Jodłowski, Piotr Komorowski, Grzegorz Kosmala, Krzysztof Kowalski, Piotr Kucia, Krzysztof Kuczyński, Stanisław Kulawiak, Jacek Lalak, Lila Len, Józef Ligęza, Halina Marduła, Ewa Martyniszyn, Wojciech Miatkowski, Stanisław Michalski, Tomasz Mielech, Janusz Moniatowicz, Janusz Musiał, Michał Pietrzak, Przemek Piwowar, Magda Podsiadły, Irena Polit, Wojciech Potocki, Tadeusz Piotr Prociak, Wacław Ropiecki, Andrzej Rutyna, Krzysztof Saj, Paweł Sokołowski, Maciej Stawiński, Maciej Stobierski, Rafał K. Warzecha, Marek Wesołowski, Aneta Więcek-Zabłotna, Jerzy Wojtowicz, Waldemar Zieliński
fot. Aneta Więcek-Zabłotna, "Stan Zawieszenia"
Wernisaż wystawy „Czas próby” odbędzie się w piątek, 8 października 2021 roku, o godz. 18:00 w Galerii Foto-Gen Ośrodka Kultury i Sztuki, przy pl. bpa Nankiera 8 we Wrocławiu. Zdjęcia będzie można oglądać do 31 października.
Bilety w cenach 5-10 zł. We wtorki wstęp wolny.
Więcej informacji znajdziecie na stronie fotogen.okis.pl.