Archeologia fotografii - reaktywacja. Retrospektywa Jerzego Lewczyńskiego w Galerii Katowice

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Marzec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeden z najznakomitszych artystów polskiej fotografii. Twórca koncepcji archeologii fotografii, autor pierwszej polskiej antologii fotografii. Prace Jerzego Lewczyńskiego od 3 kwietnia zostaną wystawione na ekspozycji w Katowicach.

Jerzy Lewczyński urodził się w 1924 roku w Tomaszowie Lubelskim. Po II wojnie światowej osiadł w Gliwicach, gdzie ukończył studia politechniczne i związał się z miejscowym środowiskiem fotograficznym. Tutaj spotkał swych mentorów i ukształtował własną postawę twórczą.

W 1958 roku został członkiem ZPAF. Od 1970 roku zasiadał w Radzie Artystycznej ZPAF, a w latach 1975-1984 był jej przewodniczącym. Od 1988 do 1993 roku był wykładowcą Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. W 1959 roku, wraz ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem, zorganizował w Gliwickim Towarzystwie Fotograficznym wystawę "Pokaz zamknięty", która stała się przełomowym wydarzeniem dla rozwoju fotografii w Polsce i wyprzedzała tendencje, które pojawiły się w sztuce światowej na przełomie lat 60. i 70. XX w.

fot. Jerzy Lewczyński, z cyklu "Głowy wawelskie", 1960. Fotografia ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Jerzy Lewczyński uczestniczył we wszystkich ważnych dla polskiej fotografii współczesnej wystawach: Fotografia subiektywna (Kraków 1968), Fotografowie poszukujący (Warszawa 1971), Stany graniczne fotografii (Katowice 1977), 70 lat polskiej fotografii awangardowej którą przygotował wraz ze Zdzisławem Pacholskim, (1991 Polska, Niemcy).

Od końca lat 60. formułował własną koncepcję teoretyczną nazwaną archeologią fotografiiJej idea koncentruje się nad ocalaniem od niepamięci dawnych fotografii, m.in. poprzez włączenie w obszar własnych działań artystycznych. Autor zajmował się także historią fotografii i jej krytyką. W 1999 roku opracował i doprowadził do wydania Antologię fotografii polskiej 1839–1989, która była pierwszą tego typu publikacją w Polsce.

Jerzy Lewczyński, autoportret, 1955

Prace Jerzego Lewczyńskiego były wielokrotnie prezentowane  w muzeach i galeriach, stanowiąc ciągle nowe źródło doznań estetycznych i poznawczych. Jerzy Lewczyński zmarł 2 lipca 2014 roku w Gliwicach.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Archeologia fotografii - reaktywacja” odbędzie się w środę, 3 kwietnia 2019 roku, o godzinie 18:30 w Galerii Katowice Okręgu Śląskiego ZPAF, przy ul. Św. Jana 10 w Katowicach.

Zdjęcia będzie można oglądać do 30 kwietnia.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły