Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Już za tydzień w warszawskim Wonder Photo Shop odbędzie się spotkanie z fotografem dokumentalnym i ambasadorem Fujifilm Michałem Siarkiem. Zobaczymy zdjęcia z nowego projektu oraz film. Będzie można kupić także pierwsze wydruki i książki w obniżonej cenie.
“Dobre wieści z najdalszego hrabstwa Norwegii” będzie portretem społeczności żyjących na samym końcu Europy, w przededniu zmian, które przyniesie ocieplenie klimatu oraz międzynarodowa rywalizacja o wpływy i zasoby w Arktyce.
Michał Siarek przez ostatnie miesiące podróżował po małych miejscowościach za kołem polarnym, żeby powiązać zasłyszane historie o migracjach, zamykanych wsiach i klimacie z globalnymi kontekstami. Jeśli w ciągu najbliższej dekady Arktyka zostanie rozparcelowana pomiędzy narody zainteresowane podwodnym górnictwem, a rozmarzanie lodowego paku udrożni północną drogę handlową to układ sił na świecie ulegnie trudnej do przewidzenia zmianie.
Im bardziej Arktyka otwiera się na inwestycje, przemysł i turystykę, tym ważniejsze politycznie stają się pogranicza. Hrabstwo Finnmark zamieszkuje około 75 000 osób, czyli w przybliżeniu tyle co przeciętne małe miasto w Polsce, na obszarze nieco większym niż województwo mazowieckie. To średnio dwie osoby i trzy renifery na kilometr. Mieszkańcy pytani o przyszłość są rozdarci, ponieważ rozwój przemysłu, który ocaliłby ekonomię małych miejscowości, może zagrozić nietkniętej przyrodzie północy.
Pracując nad nowym projektem Siarek trafił do Gamviku, który jest ostatnią wsią na kontynencie i dzięki gościnności mieszkańców został rezydentem niezwykłego domu na wybrzeżu Morza Barentsa, żeby pracować nad pierwszą w historii wsi gazetą i założyć studio portretowe w lokalnym sklepie.
fot. Michał Siarek
fot. Michał Siarek
fot. Michał Siarek
Spotkanie będzie zapowiedzią nowego projektu i jednocześnie premierą filmu zrealizowanego przez Fujifilm Polska. Podczas wydarzenia będzie można kupić pierwsze wydruki oraz książki w obniżonej cenie.
Michał Siarek (ur. 1991) - fotograf dokumentalny zainteresowany problemami na styku polityki, historii i narodowych mitologii. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego debiutancki projekt pt. “Alexander” skupiony jest na mechanizmach władzy w państwach narodowych, na przykładzie Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii.
Spotkanie odbędzie się w środę, 20 listopada 2019 roku, o godzinie 19:00 w Wonder Photo Shop SBN, przy Placu Konstytucji 5 w Warszawie. Wstęp wolny.
Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.