Thomas Herbrich: „Zwracam uwagę na kwestie wiarygodności fotografii“

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Projekt Thomasa Herbricha, zatytułowany „Lądowanie na Księżycu - historia prawdziwa”, rozwiewa szereg wątpliwości, które na przestrzeni pięciu dekad narosły dookoła kosmicznej misji Apollo 11. Wernisaż już w najbliższą środę (12 czerwca) w Leica 6x7 Gallery Warszawa.

20 lipca 1969 roku spełniło się jedno z najbardziej ambitnych marzeń w dziejach ludzkości. Tego dnia cały świat z zapartym tchem obserwował wydarzenia w kosmosie. Amerykański pojazd zmierzał do Księżyca, a miliardy ludzi przeżywały te emocje przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych. Słowa Neila Armstronga wypowiedziane z powierzchni Srebrnego Globu: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” przeszły do historii.

fot. Thomas Herbrich „Lądowanie na Księżycu - historia prawdziwa“ 

Czy fotografie mogą okłamywać?

W prezentowanym w Leica 6x7 Gallery Warszawa projekcie fotograficznym „Lądowanie na Księżycu - historia prawdziwa“ Thomas Herbrich opowiada swoją wersję wydarzeń z 1969 roku, przy pomocy 25 czarno-białych fotografii opatrzonych dowcipnymi i inteligentnymi tekstami. Wystawie towarzyszy także polskojęzyczna publikacja albumu o tym samym tytule.

W mojej opowieści fotograficznej zwracam uwagę na kwestie wiarygodności fotografii oraz obsesji ludzi na punkcie różnego rodzaju teorii spiskowych

- Dlaczego fotografia uznawana jest za dowód? Dlaczego przekonuje nas nawet wtedy, gdy historia której dotyczy jest kompletną bzdurą? Czy prawda jest tylko kwestią indywidualnego postrzegania rzeczywistości? Dlaczego bardziej ufamy starym fotografiom? Dlaczego obrazom wierzymy bardziej niż słowom? Jakie są najbardziej zaufane źródła wiadomości? Dlaczego pociągają nas teorie spiskowe - zastanawia się Thomas Herbrich.

fot. Thomas Herbrich „Lądowanie na Księżycu - historia prawdziwa“ 

Z pewnością wątpliwości i spekulacje na temat realności tego wydarzenia należą do najbardziej rozpowszechnionych mitów współczesnej popkultury. Fotograficzna opowieść niemieckiego artysty dotyka kwestii wiarygodności medium fotografii, a także zwraca uwagę na wyjątkowe zamiłowanie człowieka do wszelkich teorii spiskowych.

- Historia pierwszego lądowania na Księżycu to matka wszystkich teorii spiskowych - zaznacza Herbrich. - Napisałem humorystyczną i groteskową historię: trochę szaloną i w sposób oczywisty przesadzoną. Ale towarzyszą jej „archiwalne“, bardzo prawdziwie wyglądające fotografie. Jeśli opowiedziałbym tę historię tylko słowami, nikt by mi nie uwierzył. Ale ze zdjęciami to już zupełnie co innego - dodaje Herbrich.

fot. Thomas Herbrich „Lądowanie na Księżycu - historia prawdziwa“ 

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „Lądowanie na Księżycu - historia prawdziwa” odbędzie się 12 czerwca (środa) o godzinie 19:00 w Leica 6x7 Gallery Warszawa (ul. Mysia 3). Natomiast na sobotę 15 czerwca (godzina 12:00) zaplanowano wydarzenie towarzyszące wystawie: show Thomasa Herbricha. Ekspozycję będzie można oglądać do 28 lipca. Po więcej informacji odsyłamy na facebookową stronę wydarzenia.

Thomas „Stanley“ Herbrich (ur. 1955) - niemiecki fotograf, od lat zajmujący się efektami specjalnymi. Zainspirowany filmami Stanleya Kubricka rozpoczął pracę w przemyśle filmowym. Był m.in twórcą scenografii i efektów specjalnych do filmu Rolanda Emmericha pt. „Zasada Arki Noego”. Po tym doświadczeniu wrócił do  fotografii. Jego zdjęcia są zawsze mieszanką rzeczywistości i fikcji. To fotografia narracyjna. Snując opowieść, artysta stara się przede wszystkim intrygować, ale także zabawiać odbiorcę. Jego motto brzmi „Zaskocz siebie i swoją publiczność!”. Herbrich pracuje na co dzień jako fotograf studyjny, a także podróżuje z wykładami i pokazami. Jego zdjęcia były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i grupowych na całym świecie.

zdjęcia i informacje: materiały prasowe

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza na wystawę klasyka współczesnej fotografii dokumentalnej, który od dziesięcioleci dokumentuje południe USA.
6
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie Paweł Żak, artysta fotografik, autor kilkudziesięciu wystaw i wykładowca. Start 21...
5
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Już tylko dwa tygodnie pozostały do zakończenia promocji Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl. Robiąc zakupy do końca stycznia można otrzymać zwrot do 2200 zł na wybrane aparaty i...
9
Powiązane artykuły