Bogdan Dziworski - wystawa „f/5.6” w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie

Autor: Redakcja Fotopolis

28 Styczeń 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Wystawa zdjęć ulicznych i reportażowych z drugiej połowy XX wieku, prezentowana w poprzednich latach w Leica 6x7 Gallery Warszawa, zawita do Olsztyna. Otwarcie już 3 lutego.

f/5.6 to tytuł wystawy zorganizowanej przez Leica 6x7 Gallery Warszawie, a jej kuratorem jest Rafał Łochowski. Jest to obszerna, przekrojowa retrospektywa, prezentującą całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego. Składają się na nią 42 fotografie, z których wiele to niepublikowane dotąd prace, specjalnie wyselekcjonowane spośród rozległego archiwum fotografa, tworzące jego czuły i subiektywny dokument polskiego społeczeństwa w drugiej połowie XX w.

Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy i podczas zabawy.

fot. Bogdan Dziworski, z wystawy "f/5.6"

Bogdan Dziworski urodzony w Łodzi w 1941 r., wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1965 r. ukończył Wydział Operatorski tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej. W 1994 r. otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. W 2014 r. odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko i średniometrażowych. Jego fotograficzna twórczość to nie tylko fotografia uliczna i reportaż z drugiej połowy XX wieku. To również realizowany konsekwentnie, przez dekady, projekt cechujący się ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Zdjęcia Dziworskiego mają również znaczenie historyczne i poznawcze. Wiele kadrów z jego fotograficznego zapisu, tworzonego trochę jakby, przy okazji, przez lata nie ujrzało światła dziennego. Pierwszy album pod tytułem „My View” ukazał się w 1981 r., w Wiedniu. Kolejny powstał dopiero w latach 90-tych. Wówczas zorganizowano również kameralne wystawy: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Częstochowie.

Kiedy i gdzie?

Wystawa „f/5.6” wystartuje 3 lutego (czwartek) 2022 roku w Galerii Sztuki BWA, przy al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 38 w Olsztynie. W związku z panująca sytuacją epidemiologiczną otwarcie wystawy będzie relacjonowane online 3 lutego (czwartek) o 18:00 na Facebooku i kanale Youtube Galerii. Link do wydarzenia: https://fb.me/e/ethHg6ZvI

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od piątku 4 lutego w godzinach otwarcia galerii (11:00-19:00). Zdjęcia będzie można oglądać do 27 lutego.

Więcej informacji znajdziecie na stronie BWA Olsztyn.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)