Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Od kilku lat Edward Grzegorz Funke wraz z małżonką Krystyną, realizują własny projekt fotograficzny nazwany Portret Świata. Do dnia dzisiejszego w ramach projektu zorganizowano kilkanaście wystaw autorskich oraz pokazów multimedialnych z podróży do ciekawych i egzotycznych miejsc na świecie.
1 maja 2004 Krystyna i Grzegorz Funke założyli Autorską Galerię Fotografii Portret Świata w Koszalinie.
O projekcie Portret Świata opowiada jego pomysłodawca, Edward Grzegorz Funke:
Los pozwala nam podróżować po świecie ,z każdej wyprawy przywożę kilka tysięcy zdjęć. Z tego materiału wybieramy z żoną smaczki kraju, który poznaliśmy. Na fotografiach staram się oddać klimat tego kraju i ludzi, których portrety są nie zawsze piękne, ale zawsze prawdziwe.
Prezentowana wystawa to plon wyjazdu w 2004 roku do Australii i Nowej Zelandii. Jest to nasze spojrzenie na ten wyjątkowy, niepowtarzalny zakątek świata.
Przedstawiamy 39 fotografii o wymiarach 70x100 cm wykonanych analogowo i cyfrowo, tym samym chciałem przeprowadzić test jakości i odpowiedzieć na pytanie czy 6 milionów pikseli wystarcza na wykonanie takich dużych powiększeń Zdjęcia analogowe wykonane zostały Nikonem F100, natomiast cyfrowe Nikonem D70 optyka Nikona.
Oczekujemy opinii widzów i rozpoznania obrazów wykonanych analogowo i cyfrowo.
Australia ,największa wyspa świata, a zarazem najmniejszy kontynent, to kraina odmienna od wszystkich innych. To obszar równy mniej więcej połowie powierzchni Europy, zamieszkały zaledwie przez około 20 milionów ludzi, z których większość skupiła się w kilku dużych miastach na wybrzeżu .
Australia była ostatnim wielkim lądem, który odkryli Europejczycy.
Odkryty kontynent okazał się zamieszkały już od kilkudziesięciu tysięcy lat. Najnowsze badania archeologiczne wskazują, że społeczność rdzennych mieszkańców, australijskich Aborygenów, stworzyła kulturę, która trwa nieprzerwanie od co najmniej 5 tysięcy lat.
Wyspy Nowej Zelandii oddzieliły się od kontynentu australijskiego zaledwie 90 milionów lat temu. Ten wyspiarski kraj należy do najbardziej dynamicznie zmieniających się zamieszkanych miejsc na świecie. Rdzenni mieszkańcy kraju to Maorysi stanowiący dzisiaj około 14% ludności. To oni nazwali swój kraj Aotearoa, czyli Kraj Długiej Białej Chmury. Dzisiaj kraj ten zamieszkuje około 4 milionów ludzi.
Trasa naszej wyprawy w Australii wiodła od Sydney , poprzez Góry Błękitne do Brisbane i na Gold Coast, następnie do Cairns stamtąd wypad na Wielką Rafę koralową, potem samolotem do outbacku - wnętrza Australii: do The Oldgas, Ayers Rock, Alice Springs w Górach Macdonnella i do Kings Canyonu.
W Nowej Zelandii odwiedziliśmy tylko Północną Wyspę, Auckland jedyne ponad milionowe miasto Nowej Zelandii oraz okolice z pięknymi plażami, Jaskinie Waitomo , Rotorua tak zwane siarkowe miasto z gejzerami błotnymi i gorącymi źródłami, wioski maoryskie ,rezerwat Wakarewarewa. Odwiedziliśmy też farmy pełne owiec i bydła, miasteczka Hemilton, Cambridge i okolice Jeziora Taupo.
Edward Grzegorz Funke AFRP artysta fotografik, rocznik 1944. Fotografuje od 40 lat. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw i konkursów krajowych i zagranicznych. W 2005 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury.
Zapraszamy na stronę internetową autorskiej galerii fotografii: www.portretswiata.pl
Wystawa fotografii autorstwa Edwarda Grzegorza Funke Australia. Nowa Zelandia prezentowana jest Autorskiej Galerii Fotografii "Portret Świata" przy ulicy Mieszka I 25 w Koszalinie.