Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej w Bydgoszczy to przedsięwzięcie zrodzone z pasji do fotografii oraz głębokiego przekonania o tym, że fotografia analogowa ma ogromny wpływ na rozwój fotografii cyfrowej. Wystawy można oglądać jeszcze tyko do soboty.
Vintage Photo Festiwal to nawiązujące do bogatych tradycji fotograficznych Bydgoszczy wydarzenie, poświęcone fotografii analogowej. Co ważne, festiwal nie tylko prezentuje prace artystów tworzących w technikach analogowych, ale także współczesnych twórców fotografii cyfrowej, nawiązujących w swojej twórczości do fotografii analogowej. Taki wymiar festiwalu przyczynia się do dialogu międzypokoleniowego i zachęca do dyskusji.
Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest fotograficzne archiwum. W Polsce zapanowała moda na fotografię archiwalną. Jak podkreśla Marianna Otmianowska, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego „Trwa pogoń za śladami przeszłości”. W tegorocznej edycji festiwalu przypatrujemy się bliżej temu trendowi. - mówią organizatorzy. - W tej odsłonie wydarzenia nacisk położony jest na fotografie wernakularne, archiwa prywatne i rodzinne albumy.
Choć zainteresowanie fotografią z albumów rodzinnych sięga już do czasów artystów awangardowych, którzy jako pierwsi zaczęli interesować się fotografią użytkową i domową ikonografią, w Polsce dopiero niedawno fotografie rodzinne stały się popularnym materiałem dla historyków sztuki. Pojawiły się pierwsze wystawy im poświęcone, próbujące znaleźć odpowiedź na pytanie o status fotografii archiwalnej wyjętej z kontekstów prywatnych archiwów i obejrzanych z innej perspektywy.
Jedna z zaproszonych na festiwal artystek podejmuje tę kwestię w swojej twórczości. Rie Yamada to japońska fotografka, która osiadła w Berlinie. W swoim projekcie pt. „Familie Werden” w zabawny i absurdalny sposób odtwarza fotografie rodzinne, wcielając się w każdego z członków rodziny.
Inny sposób na interpretację rodzinnego albumu znalazła Teresa Anniuk-Gulak, przetwarzając w autorski sposób cykl fotografii o swojej zmarłej matce. Albumy rodzinne pojawią się też na wystawie pt. „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-1945”, która będzie pokazywana w MOB.
Z fotograficznego archiwum twórcy pochodzą fotografie zmarłego niedawno wybitnego polskiego fotografa Bogdana Konopki. Z kolei z archiwum Tomasza Gudzowatego pochodzi cykl pt. „Proof”, na który składają się pierwotnie uznane za produkty uboczne właściwego procesu Polaroid Type 55.
fot. Tomasz Gudzowaty, z wystawy "Proof"
Marcela Paniak poprowadzi warsztaty przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych archiwalną fotografią rodzinną i związanymi z nią aspektami historii, pamięci i tożsamości. Zaproszeni twórcy prowadzą ponadto liczne warsztaty i plenery fotograficzne w przestrzeni miasta, które umożliwią pokazanie walorów krajobrazowych Bydgoszczy.
Zaprosiliśmy m.in. do współpracy światowej sławy artystę, tworzącego murale, o pseudonimie Sepc. Ten kolumbijski twórca wymyślił niezwykły sposób na grę uliczną z fotografią - tworzy murale w negatywie i dopiero gdy zrobimy zdjęcie danej ścianie, możemy odtworzyć zdjęcie w pozytywie w aplikacji mobilnej - komentują organizatorzy
Festiwal dopełniają filmy o fotografii analogowej prezentowane w Kinie Orzeł.
Wystawy prezentowane w ramach Vintage Photo Festiwal 2019 można oglądać do soboty, 26 października 2019 roku, w Domu Towarowym Jedynak (ul. Gdańska 15) i Galerii Farbiarnia (ul. Pomorska 68a) w Bydgoszczy.
Więcej informacji na temat wystaw i wydarzeń towarzyszących festiwalowi znajdziecie pod adresem vintagephotofestival.com oraz na stronie facebookowej wydarzenia.